reklama
Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Svěrákovský byznys nabírá milionové tempo

14:33, 3. 10. 2013

Po několikaměsíčním klidnějším období nabírá knižní byznys spisovatele a scénáristy Zdeňka Svěráka na lukrativním předvánočním trhu vysoké obrátky.

V pondělí 14. října vychází Svěrákova nová kniha Po strništi bos. Vydavatelství Fragment vrhne na trh náklad 60 tisíc kusů. Na základě dosavadních objednávek knižních distributorů a vysokého zájmu čtenářů je již nyní jasné, že se náklad v podzimním období vyprodá a že Fragment s největší pravděpodobností přichystá dotisk. Vyprodaný první náklad přinese maloobchodní tržby v objemu skoro 14 milionů korun.

Autoři na českém knižním trhu dostávají obvykle 8 až 15 procent z maloobchodní ceny. Svěrák by se mohl pohybovat u horní hranice podílu, jeho příjem z prodejů Po strništi bos by mohl dosáhnout až dvou milionů korun. Nebude to jediný příjem z knih. V druhé polovině října rovněž u Fragmentu vyjde další "svěrákovský" titul, souhrnná publikace Dětem (povídky, písně, operety), který vydává společně se skladatelem Jaroslavem Uhlířem

Svěrák u Fragmentu doposud vydal dvě knihy povídek. Prvního titulu Povídky (2008) se prodalo přes 125 tisíc výtisků. Druhá kniha Nové povídky (2011) zaznamenala prodej více než 90 tisíc kusů. Loni vydané dárkové balení obou knih si našlo cestu k dalším tisícům kupců. Celkové prodeje překročily 238 tisíc výtisků. Maloobchodní tržby všech "povídkových" titulů tak mohly přesáhnout 55 milionů korun.

Díky nadprůměrným prodejům Po strništi bos Fragment letos očekává zlepšení loňských hospodářských výsledků - tržby v roce 2012 klesly k 125 milionům korun a zisk na tři miliony korun.

reklama
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Zonky: novou PR agenturou Kellnerovy a Šmejcovy služby se stala ADison. Vystřídala předchozí agenturu McShakespeare.

 • Miroslav Krobot: jeho nový film Kvarteto ještě před kinopremiérou v 30. listopadu zamíří na filmové festivaly v USA (Chicago International Film Festival, Denver Film Festival) a v Evropě (Muces ve španělské Segovii). Producentem filmu je Ondřej Zima z Evolution Films.

 • Cartoon Network: animovaný TV kanál ze skupiny Time Warner pro dětské diváky od 6 do 12 let začal ode dneška pro český a slovenský trh vysílat v českém jazyce. Součástí programu jsou například seriály Ben 10, Raketové holky nebo seriálové novinky Zataženo, občas trakaře a OK K.O.! Let´s Be Heroes (od listopadu). Cartoon Network se objeví u operátorů Digi TV nebo UPC.

Hit dne

Nový story trailer k chystané PC/konzolové hře Kingdom Come: Deliverance (launch únor 2018).

 • Na turné

  Kabát
  11. 10.28. 11.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Po strništi bos

Dlouho očekávaný prequel ke slavné Obecné škole se všemi svými přednostmi i nectnostmi. S tím, že těch druhých bohužel poněkud převažuje. Zatímco u Školy se mělký příběh, spíše volně nahozený sled scének, díky skvělým dialogům, přehršli vtipů a výborným hereckým výkonům ještě snesl, u dějového předfilmu Po strništi bos absence nějakého výraznějšího děje už hodně dráždí.

A to nejen vzhledem k výrazně menšímu počtu laskavě humorných scének, povedených hlášek atd, ale i kvůli způsobu vzniku scénáře. Film nezapře, že vznikl jako "sesypaný" scenáristický pelmel ze stejnojmenné, autobiograficky laděné povídkové knížky Zdeňka Svěráka. Vydobytí místa v klukovské partě na malém městě nebo náhled do dávné rodinné historie (jejíž pointu navíc divák odhadne dávno před koncem filmu) jsou sice hezké náměty pro několik "bakalářských" povídek, samy o sobě však rozsáhlý prostor celovečerního filmu neunesou.

A tak hlavními devizami novinky Jana Svěráka jsou povedené výkony herců, zejména představitelů dětských rolí. Především Alois Grec coby "malý Zdeněk Svěrák" září - je roztomilý, nikoliv přeslazený, a rozhodně se nenechá zastínit plejádou slavných hereckých kolegů (Tereza Voříšková, Oldřich Kaiser, Hynek Čermák, novou polohu dědečka ukázal Jan Tříska). Jedinou výjimkou je nadaný Ondřej Vetchý, který v roli tatínka působí poněkud bezkrevně a zakřiknutě.

I přes mělkost příběhu se však dá čekat, že se na Po strništi bos pohrnou davy. Oba Svěráci totiž vše dokázali (ostatně jako u několika předchozích snímků) umně zaobalit jakousi aurou hřejivých a nostalgických vzpomínek na dětství/předchozí roky, které jsou univerzální pro všechny.