Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Energetický obr innogy nalije miliony do nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových

14:45, 8. 12. 2016

Připravovaný celovečerní film Po strništi bos (foto) úspěšného kreativního tandemu Jana a Zdeňka Svěrákových získal peněžní podporu energetické společnosti innogy (ex-RWE).

Podle informací Borovan.cz by snímek mohl získat něco okolo 3 milionů korun, celkový rozpočet se pohybuje okolo 46 milionů korun. Svěrák rovněž na výrobu filmu získal dotaci od filmového fondu ve výši 7 milionů korun. Chystaný film, který je jakýmsi prequelem Obecné školy, vychází ze stejnojmenné vzpomínkové knihy Zdeňka Svěráka. Hlavní role rodičů dětského hrdiny, malého Edy, si zahrají Tereza Voříšková a Ondřej Vetchý.

V tuto chvíli má štáb produkční společnosti Biograf Jan Svěrák za sebou 48 natáčecích dnů. Film je nyní nahrubo sestříhán do dvouhodinové verze. Cílovým stavem by podle režiséra Jana Svěráka měla být hodina čtyřicet minut. Premiéra je naplánována na 17. srpna 2017.

Pro rok 2017 získaly podporu innogy rovněž trilogie Zahradnictví Jana Hřebejka, Kvarteto Miroslava Krobota, dokument Nechte zpívat Mišíka Jitky Němcové a portrét tanečníka a choreografa Petra Zusky v režii Martina Kubaly. Celkem innogy vloží v příštím roce do české hrané a dokumentární tvorby mezi 15 až 16 miliony korun, spolu s podporou festivalů (Karlovarský festival, Letní filmová škola Uherské Hradiště atd.) a filmové nadace to dělá téměř 28 milionů.

Za dvanáct let trvání programu innogy/RWE investovala do české kinematografii přes 250 milionů korun, z toho 150 milionů připadlo na výrobu filmů.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Dynamix Media: OOH společnost, pronajímající reklamní plochy v obchodních centrech, v roce 2016 utržila přes 25 milionů korun. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 5 milionů. Čistý zisk v daném období vyskočil z 1,4 milionu na 4,2 milionu korun.

 • AMC Networks International: rozšiřuje distribuci Film+ na Slovensku. Od 1. března bude tento TV kanál díky přesunům do základních balíčků dostupnější pro zákazníky operátorů Slovak Telekom a DIGI Slovakia.

 • CETIN: podnik Petra Kellnera uzavřel dohodu se společností Český bezdrát (Petr Benýšek a Benedikt Pánek) o spuštění IPTV platformy EriTV. Ta nabídne až 150 TV programů včetně inteligentních funkcí archivu, časového posunu, nahrávání pořadů atd. Došlo tak k rozšíření spolupráce obou stran, která od půlky 2017 na základě nové velkoobchodní smlouvy zahrnovala internetové připojení.

Hit dne

Video ke 4. výročí hry World of Tanks.

 • Na turné

  Mandrage
  02. 2.03. 3.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Prezident Blaník

Narychlo spíchnutá záležitost, která trpí bohužel mělkým scénářem a přívalem samoúčelných sprosťáren. Tvůrci povedené online série Kancelář Blaník Marek Najbrt, Robert Geisler, Benjamin Tuček atd. neodolali výjimečné příležitosti prezidentských voleb a pokusili se celkem svižné internetové dílko se stopáží cca 7 až 10 minut na díl přetavit v celovečerní film.

Celé chvályhodné snaze škodí evidentní uspěchanost projektu, neschopnost přijít s alespoň trochu sofistikovanějším příběhem naroubovaným na skutečné volby, které proběhly jen před pár dny, plus jasné přihlášení se autorů k protizemanovskému táboru. Zatímco jedním z hlavních faktorů úspěchu a příjemné vtipnosti "původního" Tondy Blaníka je palba napříč celou českou politicko - lobbisticko - byznysovou scénou ve stylu padni komu padni, hlavním cílem celovečeráku je i přes oficiální vyjádření tvůrců Miloš Zeman a spol. To  jakoby přiškrtilo až doposud spolehlivý a nápaditý "vtipovod" Najbrta a spol. a zploštilo postavu samotného Blaníka - z původně mazaného lobbisty je nyní tupý a sprostý buran.

A těch několik dobrých fórů, které ale příznivce původního seriálu příliš nepřekvapí, je navíc spolehlivě upozaděno nesmyslnou vulgaritou, která o několik set procent překračuje ještě snesitelnou mez, nastavenou v původní Kanceláři Blaník. Ostatně, i do sloganu filmu se bůhvíproč prodralo slovo "čů..k". Je s otazníkem, proč takový přisprostlý a prvoplánovitý snímek finančně podpořila Česká televize, která se tak ráda ohání "náročnější" dramaturgií. Snaha za každou cenu napravit pochybení s odmítnutím původní online série zacílila vedle. Celkově promarněná příležitost.