reklama
Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Fond kinematografie dá na výrobu filmů 147 milionů

aktualizováno
18:05, 9. 7. 2015

Filmovému fondu se v posledních třech letech daří navyšovat objem peněz, přímo určených na výrobu filmů. V roce 2013 šlo do produkce tuzemských hraných, animovaných nebo dokumentárních snímků 113 milionů, o rok později 126 milionů korun.

V letošním roce pak fond dá na výrobu 147 milionů korun (meziroční nárůst o 17 procent). Naopak kapitola vývoj filmů stagnuje - v roce 2015 v ní je stejně jako loni 16,5 milionu korun. Před dvěma roky to bylo jen 5 milionů korun. Průměrný rozpočet českého filmu se podle údajů filmového fondu pohybuje něco přes 26 milionů korun.

Fond má k dispozici několik zdrojů peněz: pro letošní rok počítá se 150 miliony z poplatků za vysílání reklamy, 40 milionů z prodeje licencí starších českých filmů (čistý příjem), něco přes 10 milionů poplatek z kinematografického představení a 10 milionů za převzaté televizní vysílání (kabeláři a satelitní platformy). Další předpokládaný vývoj viz graf (zdroj: filmový fond).

Právě projednávaná novela audiovizuálního zákona (schválila ji vláda) počítá novým zdroje pro fond - dotací přímo ze státního rozpočtu. Její velikost bude odpovídat součtu peněz z poplatků za reklamu, za převzaté televizní vysílání a z kinematografického představení. Ročně by to mělo dělat 174 milionů až 180 milionů korun. Novela by měla platit od roku 2017.

fond 2

reklama
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn1

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • AdMonitoring: pořadí provozovatelů webu podle získané inzerce v měsíci září - Seznam.cz 255 milionů, Mafra 110 milionů, Economia 75 milionů, Czech News Center 74 milionů korun (čísla v ceníkových cenách).

 • Live Nation: velká agentura přidává další koncert Rogera Waterse (ex-Pink Floyd) na konci dubna 2018. Ten se uskuteční den po původní akci, opět v pražské O2 aréně.

 • Newcast: contentová agentura, která je součástí komunikační skupiny Publicis One, spouští v Česku platformu Leaders (ta vzníkla v Izraeli v roce 2009) zaměřující se na práci s influencery na sociálních sítích.

Hit dne

Chystaná marvelovská pecka: trailer k Black Panther.

 • Na turné

  Oceán
  21. 10.22. 12.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Blade Runner 2049

Hypotetická situace: získal by Blade Runner 2049 stejně kultovní postavení jako jednička, pokud by byl právě on prvním filmem série a byl by uveden ve stejném roce, tedy v roce 1982 (když odhlédneme od samotného vývoje filmových technologií)? Pokud by šlo jen o vizuální složku, tak bezpochyby ano. Noir atmosféra a dokonalé scenérie dystopického světa, tuna efektů, výprava a krásná kamera Rogera Deakinse vytvářejí pastvu pro divácké oči. A bodují i dnes, kdy si divák může vybrat z řady podobně laděných filmů. Co teprve před 35 lety.

Palec nahoru si povětšinou zaslouží i herecké výkony. Důstojník losangeleské policie K Ryana Gosliga je silným nástupcem Ricka Deckarda Harrisona Forda (který se zde rovněž objeví). Škoda jen, že autoři Goslingovi nevytvořili stejně úchvatného protihráče, jakým byl Rutger Hauer v "jedničce". Pochvala platí i pro podmanivou hudbu hypertalentovaného Hanse Zimmera.

A tak hlavním místem, kde Blade Runner 2049 oproti předchůdci kulhá či, kde má největší rezervy, je režijní rukopis. Režisér Denis Villeneuve (rozpačitá sci-fi Příchozí, povedený film Zmizení atd.) není tak sebejistý, invenční, vizionářský a inteligentní autor jako Ridley Scott. A nutno dodat, že mu příliš nepomáhá ani autor scénáře Hampton Fancher (podílel se i na scénáři k prvnímu Blade Runnerovi), který z velké části opakuje témata nahozená před třiceti a který se občas nevyhnul nelogičnostem v ději. Natažení filmu na téměř tři hodiny je tak místy drobnou zkouškou divákovy koncentrace.

Sečteno podtrženo: Blade Runner 2049 coby úvodní snímek "runnerovského" světa by měl slušnou šanci na získání podobně výsostné pozice. Takto je třeba zatleskat solidně vymyšlené a vyrobené "dvojce", která by většinu fanoušků Blade Runnera neměla zklamat.