Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Nova již není ve „frcu“, splatila obří úvěr

12:24, 2. 1. 2013

Největší televize Nova již není v zástavě londýnské investiční banky BNP Paribas Trust Corporation. V loňském roce se jí podařilo splatit revolvingový úvěr ve výši 1,5 miliardy korun. Ten v roce 2010 poskytlo konsorcium bank, jehož součástí byla kromě BNP Paribas rovněž JPMorgan, Citigroup Global Markets, ING Bank a Česká spořitelna.

Mateřská bermudská firma CME, respektive její dcery CME Media Enterprises a CME Investments, zastavily nejen televizi, ale i společnost Media Pro Pictures, která pro Novu vyrábí a vyvíjí zábavní pořady, seriály nebo koprodukuje filmy. Úvěr byl podle dokumentů pro americkou komisi pro cenné papíry původně poskytnut na pět let do roku 2015.

Revolvingový úvěr byl splacen v momentě, kdy se CET 21 vydala dluhopisy v objemu 70 milionů eur (1,75 miliardy korun). Probíhající operace jsou tak svědectvím zoufalého a intenzivního zápasu prezidenta CME a superšéfa Novy Adriana Sarbua (na fotce) se zadlužením firmy. CME dluží přes miliardu dolarů. Jen v roce 2016 musí splatit 619 milionů dolarů. Doposud se CME dařilo vyjednat prodloužení splatnosti nebo přeskupit profil dluhopisů.

Miliardy korun "dluží" i CET 21. Nejvíce však mateřské CME Investments - na konci roku 2011 přes 5,5 miliardy korun. Nova tak kromě stamilionových dividend posílá na Bermudy i tučné úroky z půjčky (předloni 604 milionů korun).

Nova  a její dceřiné společnosti sloužily jako zástava i v případě úvěru od České spořitelny, Unicredit Bank a BNP Paribas v prosinci 2009 v objemu tří miliard korun. Celý úvěr měl být splacen do 30. dubna 2012 s možností prodloužení o jeden rok. Nakonec byl splacen na podzim 2010, když se CET 21 podařilo na evropský trh umístit dluhopisy o objemu 170 milionů eur. Ty jsou splatné do roku 2017.

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Nova poslala na Bermudy dividendu 900 milionů

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Air Bank: novou ředitelkou péče o zaměstnance banky (HR oddělení) se v prosinci stala Soňa Schwarzová.

 • FTV Prima: jeden z vlastnických vehiklů televizní firmy Ivana Zacha, společnost THR Media, se přejmenoval na Prima Media Club Group. Členy představenstva jsou nově Marek Singer (ředitel Primy), Josef Stránský, Petr Babulík (finanční ředitel Primy) a Vladimír Pořízek (provozní ředitel Primy).

 • Velká Pecka: provozní firma e-shopu s potravinami Rohlik.cz získala od antimonopolního úřadu povolení ke spojení s firmou My Food Wholesale (velkoobchodní aktivity, Freshbedýnky, gastro, catering a Mlsná farma).

 • Mandrage: popová kapela vydává na labelu Universal Music novou desku Vidím to růžově.

 • Active Radio: do týmu zpravodajského Rádia ZET nastoupí od ledna Ondřej Kopa (ex-ČT; stane se šéfredaktorem), v únoru pak na pozici moderátorky ranního vysílání Helena Šulcová (ex-ČRo). Restart česko-anglického rádia ZET od září připravuje Karel Novák, ředitel strategického rozvoje zpravodajství Active Radio.

 • Live Nation: uspořádá velký koncert na pražském stadionu Eden pro rappera Marpa & TroubleGang. Akce se uskuteční v červnu 2020. Jedná se o doposud největší vystoupení Marpa a spol.

 • Na turné

  Visací zámek
  01. 11.07. 12.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Petra Zelenky Modelář.

Recenze

Petr Čornej: Jan Žižka

Jeden z pomyslných vrcholů letošní knižní sezóny v Česku. Přední český historik Petr Čornej po letech práce vydává objemnou (téměř 900 stran) biografii proslulého Jana Žižky v roce, kdy se připomíná 600. výročí výbuchu husitské revoluce. Po monumentální práci Josefa Pekaře, vydané v letech 1927 až 1933, je Čornejova kniha druhé nejrozsáhlejší dílo, které doposud bylo o Žižkovi napsáno.

Neporažený válečník Žižka v biografii vystupuje jako "odvážný, statečný, impulsivní a hluboce věřící polní velitel", jehož rozporuplné skutky motivovala upřímná oddanost husitskému pojetí božího zákona i touha odčinit osobní poklesky. Autor vnímá "husitskou dobu v širokém mezinárodním kontextu jako pozoruhodný, velký i tragický pokus nalézt cestu z labyrintu krize pozdně středověké Evropy."

Knihu Čornej vybavil podtitulem "Život a doba husitského válečníka". Přičemž ona "doba" je důležitější, než se na první pohled zdá. Šíře Čornejova záběru při vyčerpávajícím popisu Žižkova života a skutků a jejich kontextu je ohromující. Jen poznámkový aparát čítá 100 stran (!) plus dalších 40 stran seznamu pramenů. Čornej výborně kombinuje vysokou odbornost a erudovanost s přístupností pro alespoň trochu znalého čtenáře. Napínavě a moderně napsaná publikace tedy zavalí a inspiruje čtenáře množstvím faktů a souvislostí, není však úmorná a ubíjející.

Co je sympatické, že i přes množství nastudovaných pramenů autor k látce přistupuje s pokorou a s vědomím, že některé věci s odstupem stovek let není možné s určitostí popsat. Tedy jen "možná", "snad", "asi" nebo "s velkou pravděpodobností". Znamení Čornejovy vnitřní vědecké poctivosti. A další plus - sympatické odideologizování Jana Žižky. Tedy žádný téměř komunistický voják nebo kacířský lapka a rabiát. Nadčasová a autoritativní záležitost, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka české historie.