Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Televize loni zaplatily autorům a nakladatelům 204 milionů

10:29, 18. 5. 2014

Profesní organizace, která pro autory vybírá poplatky za použití děl, v loňském roce vykázala pokles výběru peněz za licence o 1,7 procenta.

Ochranný svaz autorský tak v roce 2013 pro autory a nakladatele vybral z licenční činnosti 852 milionů korun, v meziročním srovnání o 15 milionů méně. Na poklesu se podílel zejména segment reprodukované hudby, kde se vybralo o 31 milionů korun méně (13 procent). To bylo dáno absencí dohody s velkými provozovateli a výpadky peněz z jukeboxů. Celkem OSA za veřejný provoz vyinkasoval 325 milionů korun (meziročně o šest procent méně), z toho za živou hudbu 103 milionů.

Nárůst zaznamenaly naopak autorské odměny v oblasti internetu, v inkasu náhradních odměn za nenahrané nosiče nebo v oblastech živé hudby a kabelového vysílání. Částka za vysílání a online média v roce 2013 dosáhla 341 milionů korun (plus devět milionů), na televize z toho připadlo 204 milionů (nepatrná změna), rádia 70 milionů a kabelovky 52 milionů.

Celkem bylo mezi autory, nakladatele a dědice loni rozúčtováno 665 milionů, o 33 milionů více než v roce 2012. Z toho k domácím nositelům práv směřovalo 490 milionů korun (autoři 271 milionů). Domácí autoři v meziročním srovnání vyinkasovali o 27 milionů více. Celkem OSA na konci roku 2013 zastupovala 8,2 tisíce autorů, dědiců a nakladatelů. Mezi nejúspěšnější autory dlouhodobě patří členové kapely Kabát - textař Milan Špalek a autor hudby Tomáš Krulich.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

  • Český telekomunikační úřad: dnes zahájil novou veřejnou konzultaci k upravenému návrhu podmínek připravovaného výběrového řízení na kmitočty v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz. Připomínky k návrhu bude možné v rámci veřejné konzultace uplatnit do jednoho měsíce od zahájení. "ČTÚ nově v pásmu 700 MHz vyhrazuje blok o velikosti 10 MHz pro nové zájemce o vstup na trh. Tím podporuje možnost vzniku nového celoplošného infrastrukturního hráče." Zahájení tendru úřad předpokládá ještě v průběhu letních měsíců 2020.

  • Benson Oak: investiční fond Gabriela Eichlera spolu s dalšími investory prodali 100procentní podíl ve společnosti Klikpojisteni.cz (online srovnávací portál Klik.cz a Klik.sk). Novým majitelem je firma Netrisk. Ta je většinově vlastněná společností TA Associates, předním globálním hráčem na poli růstového kapitálu. Menšinový podíl v Netrisku má technologický investiční fond MCI EuroVentures.

  • FTV Prima: třetí ročník festivalu Blue Style Prima Fest, který se měl letos konat v termínu 17. a 18. července v největším zábavním areálu Šikland na Vysočině, se kvůli čínskému koronaviru neuskuteční.

  • Dell Technologies: Miroslav Jarolímek, doposud senior field services manager pro Česko, Polsko a Slovensko, se posouvá na pozici business transformation lead pro region EMEA. Nyní bude mít na starosti zajištění optimalizace regionálních a globálních procesů v oblasti postprodejní péče.

  • Telly: opět startuje přenosy z velkých fotbalových soutěží. Za přísných hygienických opatření byla znovu rozehrána německá Bundesliga. Na červnový restart se nyní chystají hráči ve Španělsku, Anglii a v Itálii. Živé přenosy ze všech čtyř fotbalových lig nabízí Digi Sport a Premier Sport, které jsou součástí nabídky internetové a satelitní platformy.

  • V síti: celovečerní dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka v kinech během uplynulého týdne utržil více než 1,5 milionu korun. Celkem již snímek má na kontě hrubé tržby ve výši přes 54 milionů korun.

Recenze

Volání divočiny

Další film, který připomíná nepříjemný a do určité míry zhoubný trend v posledních letech v audiovizuálním průmyslu: totiž nutnost posuzovat dílo ve dvou rovinách. Nejen uměleckou, kreativní stránku (tak jak tomu bylo donedávna), ale i jak moc/málo zcestná ideologie politické korektnosti zasáhla do výsledné podoby.

Zatímco další filmová adaptace klasického díla Jacka Londona nabízí především zdařilé orgie digitálních zvířat (nejen tažné psy, ale i vlky, medvědy atd.), které pobaví i dojmou, další slušný výkon s grácií stárnoucího Harrisona Forda a překrásné záběry aljašské divočiny (kamera Spielbergův Janusz Kamiński - například Indiana Jones a Království křišťálové lebky nebo Most špionů), ideologie filmu zle zaškodila.

Nejde o to, že z indiána je indiánka a z pošťáka Perraulta černoch, to jsou v podstatě jen úsměvné drobnosti. Pokud ale máte nutkání filmovým divákům zatajit, že v Londonově knize zálesáka Johna Thorntona (pána hlavního psího hrdiny Bucka) zabijí indiáni a ústředními zlouny se stane trojice zelenáčů, kteří ale v knižní předloze utonou, rozpadne se vám řada logických návazností, posloupností a velká část příběhové kostry.

Znalci knihy trpí, na druhou stranu nepoučení diváci, zejména kluci a holky, se parádně baví u nesmrtelného dobrodružství Bucka, který se z rozmazleného domácího psíka stane v prostředí zlaté horečky hrdé a svobodné zvíře a vůdcem smečky divokých vlků. Jako rodinný film jednoznačně doporučeno, zapomeňte ale na knihu.