Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Nejvíce veřejných peněz proteklo přes filmovou produkci Stillking Films

12:51, 13. 11. 2014

Žádné velké překvapení: nejvíce veřejných peněz na takzvané filmové vratky (zpětné vyplacení části uznatelných nákladů natáčení) vysosala filmová a televizní produkce Stillking Films (na fotce majitel Matthew Stillman).

Přes ní proteklo ze státního rozpočtu směrem k velkým zahraničním producentům v období 2010 až 2014 celkem 320 milionů korun. Stillkingové tady v těchto letech zajišťovali výrobu takových filmů jako Mission Impossible 4, Child 44, Snow Piercer nebo televizních seriálů Crossing Lines a Missing. Zároveň projekt Ridleyho Scotta Child 44 získal nejvyšší vratku vůbec - přes 103 milionů korun.

Objem vratek se počítá jako 20 procent z uznatelné útraty za české služby a výrobky a 10 procent z určitého typu honorářů. Celkový objem vratek pro projekty Stillking Films znamená, že tato produkce do Česka v uplynulých čtyřech letech přilákala televizní a filmové investice v řádu několika miliard korun (přesné číslo nelze určit kvůli různým podílům 10ti a 20ti procentních vratek).

Celkové pořadí filmových a televizních produkcí podle získaných vratek, vyplacených filmovým fondem v letech 2010 až 2014 (v milionech korun, zdroj fond kinematografie):

 1. Stillking Films          320
 2. Etic Films 172,25
 3. Sirena Film 130
 4. Czech Anglo Production 80,75
 5. Okko Production 42,38
 6. Wilma-Film 39,43
 7. Mia Film 38,44
 8. Actor´s Runway Agency 37,77
 9. Partnership Pictures 30,88
 10. Nogup Agency 23,13
 11. Milk and Honey 18,45

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Česká televize: rozšiřuje síť zpravodajských studií. K již fungujícím studiím v Hradci Králové a Českých Budějovicích se od pondělí 16. září připojí Plzeň a v úterý také Ústí nad Labem. ČT nabízí divákům téměř dvě hodiny regionálního zpravodajství denně. Kromě každodenní spolupráce s editory na přípravě reportáží pro ČT24 a pro pořad Zajímavosti z regionů bude úkolem nových zpravodajů především příprava příspěvků pro zpravodajskou relaci Události v regionech.

 • Nordic Telecom: pokračuje s výstavbou nových vysílačů pro službu Nordic 5G internet. Přes prázdniny se jeho dostupnost rozšířila do dalších 121 lokalit. Během září by mělo přibýt 103 nových oblastí. Podle plánu firma chce ve 2H 2019 pokrýt Nordic 5G internetem přibližně 400 lokalit po celém Česku.

 • Skrz.cz: agregátor slev ze skupiny Slevomat v roce 2018 utržil téměř 66 milionů korun. V meziročním srovnání cca o 2 miliony méně. Čistý zisk se snížil z 15 milionů na 9 milionů korun.

 • Škoda Auto: automobilka opět podpořila Českou filharmonii v její 124. koncertní sezóně. Partnerství trvá od roku 1993.

 • My.cz: do týmu PR agentury ze skupiny B&R Holding nastupuje Ondřej Kopřiva (ex-Lidové noviny).

 • Seznam.cz: do týmu Seznam Zpráv nastupují moderátorka Jarmila Balážová (začíná připravovat nové formáty autorských rozhovorů a reportáží), Veronika Lehovcová Suchá (editorka), Hana Němečková (rozvojové obsahové projekty) a Filip Harzer ( reportér zahraniční rubriky se zaměřením na střední Evropu).

 • Na turné

  Mirai
  15. 11.03. 12.
 • Hit dne

  Trailer k netrpělivě očekávanému filmu Joker.

Recenze

Nabarvené ptáče

Knižní předloha nového filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče je bez přehánění zběsilý titul - jeho autor Jerzy Kosiński jej pojal jako nekončící spirálu lidské zběsilosti kdesi (snad) na polsko - ukrajinském pomezí v době druhé světové války, v podstatě bez jakékoliv naděje a záblesků lidství. Hrozila dvě nebezpečí - buď že Marhoul naprosto přesně převede knihu na film, a pak bude nekoukatelný kvůli explozi násilí, anebo se film nepovede, a pak nebude existovat důvod se na něj dívat.

Scenárista, režisér i producent Marhoul se naštěstí vyhnul oběma polohám a Kosińského knihu otiskl do filmu citlivě, ohleduplně, s prostorem pro imaginaci diváka. Současně věrně zachovává ducha a atmosféru předlohy. Nabarvené ptáče je v dobrém slova smyslu světový film, takový, jaký se v české kinematografii neobjevil desítky let. Všechny autorské složky jsou dovedeny k dokonalosti a do šlapající souhry povedeného bijáku.

Vypíchněme hlavně dvě: černobílá kamera Vladimíra Smutného je vrcholným dílem umělce, který má na kontě takové snímky jako Tmavomodrý svět, Tobruk, Kolja nebo Skalpel, prosím. A fantastický cast jak v hlavní (úžasný dětský herec Petr Kotlár), tak i v epizodních rolích. Účast hvězd jako Udo Kier, Stellan Skarsgård nebo Harvey Keitel není samoúčelná. Každá z nich exceluje a je nezapomenutelná, a zejména Kierův vyšinutý mlynář bude asi strašit ve snech hodně diváků.

"Cesta k úspěchu vede až na pokraj šílenství," prohlásil Marhoul při pražské slavnostní premiéře. Již samotná geneze vzniku Nabarveného ptáčete by vydala na samostatný film. Pomyslná krev, kterou zarputilý autor i producent Marhoul musel v průběhu let cedit, je ve snímku hodně znát. Ku prospěchu věci. Vzniklo velké dílo, které v rámci světové kinematografie (o bídě české ani nemluvě) bude dlouho zářit jasným světlem.