Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Rána pro Novu, Google v Česku prodává tisíce filmů

09:21, 20. 6. 2014

Další posun na trhu digitálního prodeje/půjčování filmů, který z dosavadní investice CET 21 ve výši 25 milionů korun do rozjezdu Voyo.cz dělá do určité míry trhací kalendář. Ode dneška začal Google v rámci služby Google Play nabízet českým zákazníkům vedle knih, hudby a her ke koupi nebo zapůjčení i filmy.

Filmová služba Google Play nyní v Česku nabízí desítky tisíc titulů od největších hollywoodských studií až po klasické filmy a je dostupná prostřednictvím smartphone, tabletu či počítače. Všechny nabízené filmy jsou otitulkované, do budoucna se počítá i s dabingem. Zákazník Google se dostane k produkci filmových studií jako Universal, Paramount Pictures, Warner Bros., 20th Century Fox nebo Sony Pictures. Součástí nabídky jsou filmové novinky jako například 300: Vzestup říše (foto), Zimní příběh, Gravitace nebo Zpátky do ringu.

Filmy jsou nabízeny ve standardním i vysokém rozlišení. Uživatelé si film mohou zapůjčit na 30 dní, nebo si ho koupit a mít k němu neomezený přístup. Ceny filmů za zapůjčení ve standardním rozlišení začínají již na 20 korunách, známé hollywoodské tituly jsou k dispozici od 59 korun. U zakoupených filmů cena se pohybuje od 99 korun, filmové hity jsou k dispozici od 200 korun.

Letos v březnu filmový distributor Hollywood Classic Entertainment otevřel internetové "kino" Ivio.cz. Stále se čeká na příchod obřího hráče Netflix, který před časem ohlásil expanzi na evropském kontinentu.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Air Bank: novou ředitelkou péče o zaměstnance banky (HR oddělení) se v prosinci stala Soňa Schwarzová.

 • FTV Prima: jeden z vlastnických vehiklů televizní firmy Ivana Zacha, společnost THR Media, se přejmenoval na Prima Media Club Group. Členy představenstva jsou nově Marek Singer (ředitel Primy), Josef Stránský, Petr Babulík (finanční ředitel Primy) a Vladimír Pořízek (provozní ředitel Primy).

 • Velká Pecka: provozní firma e-shopu s potravinami Rohlik.cz získala od antimonopolního úřadu povolení ke spojení s firmou My Food Wholesale (velkoobchodní aktivity, Freshbedýnky, gastro, catering a Mlsná farma).

 • Mandrage: popová kapela vydává na labelu Universal Music novou desku Vidím to růžově.

 • Active Radio: do týmu zpravodajského Rádia ZET nastoupí od ledna Ondřej Kopa (ex-ČT; stane se šéfredaktorem), v únoru pak na pozici moderátorky ranního vysílání Helena Šulcová (ex-ČRo). Restart česko-anglického rádia ZET od září připravuje Karel Novák, ředitel strategického rozvoje zpravodajství Active Radio.

 • Live Nation: uspořádá velký koncert na pražském stadionu Eden pro rappera Marpa & TroubleGang. Akce se uskuteční v červnu 2020. Jedná se o doposud největší vystoupení Marpa a spol.

 • Na turné

  Visací zámek
  01. 11.07. 12.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Petra Zelenky Modelář.

Recenze

Petr Čornej: Jan Žižka

Jeden z pomyslných vrcholů letošní knižní sezóny v Česku. Přední český historik Petr Čornej po letech práce vydává objemnou (téměř 900 stran) biografii proslulého Jana Žižky v roce, kdy se připomíná 600. výročí výbuchu husitské revoluce. Po monumentální práci Josefa Pekaře, vydané v letech 1927 až 1933, je Čornejova kniha druhé nejrozsáhlejší dílo, které doposud bylo o Žižkovi napsáno.

Neporažený válečník Žižka v biografii vystupuje jako "odvážný, statečný, impulsivní a hluboce věřící polní velitel", jehož rozporuplné skutky motivovala upřímná oddanost husitskému pojetí božího zákona i touha odčinit osobní poklesky. Autor vnímá "husitskou dobu v širokém mezinárodním kontextu jako pozoruhodný, velký i tragický pokus nalézt cestu z labyrintu krize pozdně středověké Evropy."

Knihu Čornej vybavil podtitulem "Život a doba husitského válečníka". Přičemž ona "doba" je důležitější, než se na první pohled zdá. Šíře Čornejova záběru při vyčerpávajícím popisu Žižkova života a skutků a jejich kontextu je ohromující. Jen poznámkový aparát čítá 100 stran (!) plus dalších 40 stran seznamu pramenů. Čornej výborně kombinuje vysokou odbornost a erudovanost s přístupností pro alespoň trochu znalého čtenáře. Napínavě a moderně napsaná publikace tedy zavalí a inspiruje čtenáře množstvím faktů a souvislostí, není však úmorná a ubíjející.

Co je sympatické, že i přes množství nastudovaných pramenů autor k látce přistupuje s pokorou a s vědomím, že některé věci s odstupem stovek let není možné s určitostí popsat. Tedy jen "možná", "snad", "asi" nebo "s velkou pravděpodobností". Znamení Čornejovy vnitřní vědecké poctivosti. A další plus - sympatické odideologizování Jana Žižky. Tedy žádný téměř komunistický voják nebo kacířský lapka a rabiát. Nadčasová a autoritativní záležitost, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka české historie.