Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Výjimečný výkon: Teorie tygra se drží v žebříčku návštěvnosti TOP 20 nepřetržitě 20 týdnů

11:20, 18. 8. 2016

Na fotce zleva: režisér a scenárista Radek Bajgar, herečka Eliška Balzerová, herec Jiří Bartoška a producent Petr Erben - tak tomuhle týmu se podařil v kontextu českého filmového byznysu výjimečný výkon. Jejich společné dílo, snímek Teorie tygra (premiéra 31. března), se drží nepřetržitě v žebříčku návštěvnosti českých kin TOP 20 výborných 20 týdnů.

To nedokázaly ani úspěšné filmy z poslední doby Padesátka a Lída Baarová. Naposledy takovou výdrž předvedl v druhé polovině roku 2014 filmový hit Jana Svěráka Tři bratři. Ten z TOP 20 vypadl přesně po 20 týdnech na přelomu roku 2014 a 2015. Jinými slovy, pokud Teorie tygra vydrží v žebříčku ještě jeden týden (a vše tomu nasvědčuje), překoná v tomto ohledu i hypervýdělečné Tři bratry.

Teorie tygra doposud v kinech celé České republiky utržila téměř 42 milionů korun (hrubé číslo). Lístek si koupilo 322 tisíc diváků. Produkt společnosti Logline Production má přitom poněkud odlišný průběh životnosti v kinosálech než většina ostatních filmů. Tedy vysoké výdělky krátce po premiéře a poté (více či méně) rychlý pokles výkonu v krátkém časovém úseku. Teorie tygra naopak začala v kinech zvolna a poté si relativně dlouhý čas udržela stabilní tržební výkon (viz obrázek, ve kterém čísla odpovídají pouze monitorovaným tuzemským kinům UFD). K českým cifrám je třeba rovněž připočíst i výsledky na slovenském trhu, kde snímek vidělo přes 20 tisíc diváků.

zdroj: ufd

Filmu se totiž do značné míry podařilo zasáhnout ne úplně běžnou cílovou skupinu filmových diváků, ženy zhruba mezi 40 až 65 lety. Je velmi pravděpodobné, že řada kolegů producentů se bude v následujících letech snažit své filmové produkty zacílit podobným směrem jako Erbenův mančaft. Kombinace Bartošky a inteligentního, hořkosladkého scénáře je však natolik ojedinělá, že se jim jen stěží podaří dosáhnout obdobné byznysové sklizně.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Vltava Labe Media: novými členy dozorčí rady vydavatelství se stali hoši z Penty - Marián Slivovič (investiční ředitel, aktivity skupiny v bankovním sektoru, masoprůmyslu, Prima banka) a Peter Andits (investiční manažer Penty).

 • Info.cz: konzervativní zpravodajský server, ve kterém má podíl miliardář Daniel Křetínský, spouští nový podcast s názvem Insider. Ten se zaměřuje na zákulisí businessu, politiky a médií. Pořad uvádí šéfredaktor Info.cz Michal Půr spolu s vydavatelem Tomášem Jirsou.

 • Publicis Groupe: komunikační skupina s aktivy i v Česku koupila datovou firmu Epsilon. Objem akvizice je 4,4 miliardy dolarů. Epsilon se specializuje na využití klientských dat pomocí vlastních platforem. Zaměstnává přibližně 9 tisíc lidí včetně 3700 datových specialistů a 2 tisíc technologických expertů.

Hit dne

Avengers: Endgame, další trailer.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Teroristka

Sympatický film, který by si však možná zasloužil delší a pečlivější práci dramaturga. Zatímco téma vyhoření vztahu, stárnutí a touha po změně u předchozího snímku Teorie tygra bylo padesátníkovi Radkovi Bajgarovi (v obou případech scénář a režie) evidentně blízké, díky čemuž film vyznívá lehce, energicky a uvěřitelně, u tragikomedie Teroristka musel hlavní autor více fabulovat a více balancovat na křídlech fantazie.

Ne všechny Bajgarovy nápady se podařilo ukočírovat nebo dotáhnout do konce. Jsou to povětšinou drobnosti, které však znalého diváku trochu dráždí: členové mysliveckého spolku pálí v obydlené zóně a mimo hon, jako by se nechumelilo, jindy další myslivec pohřbívá v pohodě mrtvého psa do země hned vedle řeky, elektrika do hlučící hospody vede externě tlustým kabelem přes jakýsi plot, takže není problém jej přeseknout, kriminálník, který se bojí vězení, ale ochotně spolupracuje s amatérem na přípravy vraždy atd. atd. Téma malého regionálního zla/šikany a vzpoury proti němu je jako tanec na platu s vejci - je to jemná hodinářská práce, kde hodně záleží na detailech.

Všechny tyto rezervy však zhusta přebíjí dva fantastické herecké výkony v hlavních rolích - Iva Janžurová coby učitelka, která celý život hlásala slušnost, aby v důchodu poznala, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, a Martin Hofmann balancující na hraně mezi buransky mazaným lokálním šíbrem a bezcitným sociopatem. Zejména Janžurová v sobě umně dokáže skloubit tragiku i komiku osamělého outsidera na sebevražedné misi. Možná jen ten závěr sklouzává zbytečně do rozverné frašky, která trochu překrývá Bajgarův vážný apel na slušné lidi: braňte se. Bylo by škoda, kdyby zapadl.