Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Ochranný svaz autorský poslal zastupovaným autorům a nakladatelům téměř 800 milionů korun

07:58, 4. 7. 2017

Kolektivní správce majetkových práv Ochranný svaz autorský (OSA), který zastupuje hudební skladatele, textaře, dědice autorských práv a nakladatele, v roce 2016 navýšil objem peněz pro autory o desítky milionů korun.

Celkem tak za loňský rok rozúčtoval 138 tisícům nositelů práv z Česka a ze zahraničí 788 milionů korun. To je v meziročním srovnání o 103 milionů více. Z celkové částky připadlo domácím zastupovaným autorům a dědicům práv 338 milionů (na fotce autoři nejpopulárnější písně za rok 2016 Tomáš Krulich - první zleva a Milan Špalek - třetí zleva). Nakladatelům za zahraniční a domácí autory bylo rozúčtováno 241 milionů. Napřímo zahraničním autorům bylo rozděleno 209 milionu korun a tato částka byla následně vyplacena zahraničním partnerským organizacím, které jejich práva spravují.

OSA v roce 2016 za práva autorů hudby vyinkasoval celkem částku 930 milionů, o 88 milionů více než loni. Na veřejné provozování připadlo 359 milionů (meziročně plus 65 milionů). Inkaso z živých koncertů narostlo o 36 milionů na 143 milionů korun. Poplatky za reprodukovanou hudbu ve veřejných prostorech narostly o 25 milionů na 199 milionů korun. Inkaso za vysílání a online media se zvedlo o 16 milionů na 391 milionů korun. Z toho na TV vysílání připadá 213 milionů a na rozhlasové vysílání 82 milionů korun. Pro ostatní tuzemské kolektivní správce OSA vybral 78 milionů. Průměrná režie OSA v roce 2016 činila 14,1 procenta.

Drobný pohled na možné výdělky autorů - kolik musel autor prodat nebo mít zhlédnuto či přehráno měsíčně skladeb v roce 2016, aby jeho autorská odměna dosáhla minimální měsíční mzdy 9 900 korun (počítáno pro případ, že se na jedné skladbě podílí autor textu a autor hudby)?:

 • nosiče - prodej 21 367 kusů nosičů měsíčně (vypočteno za předpokladu, že autor má na CD o 12 skladbách 1 skladbu)
 • streaming - skladba by musela mít 1 037 303 zhlédnutí na internetu za měsíc
 • stahování - 11 460krát
 • rozhlas/rádio - 4 994 přehrání

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • DigitalAd: začala nabízet klientům inzertní možnost sponzoringu free WiFi hotspotů na vlakových nádražích. Na projektu agentura spolupracuje s ČD – Telematika, která dodává internetový signál. DigitalAd na hotspotech exkluzivně nabízí reklamní prostor. V roce 2020 by se projekt měl rozšířit do velkých nákupních center a do sítí čerpacích stanic.

 • Info.cz: většinu vydavatelské firmy Info.cz Online Media bude vlastnit šéfredaktor Michal Půr, zbytek pak další členové redakce.

 • FTV Prima: druhá komerční televize dokončila stěhování z pražské Palmovky do budovy ve Strašnicích na Vinohradské ulici.

 • Ceny Anděl: 29. ročník cen České hudební akademie se bude konat 31. března 2020 v nové pražské hale O2 universum. Titulárním partnerem cen se stala Coca-Cola.

 • Zenith: mediální agentura ze skupiny Publicis Groupe odhaduje, že v roce 2020 reklamní investice v Česku porostou zhruba o 5 procent. Dominantní zůstane online a TV. "Růst bude tažený zatím stále se zvyšujícími investicemi z kategorie retailu včetně e-commerce. Růst podpoří i výroční sportovní události jako jsou olympijské hry v Tokiu nebo fotbalové Euro," uvedl David Krňák, chief media officer Publicis Groupe.

 • Zásilkovna: přepravila v pondělí 9. prosince 307 tisíc zásilek, nejvíce ve své téměř desetileté historii. Loňský rekord byl 202 tisíc zásilek za den. Zásilkovna očekává, že do začátku letošních Vánoc překoná hranici 350 tisíc přepravených zásilek za den.

 • Na turné

  Visací zámek
  01. 11.07. 12.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Petra Zelenky Modelář.

Recenze

Petr Čornej: Jan Žižka

Jeden z pomyslných vrcholů letošní knižní sezóny v Česku. Přední český historik Petr Čornej po letech práce vydává objemnou (téměř 900 stran) biografii proslulého Jana Žižky v roce, kdy se připomíná 600. výročí výbuchu husitské revoluce. Po monumentální práci Josefa Pekaře, vydané v letech 1927 až 1933, je Čornejova kniha druhé nejrozsáhlejší dílo, které doposud bylo o Žižkovi napsáno.

Neporažený válečník Žižka v biografii vystupuje jako "odvážný, statečný, impulsivní a hluboce věřící polní velitel", jehož rozporuplné skutky motivovala upřímná oddanost husitskému pojetí božího zákona i touha odčinit osobní poklesky. Autor vnímá "husitskou dobu v širokém mezinárodním kontextu jako pozoruhodný, velký i tragický pokus nalézt cestu z labyrintu krize pozdně středověké Evropy."

Knihu Čornej vybavil podtitulem "Život a doba husitského válečníka". Přičemž ona "doba" je důležitější, než se na první pohled zdá. Šíře Čornejova záběru při vyčerpávajícím popisu Žižkova života a skutků a jejich kontextu je ohromující. Jen poznámkový aparát čítá 100 stran (!) plus dalších 40 stran seznamu pramenů. Čornej výborně kombinuje vysokou odbornost a erudovanost s přístupností pro alespoň trochu znalého čtenáře. Napínavě a moderně napsaná publikace tedy zavalí a inspiruje čtenáře množstvím faktů a souvislostí, není však úmorná a ubíjející.

Co je sympatické, že i přes množství nastudovaných pramenů autor k látce přistupuje s pokorou a s vědomím, že některé věci s odstupem stovek let není možné s určitostí popsat. Tedy jen "možná", "snad", "asi" nebo "s velkou pravděpodobností". Znamení Čornejovy vnitřní vědecké poctivosti. A další plus - sympatické odideologizování Jana Žižky. Tedy žádný téměř komunistický voják nebo kacířský lapka a rabiát. Nadčasová a autoritativní záležitost, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka české historie.