Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Czech Anglo Productions začne vyrábět americký velkofilm The Zookeeper´s Wife

10:34, 11. 9. 2015

Na české filmové pobídky si chce sáhnout další zahraniční velkofilm. Tuzemská produkce Czech Anglo Productions (majitelé Pavel Nový, Kevan van Thompson a Václav Mottl) připravují natáčení amerického historického snímku The Zookeeper´s Wife.

Příběh se odehrává ve varšavské zoo, jejíž správce Jan Żabiński a jeho žena Antonina ukrývali v opuštěných budovách židovské obyvatelstvo. Režie se ujme novozélandská režisérka Niki Caro (Whale Rider), do hlavní mužské role zoologa Lutze Hecka byl obsazen výtečný německý herec Daniel Brühl (foto z filmu Rivalové).

Projekt financuje studio Universal Pictures, v Česku by se mělo utratit přibližně přes 300 milionů korun. První klapka padne 29. září, točit by se mělo do 26. listopadu. Čeští filmaři pro natáčení postavili na pražském Výstavišti kulisy zoologické zahrady, ve kterých si zahraje několik stovek filmových zvířat, mezi nimi sloni, lvi, tygři, leopardi nebo bizoni.

Až na tři slony, kteří dorazili z Německa, jsou všechna zvířata z Čech. Hlavním odborným poradcem filmu a dodavatelem exotických zvířat je Ludvík Berousek, člen známé cirkusové rodiny a majitel Zooparku Doksy. Točit se bude i v Žatci a v Josefově.

Současně v českých ateliérech a exteriérech vypukne další natáčení. Od 5. října se v Praze začne točit pátý díl upíří ságy Underworld: Next Generation (Borovan.cz o investici psal již na jaře 2015). Již nyní se v jednom z barrandovských ateliérů připravují pro tento film kaskadéři. Underworld: Next Generation vzniká v produkci americké společnosti Lakeshore Entertainment, která má v Česku vlastní pobočku. Výkonnou produkci natáčení má na české straně na starosti Stillking Films. Rozpočet tuzemského natáčení je přes 780 milionů korun.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Česká televize: rozšiřuje síť zpravodajských studií. K již fungujícím studiím v Hradci Králové a Českých Budějovicích se od pondělí 16. září připojí Plzeň a v úterý také Ústí nad Labem. ČT nabízí divákům téměř dvě hodiny regionálního zpravodajství denně. Kromě každodenní spolupráce s editory na přípravě reportáží pro ČT24 a pro pořad Zajímavosti z regionů bude úkolem nových zpravodajů především příprava příspěvků pro zpravodajskou relaci Události v regionech.

 • Nordic Telecom: pokračuje s výstavbou nových vysílačů pro službu Nordic 5G internet. Přes prázdniny se jeho dostupnost rozšířila do dalších 121 lokalit. Během září by mělo přibýt 103 nových oblastí. Podle plánu firma chce ve 2H 2019 pokrýt Nordic 5G internetem přibližně 400 lokalit po celém Česku.

 • Skrz.cz: agregátor slev ze skupiny Slevomat v roce 2018 utržil téměř 66 milionů korun. V meziročním srovnání cca o 2 miliony méně. Čistý zisk se snížil z 15 milionů na 9 milionů korun.

 • Škoda Auto: automobilka opět podpořila Českou filharmonii v její 124. koncertní sezóně. Partnerství trvá od roku 1993.

 • My.cz: do týmu PR agentury ze skupiny B&R Holding nastupuje Ondřej Kopřiva (ex-Lidové noviny).

 • Seznam.cz: do týmu Seznam Zpráv nastupují moderátorka Jarmila Balážová (začíná připravovat nové formáty autorských rozhovorů a reportáží), Veronika Lehovcová Suchá (editorka), Hana Němečková (rozvojové obsahové projekty) a Filip Harzer ( reportér zahraniční rubriky se zaměřením na střední Evropu).

 • Na turné

  Mirai
  15. 11.03. 12.
 • Hit dne

  Trailer k netrpělivě očekávanému filmu Joker.

Recenze

Nabarvené ptáče

Knižní předloha nového filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče je bez přehánění zběsilý titul - jeho autor Jerzy Kosiński jej pojal jako nekončící spirálu lidské zběsilosti kdesi (snad) na polsko - ukrajinském pomezí v době druhé světové války, v podstatě bez jakékoliv naděje a záblesků lidství. Hrozila dvě nebezpečí - buď že Marhoul naprosto přesně převede knihu na film, a pak bude nekoukatelný kvůli explozi násilí, anebo se film nepovede, a pak nebude existovat důvod se na něj dívat.

Scenárista, režisér i producent Marhoul se naštěstí vyhnul oběma polohám a Kosińského knihu otiskl do filmu citlivě, ohleduplně, s prostorem pro imaginaci diváka. Současně věrně zachovává ducha a atmosféru předlohy. Nabarvené ptáče je v dobrém slova smyslu světový film, takový, jaký se v české kinematografii neobjevil desítky let. Všechny autorské složky jsou dovedeny k dokonalosti a do šlapající souhry povedeného bijáku.

Vypíchněme hlavně dvě: černobílá kamera Vladimíra Smutného je vrcholným dílem umělce, který má na kontě takové snímky jako Tmavomodrý svět, Tobruk, Kolja nebo Skalpel, prosím. A fantastický cast jak v hlavní (úžasný dětský herec Petr Kotlár), tak i v epizodních rolích. Účast hvězd jako Udo Kier, Stellan Skarsgård nebo Harvey Keitel není samoúčelná. Každá z nich exceluje a je nezapomenutelná, a zejména Kierův vyšinutý mlynář bude asi strašit ve snech hodně diváků.

"Cesta k úspěchu vede až na pokraj šílenství," prohlásil Marhoul při pražské slavnostní premiéře. Již samotná geneze vzniku Nabarveného ptáčete by vydala na samostatný film. Pomyslná krev, kterou zarputilý autor i producent Marhoul musel v průběhu let cedit, je ve snímku hodně znát. Ku prospěchu věci. Vzniklo velké dílo, které v rámci světové kinematografie (o bídě české ani nemluvě) bude dlouho zářit jasným světlem.