Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Vážné problémy s distribucí předplacených novin ohrožují část byznysu vydavatelů, čeká se další pokles trhu

19:11, 7. 1. 2018

Loňská snaha ušetřit pár korun na distribuci jednoho předplaceného výtisku novin se velkým vydavatelům krutě vymstila. Namísto úspor jim hrozí podstatné ztráty v řádu milionů až desítek milionů korun.

Velké mediální domy v loňském roce nepřistoupily na snahu zdražit distribuci předplatného ze strany České pošty, která tuto službu doposud zajišťovala. Podle informací Borovan.cz se navýšení mělo pohybovat okolo 2 korun na jeden distribuovaný výtisk. Konglomerátu První novinová společnost a Mediaservis, který tuto distribuci od 1. ledna převzal, se však doposud nepodařilo postavit plnohodnotnou alternativní distribuci. Průšvihem jsou zejména chybějící doručovatelé na tzv. poslední míli, kteří vkládají noviny do schránek fyzických osob nebo firem.

Výsledkem je, že velké množství čtenářů v uplynulých dnech nedostalo svůj předplacený tisk. Podle některých odhadů se to týká až 20 procent předplatitelů z celkového počtu. V reálu tedy desítek tisíc zákazníků. S problémem se potýkají zejména mediální domy Economia (Hospodářské noviny), Vltava Labe Media (Deník) a Mafra (LN, MF Dnes) s vysokým podílem předplatitelů na prodaném nákladu. Podle údajů ABC za měsíc říjen 2017 kupříkladu Deník prodal v průměru 123,3 tisíce kusů denně (míněny dny, kdy daný titul vychází), z toho na předplatitele připadlo v průměru 82,7 tisíce kusů. Hospodářky za stejný měsíc prodaly v průměru 35,2 tisíce výtisků denně, na předplatitele připadlo v průměru 19,4 tisíce kusů. Lidové noviny (Mafra) loni v říjnu prodaly v průměru 36,1 tisíce kusů, průměrný náklad předplatného byl 17,7 tisíce výtisků.

Některé redakce tyto trable řeší kolportací výtisků vlastními silami, tedy prostřednictvím kupříkladu redaktorů (!). Je to však dvojsečná zbraň. Jednak toto nasazení lze držet jen po několik dnů, maximálně týdnů. Jednak se přemýšlivější čtenáři začnou ptát, kdo tedy vlastně dané noviny píše, pokud se redaktoři a šéfredaktoři (teoreticky vysoce kvalifikovaní lidé) namísto řízení a shánění prvotřídních informací věnují primitivní pochůzkařině.

Zatím to vypadá tak, že mediální domy budou muset počkat, až PNS a Mediaservis dobudují distribuci předplatného. Část jejich zákazníků se podle všeho tedy po relativně dlouhou dobu ocitne bez předplacených periodik. Podle některých odhadů až 50 procent z nich pak předplatné neobnoví vzhledem k tomu, že si uvědomí, že dané noviny vlastně nepotřebují. Trhu s tištěnými novinami tak letos hrozí mnohem hlubší pokles než v předchozích letech.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

  • Seznam.cz: z pozice jednatele společnosti Seznam.cz TV byl odvolán manažer Jakub Unger. Na jeho místo nastoupil šéf seznamácké televize Ivan Mikula.

  • APEK: podle výzkumu Asociace pro elektronickou komerci se rychle zvyšuje podíl mobilů při nakupování v e-shopech. Ještě v roce 2015 mělo zkušenost s objednávkou zboží přes mobilní zařízení jen 28 procent uživatelů, loni to bylo 55 procent.

  • Marek Ztracený: vydává nové, v pořadí šesté album Planeta jménem stres. Producentem byl Dalibor Cidlinský jr. Ztracený novinku poprvé představí na koncertech v Praze 22. a 23. února.

  • FTV Prima: spuštění zpravodajské televize CNN Prima News se blíží. Televizní skupina detaily prozradí na tiskové konferenci 11. března. Start stanice se dá čekat někdy na přelomu března/dubna.

  • Česká televize: získala vysílací práva na další čtyři sezony biatlonových závodů. V součtu se stávajícími, platnými do roku 2022, tak nyní vlastní práva do roku 2026, s opcí až do roku 2030. S biatlonem se na obrazovkách ČT setkávají diváci již dvanáct let, ročně se v průměru jedná o 120 hodin premiérového živého vysílání.

  • FTV Prima: další vítězství primáckého seriálu Slunečná nad Ordinací v růžové zahradě v úterý 18. února. Slunečná 1,164 milionu diváků v cílové skupině 15+, Ordinace 899 tisíc ve stejné kategorii.

  • Basinfirefest: další nákupy pro metalový festival ve Spáleném Poříčí - Suicide Silence, Steve‘n‘Seagulls, Moonspell, Rotting Christ a Dog Eat Dog.

  • Carl Cox: legendární DJ vystoupí v srpnu 2020 Praze na Křižíkově fontáně.

  • Mladá fronta: krajský soud v Českých Budějovicích zjistil úpadek vydavatelství (týdeník Euro, magazíny Auto 7, Motocykl, auto moto a sport atd.), které vlastní podnikatel v exilu František Savov. Insolvenčním správcem byla ustanovena Petra Hýsková. Přezkum přihlášených pohledávek se uskuteční 15. května. Mladá fronta na sebe podala insolvenční návrh, aby se ochránila před nároky údajných věřitelů.

Recenze

Modelář

Film, který nezáměrně dobře ilustruje celou bídu české kinematografie. Řemeslně výborně zvládnutý (zde tedy s výjimkou scénáře) a s podmanivými hereckými výkony. Myšlenkově však nejen chudičký, ale především naivní, částečně autistický a bolestně lokální. Je to přesně ten typ snímku, který bohužel za hranicemi této země nebude nikoho zajímat.

Již ústřední myšlenka novinky Petra Zelenky, že operátoři dronů zažívají nějaké ojedinělé příběhy, které je dobré filmově zachytit, je dost do diskuse. Možná ano, v tom případě pojďme zpracovat i napínavá dobrodružství jeřábníků nebo řidičů skladištních ještěrek. Dílo zkázy je zde však dokonáno, pokud Zelenka zkombinuje takto vykolíkované hřiště se snahou o "nápravu světa". Jeden z hlavních hrdinů se snaží tepat nejen zlořády tuzemské politiky (s přimhouřením oka se to dá, byť ta naivita je neskutečná), ale především vypořádat se s údajnými zločiny administrativy George Bushe juniora.

Pomiňme otázku, zda dnes velká část diváků vůbec ví, kdo to byl/je Bush jr. nebo třeba Dick Cheney (samozřejmě, že neví). Tahle rovina se však Zelenkovi totálně vymkla z ruky - některé pasáže působí, jakoby vůbec nepromyslel kontext a otázky, nutně vyplývající z takto nastaveného děje. Například, proč by jakýsi americký "elitní právník", pátrající po Bushových zločinech, spolupracoval s jemu neznámým autistickým nýmandem kdesi ze střední Evropy a posílal mu přísně tajné dokumenty, proč se hlavní hrdina nezaměřil i na Clintonovu administrativu (bombardování civilních měst v Jugoslávii, balkánské války, Chinagate) atd. A pak ta závěrečná scéna s "potrestáním" filmového Cheneyho - to je snad etalon kostrbaté naivity v českém filmu. Co zbylo: skvělí Kryštof Hádek a Jiří Mádl (především) v hlavních rolích, pár vtipných scén a hlášek. Málo, příliš málo.