reklama
Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Fond kinematografie dá na výrobu filmů 147 milionů

aktualizováno
18:05, 9. 7. 2015

Filmovému fondu se v posledních třech letech daří navyšovat objem peněz, přímo určených na výrobu filmů. V roce 2013 šlo do produkce tuzemských hraných, animovaných nebo dokumentárních snímků 113 milionů, o rok později 126 milionů korun.

V letošním roce pak fond dá na výrobu 147 milionů korun (meziroční nárůst o 17 procent). Naopak kapitola vývoj filmů stagnuje - v roce 2015 v ní je stejně jako loni 16,5 milionu korun. Před dvěma roky to bylo jen 5 milionů korun. Průměrný rozpočet českého filmu se podle údajů filmového fondu pohybuje něco přes 26 milionů korun.

Fond má k dispozici několik zdrojů peněz: pro letošní rok počítá se 150 miliony z poplatků za vysílání reklamy, 40 milionů z prodeje licencí starších českých filmů (čistý příjem), něco přes 10 milionů poplatek z kinematografického představení a 10 milionů za převzaté televizní vysílání (kabeláři a satelitní platformy). Další předpokládaný vývoj viz graf (zdroj: filmový fond).

Právě projednávaná novela audiovizuálního zákona (schválila ji vláda) počítá novým zdroje pro fond - dotací přímo ze státního rozpočtu. Její velikost bude odpovídat součtu peněz z poplatků za reklamu, za převzaté televizní vysílání a z kinematografického představení. Ročně by to mělo dělat 174 milionů až 180 milionů korun. Novela by měla platit od roku 2017.

fond 2

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn1

Odběr newsletteru:

reklama
reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Adform: do pražské pobočky dánské technologické společnosti Adform, která poskytuje služby v oblasti digitální reklamy, nastoupila Radka Floreková. Na pozici platform solutions specialist bude zodpovídat za klíčové klienty na 7 trzích CEE regionu.

 • Elán: hudební vydavatelství Warner Music vysílá poprvé do digitální distribuce všechna alba legendární slovenské kapely. Od pátku 19. ledna se alba jako Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3, Hodina slovenčiny atd. objeví na downloadovacích a streamovacích službách jako jsou Spotify, Deezer, iTunes, GooglePlay.

 • RIO Media: telekomunikační operátor má nové představenstvo - Marcel Dostal, Jaromír Štantejský a Jaroslav Hanyk, které nastoupilo po vstupu nového majitele, vehiklu Kaprain podnikatele Karla Pražáka.

Hit dne

Trailer k novému filmu Jiřího Vejdělka Tátova volha.

 • Na turné

  Mandrage
  02. 2.03. 3.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Nejtemnější hodina

Výjimečný herec v roli výjimečného politika, to je úchvatný film Nejtemnější hodina o nástupu Winstona Churchilla do funkce britského premiéra v temných dnech května 1940, kdy se německé tanky hnaly k pobřeží rozvrácené Francie, aby dokončily zničení francouzské armády a britského expedičního sboru, a kdy se ve Velké Británii vážně uvažovalo o dohodě s Hitlerem.

Takže máme tu výraznou osobnost ve výrazné době a režisér Joe Wright (Pokání, Pýcha a předsudek), scenárista Anthony McCarten (Teorie všeho) a geniální Gary Oldman (Robocop, Temný rytíř povstal, Jeden musí z kola ven atd.) tuhle šanci beze zbytku využili. Diváka tu nečekají žádné masové scény, překvapivé zvraty či bojové akce, "jen" dvě hodiny mluvících hlav a konverzací. Ovšem tak brilantně napsaných a Oldman je v roli stárnoucího, hodně osamělého a hodně vysmívaného starého vlka tak fascinující (i díky neuvěřitelné masce, za kterou stojí japonský profík  Kazuhiro Tsuji), že v kinech zapomenete dýchat.

A na některých místech se neubráníte silným emocím, to když si uvědomíte, jak moc je důležité, aby politik nebyl s prominutím sráč. S výjimkou možná až moc prvoplánovité scény v metru to je filmařina par excellance. Takže Oscaři za rok 2017 by měli být jasní: Nejtemnější hodina by si měla po zásluze napochodovat pro sošku za Nejlepší film, Nejlepší režii, Nejlepší scénář, Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a Nejlepší masky. Skvělý filmový zážitek.