Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

SPIR: internetová reklama loni údajně přesáhla 23 miliard

13:05, 27. 2. 2018

Mediální agentury a zadavatelé měli v loňském roce nakoupit internetový reklamní prostor údajně za 23,3 miliardy korun (ceníkové ceny). V meziročním srovnání to má být údajně nárůst o 3,6 miliardy.

Vyplývá to z čísel profesní asociace Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR; průzkum realizovala agentura Median). Cifry je však třeba brát s rezervou - samotná SPIR přiznává, že v průzkumu do sebe smotává netové a ceníkové ceny (viz níže). Z oslovených 58 internetových provozovatelů se aktivně zapojilo 21. U 4 provozovatelů bez dodaných výsledků byla použita data z výzkumu AdMonitoring a u 4 byly podle SPIR použity jejich deklarace z předešlého roku (??). Pro získání výkonů jednotlivých reklamních sítí byli osloveni 3 provozovatelé, 54 mediálních, digitálních a specializovaných agentur a 157 přímých inzerentů. Aktivně se zapojil 1 provozovatel reklamní sítě (Sklik), 16 agentur a 10 přímých inzerentů.

Největší část internetových inzertních výdajů připadá na celoplošnou (display) reklamu. Ta v roce 2017 dosáhla objemu v ceníkových cenách 16,4 miliardy korun, v meziročním srovnání o 16 procent více. Do display reklamy je započítána i reklama v obsahových sítích (zejména sítě Seznam Sklik, Google AdWords a Facebook), RTB způsobem obchodovaná reklama a nativní reklama.

Z celkové display reklamy tvořila podle průzkumu videoreklama 22 procent (3,56 miliardy korun), meziročně vzrostla o 30 procent. Nativní reklama tvořila 2 procenta (315 milionů). Podíl mobilní reklamy z celkové display reklamy byl 17 procent (2,87 miliardy), meziroční nárůst o 64 procenta.

Po display byla druhou nejpoužívanější formou reklama ve vyhledávání, do které loni inzerenti investovali 5,9 miliardy korun v reálných cenách. Meziročně to je o 26 procent více. Pro katalogy a řádkovou inzerci digitální média deklarovala loňské tržby 1,1 miliardy v ceníkových cenách, což bylo meziročně o 17 procent více. Na SMS a MMS kampaně, které se podle SPIR nezapočítává do celkového výkonu internetové inzerce, připadlo 104 milionů korun v ceníkových cenách. O rok dříve to bylo 114 milionů.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • DigitalAd: obchodní tým agentury od ledna posiluje key account managerka Kateřina Lundáková (ex-Omnicom Media Group, ex-Knowlimits Group, ex-Tiscali Media).

 • Evropa 2: novým moderátorem komerční stanice je od pondělí 27. ledna Jakub "Koťák" Kotek, ve stejný den se do rádia po třech letech vrací Jindra Ekl. Nový vysílací čas má i Pavel Cejnar (dopoledne po Ranní show Evropy 2 s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým).

 • Savage.tv: produkční firma v roce 2018 utržila 168 milionů korun. V meziročním srovnání to je pokles o 46 milionů. Čistý zisk se zvedl ze 4 milionů na 7 milionů korun.

 • Česká televize: získala vysílací práva na další čtyřletý olympijský cyklus. Program ČT sport tak přinese živě nejen nadcházející letní olympijské hry v Tokiu, ale díky nové dohodě s vlastníkem práv, společností Discovery, i zimní olympijské hry z Pekingu v roce 2022 a letní z Paříže v roce 2024.

 • Český rozhlas: stanice Český rozhlas Vltava nabídne od 1. dubna řadu programových novinek. Proměnou projde i zvuková grafika, na nové verzi znělek pracuje talentovaný hudebník Tomáš Dvořák známý jako Floex (například Machinarium). Novými staničními hlasy budou Jana Plodková a Václav Neužil.

 • Live Nation: velká koncertní agentura v Praze uspořádá koncert zpěvačky, skladatelky a producentky Alicie Keys. Akce se uskuteční v červnu 2020 v O2 Aréně. Keys vydá v březnu sedmé studiové album.

 • Na turné

  Vanessa
  01. 2.03. 4.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Christophera Nolana Tenet (2020).

Recenze

Zaklínač

Přestože tvůrci seriálového Zaklínače, který vznikl podle slavné knižní předlohy Andrzeje Sapkowského, odmítají porovnávání s hyperúspěšnou sérií Hra o trůny (HBO), je jasné, že se mu neubrání. Hra o trůny se stala nezpochybnitelným benchmarkem pro jakýkoliv epický/výpravný fantasy seriál. Při vší úctě k producentovi Zaklínače, streamovací platformě Netflix, na první dobrou Zaklínač působí v mnoha ohledech laciněji.

Ať již se to týká digitálních triků (zejména), masových bitevních scén, scénografie, výpravy, architektury, designu kostýmů, zbraní a dalších rekvizit atd., divák se neubrání pocitu jisté nedotaženosti či low budgetu. Samozřejmě je ale pravda, že všichni fanoušci mají v paměti poslední řadu GOT, která se rozpočtově pohybovala někde jinde než řada první.

Zaklínači příliš nepomáhá ani chaotický styl narace. Série nahodile přeskakuje z jedné časové roviny do druhé, z jednoho místa na druhé, aniž by byl patrný nějaký klíč či jednotící idea. V závěrečných dvou dílech je sice patrná snaha zaklapnout všechny části do jednoho celku, nedaří se tak beze zbytku a několik otázníků stále zůstává.

Za co je naopak třeba tvůrce Zaklínače pochválit, je hlavní postava Geralta z Rivie. Henry Cavill (rovněž Liga spravedlnosti, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, Muž z oceli) zde podává výborný výkon (zaplesají zejména divačky), který do značné míry překrývá řadu výše uvedených nedotažeností. Ve výsledku tak první řada seriálového Zaklínače dává vyznavačům knižní předlohy solidní hodnotu, která neuráží a v souvislosti s řadou druhou vzbuzuje nadějná očekávání.