Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nova již není ve „frcu“, splatila obří úvěr

12:24, 2. 1. 2013

Největší televize Nova již není v zástavě londýnské investiční banky BNP Paribas Trust Corporation. V loňském roce se jí podařilo splatit revolvingový úvěr ve výši 1,5 miliardy korun. Ten v roce 2010 poskytlo konsorcium bank, jehož součástí byla kromě BNP Paribas rovněž JPMorgan, Citigroup Global Markets, ING Bank a Česká spořitelna.

Mateřská bermudská firma CME, respektive její dcery CME Media Enterprises a CME Investments, zastavily nejen televizi, ale i společnost Media Pro Pictures, která pro Novu vyrábí a vyvíjí zábavní pořady, seriály nebo koprodukuje filmy. Úvěr byl podle dokumentů pro americkou komisi pro cenné papíry původně poskytnut na pět let do roku 2015.

Revolvingový úvěr byl splacen v momentě, kdy se CET 21 vydala dluhopisy v objemu 70 milionů eur (1,75 miliardy korun). Probíhající operace jsou tak svědectvím zoufalého a intenzivního zápasu prezidenta CME a superšéfa Novy Adriana Sarbua (na fotce) se zadlužením firmy. CME dluží přes miliardu dolarů. Jen v roce 2016 musí splatit 619 milionů dolarů. Doposud se CME dařilo vyjednat prodloužení splatnosti nebo přeskupit profil dluhopisů. 

Miliardy korun "dluží" i CET 21. Nejvíce však mateřské CME Investments - na konci roku 2011 přes 5,5 miliardy korun. Nova tak kromě stamilionových dividend posílá na Bermudy i tučné úroky z půjčky (předloni 604 milionů korun). 

Nova  a její dceřiné společnosti sloužily jako zástava i v případě úvěru od České spořitelny, Unicredit Bank a BNP Paribas v prosinci 2009 v objemu tří miliard korun. Celý úvěr měl být splacen do 30. dubna 2012 s možností prodloužení o jeden rok. Nakonec byl splacen na podzim 2010, když se CET 21 podařilo na evropský trh umístit dluhopisy o objemu 170 milionů eur. Ty jsou splatné do roku 2017. 

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Nova poslala na Bermudy dividendu 900 milionů

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

  • Media Club: primácké mediazastupitelství, které zastupuje nejen kanály Primy, ale i televize Óčko a TV Barrandov, dosáhlo v červnu celodenní share 34,28 procenta v CS 15+, 33,79 procenta ve strategické cílové skupině 15 a 69 let a v prime time share 35,27 procenta v CS 15+.

  • Stratex Communication: reklamní a marketingová agentura v roce 2019 utržila 56 milionů korun. V meziročním srovnání to je o 3 miliony méně. Čistý zisk klesl z 2,4 milionu na 2 miliony korun.

  • Činoherní klub: pražské divadlo v roce 2019 získalo výnosy ve výši téměř 35 milionů korun. Z toho na provozní dotace připadlo více než 22 milionů. Profit divadla za loňský rok dosáhl 250 tisíc.

  • Škoda Auto: Bernhard Maier k 31. červenci 2020, po téměř pěti letech v čele společnosti, opouští pozici předsedy představenstva. Jeho nástupce bude zvolen při prvním zasedání představenstva v srpnu 2020.

  • Vodafone: kmitočty, na kterých funguje starší mobilní síť 3G, mobilní operátor uvolní pro modernější 4G LTE a 5G. Celoplošné vypnutí 3G je naplánováno na březen 2021. "Díky uvolnění frekvencí dokážeme zvyšovat rychlost i kvalitu naší sítě. Je to zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G. Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná," uvedl Milan Zíka, viceprezident pro technologie českého Vodafone.

  • The Ship: konzultační společnost CGL (vládní a parlamentní lobbing), First Partners (majoritní vlastník je poradenská společnost Clay & Wurmfeld Petra Hlínky a Pavla Peška), Petr Pařízek, Rostislav Starý a Jaroslav Duroň startují novou agenturu The Ship. Ta klientům nabídne propojení komunikace s veřejností a spolupráci s politickou reprezentací. Agenturu společně povedou Daniel Klíma, ředitel CGL, a Petr Pařízek, vedoucí týmu korporátní komunikace v PR.Konektor.

Recenze

Bourák

Tohle je mimořádně smutné - nový film Bourák renomovaných tvůrců Ondřeje Trojana (režie) a Petra Jarchovského (scénář) aspiruje na pozici nejvíce nesmyslného a nejzbytečnějšího českého snímku posledních let. Hned vedle ultra obávaného titulu Poslední plavky (2008).

Těžko říci, kdo se na výsledném fiasku Bouráka podílel více, zda Trojanova režie či Jarchovského scénář. Zatímco Trojan má na kontě výborné filmy jako Želary, Občanský průkaz a s přimhouřením očí snad i Toman, Jarchovský je nevyzpytatelný, podepsán je pod řadou zdařilých (Občanský průkaz), ucházejících (Pupendo, Musíme si pomáhat), ale i totálně nepovedených věcí (U mě dobrý, Nevinnost, Líbánky). Spíše to bude tak fifty fifty.

Ve filmu o jakémsi zastydlém vyznavači rock`n`rollu a rockabilly nefunguje téměř nic. Režie upachtěná, bez nápadu, invence, jak od nějakého žáka základní školy, příběh (pokud se dá o něčem takovém hovořit) plochý, plytký, nudný, postavy podivné, nezajímavé a jednající nelogicky, dialogy tahají za uši svojí umělostí a plakátovitostí, vtipné momenty skoro žádné. Hudba zapomenutelná, nevýrazná, což je u rocknrollového filmu, který by měl sršet energií, dvojnásob tristní.

Skutečně to musí být frustrující pocit, mít k ruce tak talentované herce jako je Ivan Trojan, Kristýna Boková anebo Jiří Macháček, a nabídnout jim tak podivnou splácaninu. Bourák uštědřil již tak dost pochroumané značce český film další ránu - ve světě nikoho nezajímá a v Česku odpuzuje čím dál více lidí. A to, že na Bouráka finančně přispěl filmový fond, jen podtrhuje celou tu bídu.