reklama
Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Energetický obr innogy nalije miliony do nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových

14:45, 8. 12. 2016

Připravovaný celovečerní film Po strništi bos (foto) úspěšného kreativního tandemu Jana a Zdeňka Svěrákových získal peněžní podporu energetické společnosti innogy (ex-RWE).

Podle informací Borovan.cz by snímek mohl získat něco okolo 3 milionů korun, celkový rozpočet se pohybuje okolo 46 milionů korun. Svěrák rovněž na výrobu filmu získal dotaci od filmového fondu ve výši 7 milionů korun. Chystaný film, který je jakýmsi prequelem Obecné školy, vychází ze stejnojmenné vzpomínkové knihy Zdeňka Svěráka. Hlavní role rodičů dětského hrdiny, malého Edy, si zahrají Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý.

V tuto chvíli má štáb produkční společnosti Biograf Jan Svěrák za sebou 48 natáčecích dnů. Film je nyní nahrubo sestříhán do dvouhodinové verze. Cílovým stavem by podle režiséra Jana Svěráka měla být hodina čtyřicet minut. Premiéra je naplánována na 17. srpna 2017.

Pro rok 2017 získaly podporu innogy rovněž trilogie Zahradnictví Jana Hřebejka, Kvarteto Miroslava Krobota, dokument Nechte zpívat Mišíka Jitky Němcové a portrét tanečníka a choreografa Petra Zusky v režii Martina Kubaly. Celkem innogy vloží v příštím roce do české hrané a dokumentární tvorby mezi 15 až 16 miliony korun, spolu s podporou festivalů (Karlovarský festival, Letní filmová škola Uherské Hradiště atd.) a filmové nadace to dělá téměř 28 milionů.

Za dvanáct let trvání programu innogy/RWE investovala do české kinematografii přes 250 milionů korun, z toho 150 milionů připadlo na výrobu filmů.

reklama
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn15

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Zonky: novou PR agenturou Kellnerovy a Šmejcovy služby se stala ADison. Vystřídala předchozí agenturu McShakespeare.

 • Miroslav Krobot: jeho nový film Kvarteto ještě před kinopremiérou v 30. listopadu zamíří na filmové festivaly v USA (Chicago International Film Festival, Denver Film Festival) a v Evropě (Muces ve španělské Segovii). Producentem filmu je Ondřej Zima z Evolution Films.

 • Cartoon Network: animovaný TV kanál ze skupiny Time Warner pro dětské diváky od 6 do 12 let začal ode dneška pro český a slovenský trh vysílat v českém jazyce. Součástí programu jsou například seriály Ben 10, Raketové holky nebo seriálové novinky Zataženo, občas trakaře a OK K.O.! Let´s Be Heroes (od listopadu). Cartoon Network se objeví u operátorů Digi TV nebo UPC.

Hit dne

Nový story trailer k chystané PC/konzolové hře Kingdom Come: Deliverance (launch únor 2018).

 • Na turné

  Kabát
  11. 10.28. 11.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Po strništi bos

Dlouho očekávaný prequel ke slavné Obecné škole se všemi svými přednostmi i nectnostmi. S tím, že těch druhých bohužel poněkud převažuje. Zatímco u Školy se mělký příběh, spíše volně nahozený sled scének, díky skvělým dialogům, přehršli vtipů a výborným hereckým výkonům ještě snesl, u dějového předfilmu Po strništi bos absence nějakého výraznějšího děje už hodně dráždí.

A to nejen vzhledem k výrazně menšímu počtu laskavě humorných scének, povedených hlášek atd, ale i kvůli způsobu vzniku scénáře. Film nezapře, že vznikl jako "sesypaný" scenáristický pelmel ze stejnojmenné, autobiograficky laděné povídkové knížky Zdeňka Svěráka. Vydobytí místa v klukovské partě na malém městě nebo náhled do dávné rodinné historie (jejíž pointu navíc divák odhadne dávno před koncem filmu) jsou sice hezké náměty pro několik "bakalářských" povídek, samy o sobě však rozsáhlý prostor celovečerního filmu neunesou.

A tak hlavními devizami novinky Jana Svěráka jsou povedené výkony herců, zejména představitelů dětských rolí. Především Alois Grec coby "malý Zdeněk Svěrák" září - je roztomilý, nikoliv přeslazený, a rozhodně se nenechá zastínit plejádou slavných hereckých kolegů (Tereza Voříšková, Oldřich Kaiser, Hynek Čermák, novou polohu dědečka ukázal Jan Tříska). Jedinou výjimkou je nadaný Ondřej Vetchý, který v roli tatínka působí poněkud bezkrevně a zakřiknutě.

I přes mělkost příběhu se však dá čekat, že se na Po strništi bos pohrnou davy. Oba Svěráci totiž vše dokázali (ostatně jako u několika předchozích snímků) umně zaobalit jakousi aurou hřejivých a nostalgických vzpomínek na dětství/předchozí roky, které jsou univerzální pro všechny.