Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Ochranný svaz autorský poslal zastupovaným autorům a nakladatelům téměř 800 milionů korun

07:58, 4. 7. 2017

Kolektivní správce majetkových práv Ochranný svaz autorský (OSA), který zastupuje hudební skladatele, textaře, dědice autorských práv a nakladatele, v roce 2016 navýšil objem peněz pro autory o desítky milionů korun.

Celkem tak za loňský rok rozúčtoval 138 tisícům nositelů práv z Česka a ze zahraničí 788 milionů korun. To je v meziročním srovnání o 103 milionů více. Z celkové částky připadlo domácím zastupovaným autorům a dědicům práv 338 milionů (na fotce autoři nejpopulárnější písně za rok 2016 Tomáš Krulich - první zleva a Milan Špalek - třetí zleva). Nakladatelům za zahraniční a domácí autory bylo rozúčtováno 241 milionů. Napřímo zahraničním autorům bylo rozděleno 209 milionu korun a tato částka byla následně vyplacena zahraničním partnerským organizacím, které jejich práva spravují.

OSA v roce 2016 za práva autorů hudby vyinkasoval celkem částku 930 milionů, o 88 milionů více než loni. Na veřejné provozování připadlo 359 milionů (meziročně plus 65 milionů). Inkaso z živých koncertů narostlo o 36 milionů na 143 milionů korun. Poplatky za reprodukovanou hudbu ve veřejných prostorech narostly o 25 milionů na 199 milionů korun. Inkaso za vysílání a online media se zvedlo o 16 milionů na 391 milionů korun. Z toho na TV vysílání připadá 213 milionů a na rozhlasové vysílání 82 milionů korun. Pro ostatní tuzemské kolektivní správce OSA vybral 78 milionů. Průměrná režie OSA v roce 2016 činila 14,1 procenta.

Drobný pohled na možné výdělky autorů - kolik musel autor prodat nebo mít zhlédnuto či přehráno měsíčně skladeb v roce 2016, aby jeho autorská odměna dosáhla minimální měsíční mzdy 9 900 korun (počítáno pro případ, že se na jedné skladbě podílí autor textu a autor hudby)?:

 • nosiče - prodej 21 367 kusů nosičů měsíčně (vypočteno za předpokladu, že autor má na CD o 12 skladbách 1 skladbu)
 • streaming - skladba by musela mít 1 037 303 zhlédnutí na internetu za měsíc
 • stahování - 11 460krát
 • rozhlas/rádio - 4 994 přehrání

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

 • Programmatic Media: novým jednatelem firmy, která se zabývá programmatickým prodejem reklamy, se stal Pavel Lupjan, dlouholetý manažer Media Bohemia (Media Marketing Services).

 • Zásilkovna: logisticko-technologická firm na svém depu v Praze Ruzyni spouští výdejní místo Zásilkovna Drive pro vyzvednutí a podání zásilky bezpečně z auta či motocyklu. "Zásilky je zde možné vydávat a podávat, aniž by řidič musel vystoupit z vozidla".

 • Cenega Czech: na konci května budou na herní konzoli Nintendo Switch v prodeji tituly od společnosti 2K - například BioShock: The Collection, XCOM 2 Collection a Borderlands Legendary Collection.

 • Branické divadlo v Praze: stane se domovskou scénou novocirkusového souboru Losers Cirque Company. Nově ponese název Divadlo Bravo!. Přes prázdniny začne rozsáhlá rekonstrukce, která chátrající divadlo promění v moderní divadelní prostor s kabaretním sezením.

 • Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkového obchodu: podle průzkumu většina call center v těchto dnech navyšuje kapacitu až o 100 procent. Zhruba 90 procent operátorů přitom funguje z domova v rámci home office. Až 500 procentní nárůst registrují rozvážkové služby.

 • Afrikou na Pionýru: česká premiéra vizuálně úchvatného filmu Marka Slobodníku se přesouvá ze zavřených kin na internet. Film bude k dispozici on-line v rámci VOD služeb, od 26. března jej nabídne videotéka O2TV, Aerovod a Starmax.

 • Česká eventová asociace: odhaduje, že eventový byznys během následujících tří měsíců zaznamená ztráty ve výši 750 milionů korun. Nařízená opatření v souvislosti s pandemií se v eventovém segmentu přímo dotknou téměř 10 tisíc osob, 57 subjektů pozastavilo nebo úplně zastavilo podnikatelskou činnost.

 • FTV Prima: primácký seriál Slunečná zaznamenal v úterý 24. března rekordní číslo sledovanosti - 1,435 milionu diváků v 15+. Konkurenční Ordinaci v růžové zahradě 2 (TV Nova) vidělo 909 tisíc diváků ve stejné skupině.

 • Trima News: provozovatel regionálních zpravodajských webů Drbna.cz v roce 2018 utržil 16,5 milionu korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 4 miliony. Firma v daném období skončila v čistém prodělku přes 6 milionů korun.

Recenze

Volání divočiny

Další film, který připomíná nepříjemný a do určité míry zhoubný trend v posledních letech v audiovizuálním průmyslu: totiž nutnost posuzovat dílo ve dvou rovinách. Nejen uměleckou, kreativní stránku (tak jak tomu bylo donedávna), ale i jak moc/málo zcestná ideologie politické korektnosti zasáhla do výsledné podoby.

Zatímco další filmová adaptace klasického díla Jacka Londona nabízí především zdařilé orgie digitálních zvířat (nejen tažné psy, ale i vlky, medvědy atd.), které pobaví i dojmou, další slušný výkon s grácií stárnoucího Harrisona Forda a překrásné záběry aljašské divočiny (kamera Spielbergův Janusz Kamiński - například Indiana Jones a Království křišťálové lebky nebo Most špionů), ideologie filmu zle zaškodila.

Nejde o to, že z indiána je indiánka a z pošťáka Perraulta černoch, to jsou v podstatě jen úsměvné drobnosti. Pokud ale máte nutkání filmovým divákům zatajit, že v Londonově knize zálesáka Johna Thorntona (pána hlavního psího hrdiny Bucka) zabijí indiáni a ústředními zlouny se stane trojice zelenáčů, kteří ale v knižní předloze utonou, rozpadne se vám řada logických návazností, posloupností a velká část příběhové kostry.

Znalci knihy trpí, na druhou stranu nepoučení diváci, zejména kluci a holky, se parádně baví u nesmrtelného dobrodružství Bucka, který se z rozmazleného domácího psíka stane v prostředí zlaté horečky hrdé a svobodné zvíře a vůdcem smečky divokých vlků. Jako rodinný film jednoznačně doporučeno, zapomeňte ale na knihu.