Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Bioscop koupil do filmové distribuce nové projekty Špunti na vodě a Miluji tě modře

18:26, 6. 7. 2016

Čtvrtý největší kinodistributor (bráno podle tržeb filmů v roce 2015), společnost Bioscop (skupina AQS), už má jasno, které filmy mu budou vydělávat od léta 2016 do konce roku 2017. Stejně jako v uplynulých sezónách tvoří portfolio Bioscopu jak české, tak i zahraniční tituly.

Z domácí produkce vyšle tým Roberta Schaffera do kin tři připravované projekty: Po strništi bos (premiéra 17. srpna 2017; režie a produkce Jan Svěrák), Špunti na vodě (13. dubna 2017; režie Jiří Chlumský, produkce Fénix Film a Fresh Lobster) a Miluji tě modře (16. únor 2017; režie a produkce Miloslav Šmídmajer, na fotce zcela vpravo).

Ze zahraničních distribučních titulů uvádíme výběr těch nejslibnějších nebo nejzajímavějších:

 • Julieta, režie Pedro Almodóvar. Drama, premiéra 21. července 2016
 • Božská Florence. Hrají Meryl Streepová, Huge Grant. Životopisná komedie, premiéra 25. srpna 2016
 • Warrior´s Gate. Výpravný fantasy film, čínsko-francouzská koprodukce. Premiéra 15. září 2016
 • Já, kocour, režie Barry Sonnenfeld. Hraje Kevin Spacey. Dětská komedie, premiéra 6. října 2016
 • Hacksaw Ridge, režie Mel Gibson. Válečné drama, 3. listopadu 2016
 • Silence, režie Martin Scorsese. Hraje Liam Neeson. Historický film, premiéra 12. ledna 2017
 • Valerian a město tisíce planet, režie Luc Besson. Produkční rozpočet 180 milionů dolarů. Adaptace komiksového románu, 20. července 2017
 • The Man Who Killed Don Quixote, režie Terry Gilliam. Dobrodružný snímek, premiéra čtvrtý kvartál 2017

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

 • Seznam.cz: dceřiná rádiová firma Voice of Prague (rádia Classic Praha a Expres FM) v roce 2019 utržila 26,5 milionu korun. V meziročním srovnání je to o 1,3 milionu více. Společnost skončila ve ztrátě 11 milionů, o rok dříve minus činil 12 milionů. Dceřinka nedávno fúzovala s mateřským Seznamem.

 • TV Nova: v nové řadě imitační show Tvoje tvář má známý hlas, která startuje 5. září, bude účinkovat herečka Erika Stárková a zpěvák a frontman skupiny Lake Malawi Albert Černý.

 • Asociace pro elektronickou komerci: podle odhadů asociace bude celoroční růst internetových obchodů v roce 2020 dosahovat přibližně 25 procent, což vyjádřeno v obratech znamená přibližně o 15 miliard korun více, než se původně předpokládalo. Letos v dubnu kvůli pandemii nárůst e-commerce segmentu přesahoval výjimečných 40 procent, postupně se ustálil až na 25 procent v červnu.

 • Český telekomunikační úřad: dnes zahájil veřejnou konzultaci k návrhu části plánu využití rádiového spektra pro kmitočtové pásmo 24,25–27,5 GHz. Jde o jedno ze tří pásem, která jsou v Evropě určena pro zavádění sítí 5G. Po pásmech 700 MHz a 3,4–3,8 GHz jde o první pásmo milimetrových vln pro tyto sítě. ČTÚ v návrhu v pásmu 26 GHz zpřístupňuje ucelený úsek o šířce 1GHz pro poskytování ultra-vysokorychlostních služeb.

 • Active Radio: mateřská radiová firma Daniela Křetínského (Evropa 2, Frekvence 1 atd.), která zajišťuje servisní služby, služby eventové divize No Limits nebo internetové aktivity, v roce 2019 utržila 160 milionů korun. V meziročním srovnání to je o 6 milionů méně. Čistá ztráta se meziročně propadla ze 2 milionů na 55 milionů korun (úpravy hodnot a rezervy ve finanční oblasti - 24 milionů).

 • MySASY: start-up, který vyvíjí a provozuje diagnostický systém pro sportovce a do kterého investoval například Jiří Hlavenka (ex-Kiwi.com), má nového spolumajitele. Minoritní podíl získal provozní a obchodní manažer start-upu Pavel Mráz.

Recenze

Havel

Režisér, producent a scenárista Stanislav Horák se již u svého debutu Domácí péče (2015) uvedl na poměry české kinematografie jako nadprůměrně citlivý, inteligentní autor, s citem pro detail, drobnokresbu postav a hlubší roviny příběhu, a především jako talentovaný vypravěč. To samé platí pro novinku Havel, která mapuje životní osudy českého dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla mezi lety 1968 a 1989.

Tak v první řadě je třeba uvést, že tento celovečerní film není dokument ani historický snímek. Možná úsměvná poznámka, ale ne všichni to pochopili. A tak je filmovému Havlovi zmateně a hnidopišsky vyčítáno, že jakousi petici Dubčekovi k podpisu donesl někdo jiný, Havel se s Jirousem seznámili jinak či že Havlova milenka ztvárněná Bárou Seidlovou v této podobě neexistovala. Jenomže to zde není podstatné. Mnohem důležitější je, že se Horákovi z bohatého kvasu disidentova života podařilo vyloupnout srozumitelný, silný a přehledný příběh o důležitosti morálky a svědomí i navzdory většině (zvláště dnes v době nenávistných Fb a twitterových lynčů) a o přerodu bohémského autora ve výjimečnou politickou figuru.

Základní hrací hřiště Havlova skutečného života přitom nebylo opuštěno. Navíc Horák přihodil některé méně známé nebo nepopulární detaily z dramatikova života, viz Havlovo selhání během prvního věznění nebo posedle egoistický vztah k ženám, které reálného Havla sympaticky deikonizují a polidšťují. A pak je tu fantastický výkon Viktora Dvořáka v hlavní roli. Zde je jasný aspirant na Českého lva za rok 2020. Dvořák je až mrazivě přesný (a to i díky povedenému líčení, masce atd.), přitom nepřehrává, nekarikuje, nepitvoří se. To je hlavní divácký tahák na jeden z nejzajímavějších českých filmů letošního roku.