Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Nejvíce veřejných peněz proteklo přes filmovou produkci Stillking Films

12:51, 13. 11. 2014

Žádné velké překvapení: nejvíce veřejných peněz na takzvané filmové vratky (zpětné vyplacení části uznatelných nákladů natáčení) vysosala filmová a televizní produkce Stillking Films (na fotce majitel Matthew Stillman).

Přes ní proteklo ze státního rozpočtu směrem k velkým zahraničním producentům v období 2010 až 2014 celkem 320 milionů korun. Stillkingové tady v těchto letech zajišťovali výrobu takových filmů jako Mission Impossible 4, Child 44, Snow Piercer nebo televizních seriálů Crossing Lines a Missing. Zároveň projekt Ridleyho Scotta Child 44 získal nejvyšší vratku vůbec - přes 103 milionů korun.

Objem vratek se počítá jako 20 procent z uznatelné útraty za české služby a výrobky a 10 procent z určitého typu honorářů. Celkový objem vratek pro projekty Stillking Films znamená, že tato produkce do Česka v uplynulých čtyřech letech přilákala televizní a filmové investice v řádu několika miliard korun (přesné číslo nelze určit kvůli různým podílům 10ti a 20ti procentních vratek).

Celkové pořadí filmových a televizních produkcí podle získaných vratek, vyplacených filmovým fondem v letech 2010 až 2014 (v milionech korun, zdroj fond kinematografie):

 1. Stillking Films          320
 2. Etic Films                172,25
 3. Sirena Film            130
 4. Czech Anglo Production     80,75 
 5. Okko Production      42,38
 6. Wilma-Film           39,43
 7. Mia Film                  38,44
 8. Actor´s Runway Agency     37,77
 9. Partnership Pictures             30,88
 10. Nogup Agency       23,13
 11. Milk and Honey   18,45

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Bezrealitky.cz: provozní firma Pricetown v roce 2017 navýšila tržby z 11,6 milionu na 21 milionů korun. Čistý zisk se meziročně zvedl z 200 tisíc na 4,6 milionu korun. Inzertní portál Bezrealitky.cz spoluvlastní Media Bohemia a Rockaway.

 • CineXpress: reklamní agentura, která se specializuje na prodej kinoreklamy v provozech CineStar a Golden Apple Cinema Zlín, v roce 2017 utržila téměř 54 milionů korun. V meziročním srovnání to je o 4 miliony více. Čistý zisk vyskočil ze 6,4 milionu na 7,1 milionu korun.

 • Slevomat.cz: zážitkový portál rozjel novou cestovní kancelář CK Zanzo (stejnojmenná provozní firma), která bude nabízet zájezdy do exotických destinací.

Hit dne

Born of Osiris: The Accursed

 • Na turné

  Lucie
  13. 11.30. 11.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Lepší, to znamená akčnější a nápaditější, než předchozí film Fantastická zvířata a kde je najít (2016). I když vezmeme v potaz, že "jednička" byla z velké části nutnou expozicí, uvedením do děje, film se nesnesitelně táhl, občas zamrzl a v porovnání třeba s předchozí sérií o Harrym Potterovi postrádal atmosféru. Grindelwaldovy zločiny jsou naštěstí jiné kafe, opět se prokázalo, že není nad to, když do akce vstoupí pořádný záporák.

Byť u dvojky je v podstatě stejný tým hlavních tvůrců (režie David Yates, scénář J. K. Rowling, kamera Philippe Rousselot), děj znatelně zrychluje. Rozehrává se zde gejzír napínavých honiček, kouzelnických soubojů a kreativních nápadů, lechtající fantazii diváka. Teprve nyní svět Mloka Scamandera/J. K. Rowling pořádně ukazuje svou vzrušující a fantaskní tvář. Zásluhu na tom má i vstup těžkých hereckých vah - pořádně vyparáděného Johnnyho Deppa coby mocichtivého kouzelníka Grindelwalda a Jude Lawa jako mladého Brumbála.

I přes zařazení vyššího rychlostního stupně se filmaři neubránili některým bolestně hluchým scénám. Zejména lze vypíchnout první fázi scény ze hřbitova, ve které dojde na lopotné vysvětlování a nezbytnou retrospektivu. Část diváků zde usne a část vytáhne papír a tužku a začne si kreslit vztahového pavouka, aby se vůbec vyznala v ději (druhá fáze s Grindelwaldovým projevem a čarováním je naprosto jiná liga). Filmu by určitě slušely trochu přísnější střihačovy nůžky. Přesto Grindelwaldovy zločiny začínají konečně fungovat jako moderní a dobře udělaná pohádka pro celou rodinu. A hlavně se dost těšíte na třetí díl.