reklama
Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Nové Aukro.cz Liškova týmu: naprostá manažerská katastrofa. Šance pro Sbazar a Bazoš

10:15, 7. 8. 2017

Tak o tomhle obřím průšvihu v českém internetovém byznysu se ještě dlouho bude vyprávět aneb jak po letech budování online služby přijít o zákazníky během pár dnů.

Aukční web Aukro.cz v těchto dnech přecházel na novou platformu, akce souvisela s nedávným nákupem portálu skupinou investorů - původního zakladatele Václava Lišky (foto), partnerů BDO Advisory Petra Kymličky a Radovana Hauka plus firmy Agora development - loni na podzim. Až doposud Aukro.cz jelo na platformě původního polského majitele Allegro. Technologická základna nebyla součástí dealu, jehož objem se odhadoval na několik desítek milionů korun.

Nová verze Aukra je však absolutně manažersky, marketingově a programátorsky nezvládnutou záležitostí. Prodejcům se nezjevují kontaktní údaje o výhercích položek, nastal chaos s platbou poplatků za aukce, se stanovováním poplatků za jednotlivý typ vystavení, s nastavením a zveřejňováním jednotlivých aukcí, s přihazováním, s vystavováním, zmizelo vyhledávání podle oblíbených položek atd.

Nemluvě o nepřehlednosti a těžkopádnosti nového systému. Vše zavání amatérským diletanstvím, které horko těžko vychytává (pokud vůbec) chyby ex post. Nejhůře jsou však postiženi velcí profesionální prodejci, kteří vystavují velké množství položek (třeba několik tisíc) a kteří na Aukru budovali svůj e-shop několik let. Řada z nich nyní zvažuje podání žaloby na ušlý zisk/náhradu škody.

Vše je doprovázeno i komunikačním selháním - zákaznické centrum buď vůbec neodpovídá na stížnosti zákazníků anebo s velkým zpožděním. Fb profil Aukra je přeplněn stovkami stížností od nespokojených klientů, na své posty však dostávají většinou manažersky sterilní neodpovědi. Liškův tým má nyní v podstatě jen několik možností:

 • vyhlásit bankrot (provozní firma Aukro je s.r.o.)
 • koupit od Poláků původní technologickou platformu a vše s obtížemi převést do původního funkčního stavu
 • postupně odstraňovat chyby nové verze. Jenže jich je tolik a jsou tak závažné, že to vše jen bude prodlužovat stávající agónii a zvyšovat nároky rozčílených uživatelů na náhradu škody. Plus si připravit slušný obnos na případné právní spory, které podle všeho přijdou

Celá situace je bezpochyby zajímavá pro další byznysové hráče: pro Českou spořitelnu, u které jsou všechny vlastnické podíly v Aukru zastaveny až do výše závazků 40 milionů korun. Stejně jako pro řadu konkurenčních služeb jako LetGo, Bazoš.cz, Annonce nebo Sbazar, kteří mají jedinečnou příležitost přetáhnout Aukru.cz stovky tisíc klientů. Aukro samotné uvádí 3,8 milionu registrovaných uživatelů.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn143

Odběr newsletteru:

reklama
reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Elán: hudební vydavatelství Warner Music vysílá poprvé do digitální distribuce všechna alba legendární slovenské kapely. Od pátku 19. ledna se alba jako Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3, Hodina slovenčiny atd. objeví na downloadovacích a streamovacích službách jako jsou Spotify, Deezer, iTunes, GooglePlay.

 • RIO Media: telekomunikační operátor má nové představenstvo - Marcel Dostal, Jaromír Štantejský a Jaroslav Hanyk, které nastoupilo po vstupu nového majitele, vehiklu Kaprain podnikatele Karla Pražáka.

 • Fragile media: digitální agentura Daniela Kafky v roce 2016 utržila téměř 95 milionů korun, v meziročním srovnání o 34 milionů více. Čistý zisk vyskočil z 3,3 milionu na 4,1 milionu. Ke klientům patřily/patří značky Adidas, Albert, České Radiokomunikace, CCS nebo Dr.Max.

Hit dne

Trailer k novému filmu Jiřího Vejdělka Tátova volha.

 • Na turné

  Mandrage
  02. 2.03. 3.
 • Castingy

  Česká televize, útvar Výroby TS Brno, vypsala výběrové řízení na pozici výkonný producent. Předpokládaný datum nástupu září 2017. Podrobnosti na webu Kavčích hor.

Recenze

Nejtemnější hodina

Výjimečný herec v roli výjimečného politika, to je úchvatný film Nejtemnější hodina o nástupu Winstona Churchilla do funkce britského premiéra v temných dnech května 1940, kdy se německé tanky hnaly k pobřeží rozvrácené Francie, aby dokončily zničení francouzské armády a britského expedičního sboru, a kdy se ve Velké Británii vážně uvažovalo o dohodě s Hitlerem.

Takže máme tu výraznou osobnost ve výrazné době a režisér Joe Wright (Pokání, Pýcha a předsudek), scenárista Anthony McCarten (Teorie všeho) a geniální Gary Oldman (Robocop, Temný rytíř povstal, Jeden musí z kola ven atd.) tuhle šanci beze zbytku využili. Diváka tu nečekají žádné masové scény, překvapivé zvraty či bojové akce, "jen" dvě hodiny mluvících hlav a konverzací. Ovšem tak brilantně napsaných a Oldman je v roli stárnoucího, hodně osamělého a hodně vysmívaného starého vlka tak fascinující (i díky neuvěřitelné masce, za kterou stojí japonský profík  Kazuhiro Tsuji), že v kinech zapomenete dýchat.

A na některých místech se neubráníte silným emocím, to když si uvědomíte, jak moc je důležité, aby politik nebyl s prominutím sráč. S výjimkou možná až moc prvoplánovité scény v metru to je filmařina par excellance. Takže Oscaři za rok 2017 by měli být jasní: Nejtemnější hodina by si měla po zásluze napochodovat pro sošku za Nejlepší film, Nejlepší režii, Nejlepší scénář, Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a Nejlepší masky. Skvělý filmový zážitek.