Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Fond rozhodil mezi filmové producenty desítky milionů, nejvíce dostal projekt Petra Václava

12:17, 30. 11. 2016

Zajímavý posun mezi českými filmaři během dvou let: zatímco přidělení 15 milionů korun filmu Lída Baarová (produkce Nogup agency) radou filmového fondu v závěru roku 2014 vzbudilo v branži velké emoce, nyní po přidělení mnohem větší cifry projektu Il Boemo Petra Václava (foto) je na filmové frontě klid.

Filmový fond v uplynulých týdnech rozděloval celkem 60 milionů korun, peníze dostalo šest projektů. Nejúspěšnější byl s 23 miliony Il Boemo o životě skladatele Josefa Myslivečka s rozpočtem 128 milionů korun. Do výzvy se přihlásilo 21 žádostí s celkovou poptávkou 218 milionů korun. Jednotlivé přidělené sumy podle pořadí (název filmu, produkce, režie, výše dotace v milionech):

 1. Il Boemo     Mimesis Film     Petr Václav     23
 2. Čertí brko     Punk Film     Marek Najbrt     8,5
 3. Zahradnictví - Nápadník     Fog´n´Desire Films     Jan Hřebejk     7,5
 4. Žáby bez jazyka     Cineart TV Prague     Mira Fornay     7,5
 5. Na střeše     Dawson Films     Jiří Mádl     7
 6. Sešlost     MasterFilm     Tomáš Pavlíček     6,5

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Lion Nurun: agentura nyní již vlastněná Publicisem v roce 2017 utržila 11 milionů korun. V meziročním srovnání o 9,5 milionů více. Čistý zisk vyskočil z jednoho milionu na 1,7 milionu korun.

 • FAVI.cz: vyhledávač nábytku, ve které většinu drží investiční skupina Pale Fire Capital, čerstvě expanduje do Maďarska. Je to další zahraniční trh po Slovensku, Rumunsku a Polsku, kam FAVI vstoupil v roce 2017.

 • TV Nova: nová řada pořadu Mise nový domov (přestavby domovů s příběhem) s moderátorkou Terezou Pergnerovou odstartuje ve středu 31. října.

Hit dne

Ochutnávka z nové desky. VNV Nation: When is the Future?

 • Na turné

  Chinaski
  05. 10.07. 12.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

První člověk

Konečně po dlouhé době biják, který je "velký" a přitom současně chytrý, "hluboký". Třetí celovečerní film mladého Damiena Chazelleho (povedené snímky Whiplash, La La Land) První člověk o americkém kosmonautovi Neilovi Armstrongovi opět osvědčuje nesmírný talent, inteligenci a kreativitu hlavního tvůrce. Zvláště, když má po ruce úžasný scénář Joshe Singera (WikiLeaks, Spotlight).

Pečlivost, důraz na autenticitu, dar osobitého vyprávění, skvělé vedení herců - to je to, co diváka napadne při sledování příběhu prvního člověka na Měsíci. Již úvodní scéna letu Armstronga v experimentálním raketovém letadle X-15 vás katapultuje přímo do kabiny rozklepaného pekelného stroje, který se každou chvíli může buď rozbít o Zemi nebo odplout do neznámého vesmíru. Je to tak strhující a ohromně natočená pasáž, že se slabším povahám může udělat nevolno.

Technicky a řemeslně se jedná o film extratřídu. Spíše než mezník v dějinách a s ním spojený patos Chazelleho zajímá, kdo byli první průkopnici vesmírného létání. Ryan Gosling v hlavní roli opět (je to již druhá spolupráce s režisérem) předvádí ze sebe to nejlepší. Jeho Armostrong je ledově klidný v kritických chvílích, výkonný, ale současně lidský, když pohřbívá dvouletou dceru. Další Goslingův mistrovský výkon.

I samotný let prvního Apolla je pojat bez zbytečné heroické epiky (chybí scéna s vlajkou), zato velmi sugestivně a s prvotřídním synchronizováním obrazu a hudební složky. Skvělý, nádherný a podmanivý hold mužům, kteří létali do vesmíru a na Měsíc v technice, se kterou byste dnes nejeli ani do Krkonoš.