Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Insiderský pohled: Kolik BBC nasypala do české výroby seriálu Tři mušketýři?

10:18, 20. 11. 2014

Zajímavý pohled do útrob velké zahraniční investice do natáčení v Česku. Britská televize BBC stojí za výrobou televizního seriálu Tři mušketýři (The Musketeers). Část produkce se díky filmovým pobídkám (takzvaným vratkám) uskutečnila i v českých ateliérech a exteriérech (výkonný producent Czech Anglo Productions).

V České republice se doposud točily dvě řady seriálu - první v roce 2013 a druhá v letošním roce, vždy po deseti dílech (každý 60 minut). V plánu je i česká výroba třetí řady v roce 2015, definitivně bude jasno v únoru příštího roku.

Zde jsou některá čísla za první řadu Tří mušketýrů (natáčení březen až říjen 2013):

 • celkový rozpočet 408 milionů korun
 • rozpočet pro televizní výrobu v Česku 253 milionu korun
 • vyplacené filmové vratky z fondu kinematografie 51 milionů korun
 • finanční přínos natáčení (spotřební daně, DPH, sociální a zdravotní pojištění) 61 milionů korun
 • nefilmové služby a pronájmy 95 milionů korun
 • útrata za pronájem 57 lokací (například Zvíkov, Točník, zámek Kroměříž, Doksany) skoro 9 milionů korun
 • celkem 2000 tuzemských dodavatelů (catering, výroba rekvizit, kostýmů, doprava, ostraha, ubytování, bankovní, právní, zdravotní služby atd.)
 • 130 členů štábu
 • 3000 najatých komparzistů

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Česká televize: nový seriál Zkáza Dejvického divadla začne vysílat od pondělí 4. března, 21:05. Režie Miroslav Krobot, 6 epizod.

 • Seznam.cz: majitel a miliardář Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva Seznam.cz a nadále nebude ani jeho členem. Na pozici předsedy představenstva se budou střídat tři stávající místopředsedové. Změna v čele statutárního orgánu proběhne vždy jednou za čtyři měsíce. Prvním předsedou představenstva se v novém uspořádání stává Pavel Zima, v červnu tohoto roku ho ve funkci vystřídá Tomáš Kapalín.

 • TV Nova: nasadí nový řachací seriál Kameňák od pátku 22. února, prime time. V hlavních rolích Václav Vydra, Pavel Kikinčuk, Veronika Žilková, Martin Dejdar, Alice Bendová a Oldřich Navrátil.

Hit dne

Trailer filmu Teroristka.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Alita: Bojový Anděl

Přes 16 let trvalo převést japonský cyberpunkový manga komiks spisovatele Yukito Kishira Alita: Bojový Anděl (mimochodem nedávno vyšel i v češtině) od prvotního nápadu na plátna kin. Velikán světové kinematografie James Cameron (Avatar, Titanic), který si vzal na bedra scénář a produkci, dlouhá léta dával vždy přednost jinému projektu.

Studio 20th Century Fox dala konečnou zelenou projektu až v průběhu roku 2016, poté co poněkud seškrtalo rozpočet a na režisérskou židli angažovalo Roberta Rodrigueze. Výsledek by se dal označit jako povedená, pokorná a citlivě provedená filmová adaptace, která zachovává ducha, atmosféru knižní předlohy a pokud se v něčem od originálu odchyluje, pak se jedná v drtivé většině o zdařilé obohacení původního příběhu.

Odklad podle všeho prospěl i vizuální stránce filmu. Inteligentní a kreativní užití pokročilých digitálních technologií a triků (Cameron je původně vyvíjel pro dokumentární film) při ztvárňování dystopického světa roku 2563 po blíže neupřesněné katastrofě patří k hlavním tahákům filmu. Tvůrčí dvojici Cameron - Rodriguez se podařilo zkombinovat panteon nejednoduchých a barvitých postav (jak hlavních hrdinů, tak i záporáků) budoucího světa se záplavou bravurně vymyšlených a nasnímaných akčních scén. A to včetně překvapivého konce (pro ty, kdo nečetli komiks) jedné z hlavních postav. Svižný, moderní a srdcařsky udělaný filmový přepis kultovní mangy, který neurazí znalce a potěší nové fandy.