reklama
Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Nové Aukro.cz Liškova týmu: naprostá manažerská katastrofa. Šance pro Sbazar a Bazoš

10:15, 7. 8. 2017

Tak o tomhle obřím průšvihu v českém internetovém byznysu se ještě dlouho bude vyprávět aneb jak po letech budování online služby přijít o zákazníky během pár dnů.

Aukční web Aukro.cz v těchto dnech přecházel na novou platformu, akce souvisela s nedávným nákupem portálu skupinou investorů - původního zakladatele Václava Lišky (foto), partnerů BDO Advisory Petra Kymličky a Radovana Hauka plus firmy Agora development - loni na podzim. Až doposud Aukro.cz jelo na platformě původního polského majitele Allegro. Technologická základna nebyla součástí dealu, jehož objem se odhadoval na několik desítek milionů korun.

Nová verze Aukra je však absolutně manažersky, marketingově a programátorsky nezvládnutou záležitostí. Prodejcům se nezjevují kontaktní údaje o výhercích položek, nastal chaos s platbou poplatků za aukce, se stanovováním poplatků za jednotlivý typ vystavení, s nastavením a zveřejňováním jednotlivých aukcí, s přihazováním, s vystavováním, zmizelo vyhledávání podle oblíbených položek atd.

Nemluvě o nepřehlednosti a těžkopádnosti nového systému. Vše zavání amatérským diletanstvím, které horko těžko vychytává (pokud vůbec) chyby ex post. Nejhůře jsou však postiženi velcí profesionální prodejci, kteří vystavují velké množství položek (třeba několik tisíc) a kteří na Aukru budovali svůj e-shop několik let. Řada z nich nyní zvažuje podání žaloby na ušlý zisk/náhradu škody.

Vše je doprovázeno i komunikačním selháním - zákaznické centrum buď vůbec neodpovídá na stížnosti zákazníků anebo s velkým zpožděním. Fb profil Aukra je přeplněn stovkami stížností od nespokojených klientů, na své posty však dostávají většinou manažersky sterilní neodpovědi. Liškův tým má nyní v podstatě jen několik možností:

 • vyhlásit bankrot (provozní firma Aukro je s.r.o.)
 • koupit od Poláků původní technologickou platformu a vše s obtížemi převést do původního funkčního stavu
 • postupně odstraňovat chyby nové verze. Jenže jich je tolik a jsou tak závažné, že to vše jen bude prodlužovat stávající agónii a zvyšovat nároky rozčílených uživatelů na náhradu škody. Plus si připravit slušný obnos na případné právní spory, které podle všeho přijdou

Celá situace je bezpochyby zajímavá pro další byznysové hráče: pro Českou spořitelnu, u které jsou všechny vlastnické podíly v Aukru zastaveny až do výše závazků 40 milionů korun. Stejně jako pro řadu konkurenčních služeb jako LetGo, Bazoš.cz, Annonce nebo Sbazar, kteří mají jedinečnou příležitost přetáhnout Aukru.cz stovky tisíc klientů. Aukro samotné uvádí 3,8 milionu registrovaných uživatelů.

reklama
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn143

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • AdMonitoring: pořadí provozovatelů webu podle získané inzerce v měsíci září - Seznam.cz 255 milionů, Mafra 110 milionů, Economia 75 milionů, Czech News Center 74 milionů korun (čísla v ceníkových cenách).

 • Live Nation: velká agentura přidává další koncert Rogera Waterse (ex-Pink Floyd) na konci dubna 2018. Ten se uskuteční den po původní akci, opět v pražské O2 aréně.

 • Newcast: contentová agentura, která je součástí komunikační skupiny Publicis One, spouští v Česku platformu Leaders (ta vzníkla v Izraeli v roce 2009) zaměřující se na práci s influencery na sociálních sítích.

Hit dne

Chystaná marvelovská pecka: trailer k Black Panther.

 • Na turné

  Oceán
  21. 10.22. 12.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Blade Runner 2049

Hypotetická situace: získal by Blade Runner 2049 stejně kultovní postavení jako jednička, pokud by byl právě on prvním filmem série a byl by uveden ve stejném roce, tedy v roce 1982 (když odhlédneme od samotného vývoje filmových technologií)? Pokud by šlo jen o vizuální složku, tak bezpochyby ano. Noir atmosféra a dokonalé scenérie dystopického světa, tuna efektů, výprava a krásná kamera Rogera Deakinse vytvářejí pastvu pro divácké oči. A bodují i dnes, kdy si divák může vybrat z řady podobně laděných filmů. Co teprve před 35 lety.

Palec nahoru si povětšinou zaslouží i herecké výkony. Důstojník losangeleské policie K Ryana Gosliga je silným nástupcem Ricka Deckarda Harrisona Forda (který se zde rovněž objeví). Škoda jen, že autoři Goslingovi nevytvořili stejně úchvatného protihráče, jakým byl Rutger Hauer v "jedničce". Pochvala platí i pro podmanivou hudbu hypertalentovaného Hanse Zimmera.

A tak hlavním místem, kde Blade Runner 2049 oproti předchůdci kulhá či, kde má největší rezervy, je režijní rukopis. Režisér Denis Villeneuve (rozpačitá sci-fi Příchozí, povedený film Zmizení atd.) není tak sebejistý, invenční, vizionářský a inteligentní autor jako Ridley Scott. A nutno dodat, že mu příliš nepomáhá ani autor scénáře Hampton Fancher (podílel se i na scénáři k prvnímu Blade Runnerovi), který z velké části opakuje témata nahozená před třiceti a který se občas nevyhnul nelogičnostem v ději. Natažení filmu na téměř tři hodiny je tak místy drobnou zkouškou divákovy koncentrace.

Sečteno podtrženo: Blade Runner 2049 coby úvodní snímek "runnerovského" světa by měl slušnou šanci na získání podobně výsostné pozice. Takto je třeba zatleskat solidně vymyšlené a vyrobené "dvojce", která by většinu fanoušků Blade Runnera neměla zklamat.