Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Miliardář Lukačovič navyšuje investice do Seznam Zpráv, zdvojnásobí produkci videopořadů

Jak jsem již dříve avizovali, zpravodajský projekt miliardáře Iva Lukačoviče Seznam Zprávy najíždí po cca devíti měsících do ostrého provozu. V rámci tohoto přechodu mateřský Seznam.cz nabral nové lidi do redakce a připravil řadu nových pořadů.

Do týmu Seznam Zpráv, čítající asi 50 lidí, zamířila ekonomická redaktorka Zuzana Kubátová (ex-MF Dnes), která nastupuje na pozici zástupkyně šéfredaktora. Dále jsou to Aleš Černý (ex-Mafra; v Seznamu dostane na starost dění ve firmách, mobilní reportér), Petra Benešová (ex-ČRo; editorka živého vysílání), Martina Spěváčková (ex-ČRo; publicistika, moderování) a Filip Vích (ex-DVTV; obsah pro sociální sítě).

Hlavní web Seznam Zpráv dostal nový design, v nabídce se objeví několik nových pořadů:

 • reportérské - Sněmovní 4, Dobrý byznys s Adamem Junkem, Peníze nebo život (Kubátová)
 • názorové - Výzva (Jiří Kubík, Jindřich Šídlo, Renata Kalenská), Duel, Dnešek očima/Zítřek v kostce (Martin Jonáš)
 • společenské - Zdavuven (o mladých lidech), Moje místo, Technicity

Novinky se natáčejí v novém multifunkčním studiu, které bylo nyní uvedeno do provozu (na fotce šéfredaktor Jakub Unger). Celkem Seznam.cz navyšuje výrobu videopořadů na dvojnásobek, tedy na 15 hodin týdně (3 hodiny denně v každý pracovní den). Rozšiřuje se i živé vysílání. Nové pořady a rozšíření současné tvorby by měly přinést přes 700 hodin videa ročně.

Cílem změn je vyšlehat čísla Seznam Zpráv do konce letošního roku o 20 procent nahoru na cca 900 tisíc reálných uživatelů (RU) v pracovní dny. Současná návštěvnost služby se pohybuje okolo 3,5 milionu RU měsíčně. Podle zástupců Seznamu jsou Seznam Zprávy v současné době provozně v plusu. Startovní investice se odhaduje na 150 až 200 milionů korun.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • DigitalAd: začala nabízet klientům inzertní možnost sponzoringu free WiFi hotspotů na vlakových nádražích. Na projektu agentura spolupracuje s ČD – Telematika, která dodává internetový signál. DigitalAd na hotspotech exkluzivně nabízí reklamní prostor. V roce 2020 by se projekt měl rozšířit do velkých nákupních center a do sítí čerpacích stanic.

 • Info.cz: většinu vydavatelské firmy Info.cz Online Media bude vlastnit šéfredaktor Michal Půr, zbytek pak další členové redakce.

 • FTV Prima: druhá komerční televize dokončila stěhování z pražské Palmovky do budovy ve Strašnicích na Vinohradské ulici.

 • Ceny Anděl: 29. ročník cen České hudební akademie se bude konat 31. března 2020 v nové pražské hale O2 universum. Titulárním partnerem cen se stala Coca-Cola.

 • Zenith: mediální agentura ze skupiny Publicis Groupe odhaduje, že v roce 2020 reklamní investice v Česku porostou zhruba o 5 procent. Dominantní zůstane online a TV. "Růst bude tažený zatím stále se zvyšujícími investicemi z kategorie retailu včetně e-commerce. Růst podpoří i výroční sportovní události jako jsou olympijské hry v Tokiu nebo fotbalové Euro," uvedl David Krňák, chief media officer Publicis Groupe.

 • Zásilkovna: přepravila v pondělí 9. prosince 307 tisíc zásilek, nejvíce ve své téměř desetileté historii. Loňský rekord byl 202 tisíc zásilek za den. Zásilkovna očekává, že do začátku letošních Vánoc překoná hranici 350 tisíc přepravených zásilek za den.

 • Na turné

  Visací zámek
  01. 11.07. 12.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Petra Zelenky Modelář.

Recenze

Petr Čornej: Jan Žižka

Jeden z pomyslných vrcholů letošní knižní sezóny v Česku. Přední český historik Petr Čornej po letech práce vydává objemnou (téměř 900 stran) biografii proslulého Jana Žižky v roce, kdy se připomíná 600. výročí výbuchu husitské revoluce. Po monumentální práci Josefa Pekaře, vydané v letech 1927 až 1933, je Čornejova kniha druhé nejrozsáhlejší dílo, které doposud bylo o Žižkovi napsáno.

Neporažený válečník Žižka v biografii vystupuje jako "odvážný, statečný, impulsivní a hluboce věřící polní velitel", jehož rozporuplné skutky motivovala upřímná oddanost husitskému pojetí božího zákona i touha odčinit osobní poklesky. Autor vnímá "husitskou dobu v širokém mezinárodním kontextu jako pozoruhodný, velký i tragický pokus nalézt cestu z labyrintu krize pozdně středověké Evropy."

Knihu Čornej vybavil podtitulem "Život a doba husitského válečníka". Přičemž ona "doba" je důležitější, než se na první pohled zdá. Šíře Čornejova záběru při vyčerpávajícím popisu Žižkova života a skutků a jejich kontextu je ohromující. Jen poznámkový aparát čítá 100 stran (!) plus dalších 40 stran seznamu pramenů. Čornej výborně kombinuje vysokou odbornost a erudovanost s přístupností pro alespoň trochu znalého čtenáře. Napínavě a moderně napsaná publikace tedy zavalí a inspiruje čtenáře množstvím faktů a souvislostí, není však úmorná a ubíjející.

Co je sympatické, že i přes množství nastudovaných pramenů autor k látce přistupuje s pokorou a s vědomím, že některé věci s odstupem stovek let není možné s určitostí popsat. Tedy jen "možná", "snad", "asi" nebo "s velkou pravděpodobností". Znamení Čornejovy vnitřní vědecké poctivosti. A další plus - sympatické odideologizování Jana Žižky. Tedy žádný téměř komunistický voják nebo kacířský lapka a rabiát. Nadčasová a autoritativní záležitost, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka české historie.