Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

SPIR: internetová reklama loni údajně přesáhla 23 miliard

13:05, 27. 2. 2018

Mediální agentury a zadavatelé měli v loňském roce nakoupit internetový reklamní prostor údajně za 23,3 miliardy korun (ceníkové ceny). V meziročním srovnání to má být údajně nárůst o 3,6 miliardy.

Vyplývá to z čísel profesní asociace Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR; průzkum realizovala agentura Median). Cifry je však třeba brát s rezervou - samotná SPIR přiznává, že v průzkumu do sebe smotává netové a ceníkové ceny (viz níže). Z oslovených 58 internetových provozovatelů se aktivně zapojilo 21. U 4 provozovatelů bez dodaných výsledků byla použita data z výzkumu AdMonitoring a u 4 byly podle SPIR použity jejich deklarace z předešlého roku (??). Pro získání výkonů jednotlivých reklamních sítí byli osloveni 3 provozovatelé, 54 mediálních, digitálních a specializovaných agentur a 157 přímých inzerentů. Aktivně se zapojil 1 provozovatel reklamní sítě (Sklik), 16 agentur a 10 přímých inzerentů.

Největší část internetových inzertních výdajů připadá na celoplošnou (display) reklamu. Ta v roce 2017 dosáhla objemu v ceníkových cenách 16,4 miliardy korun, v meziročním srovnání o 16 procent více. Do display reklamy je započítána i reklama v obsahových sítích (zejména sítě Seznam Sklik, Google AdWords a Facebook), RTB způsobem obchodovaná reklama a nativní reklama.

Z celkové display reklamy tvořila podle průzkumu videoreklama 22 procent (3,56 miliardy korun), meziročně vzrostla o 30 procent. Nativní reklama tvořila 2 procenta (315 milionů). Podíl mobilní reklamy z celkové display reklamy byl 17 procent (2,87 miliardy), meziroční nárůst o 64 procenta.

Po display byla druhou nejpoužívanější formou reklama ve vyhledávání, do které loni inzerenti investovali 5,9 miliardy korun v reálných cenách. Meziročně to je o 26 procent více. Pro katalogy a řádkovou inzerci digitální média deklarovala loňské tržby 1,1 miliardy v ceníkových cenách, což bylo meziročně o 17 procent více. Na SMS a MMS kampaně, které se podle SPIR nezapočítává do celkového výkonu internetové inzerce, připadlo 104 milionů korun v ceníkových cenách. O rok dříve to bylo 114 milionů.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

  • Lucerna Music Bar: produkce pražského klubu chystá na pražském Výstavišti přírodní festivalový areál, který se promění v dějiště koncertů českých i slovenských interpretů. Pod hlavičkou Lucerna Music Bar Open Air se od poloviny června do konce srpna představí J.A.R., Ben Cristovao, Mig 21, Tomáš Klus, Horkýže Slíže, Monkey Business, Queenie, N.O.H.A., BSP, UDG nebo Skyline.

  • Media Club: primácké mediazastupitelstív tvrdí, že v květnu 2020 má za sebou nejúspěšnější měsíc od svého vzniku v roce 2013. Celodenní share byl 33,8 procenta (meziroční nárůst o 3,48 procentního bodu) v cílovce 15+ a 33,2 procenta v cílovce 15 až 69 let (meziroční nárůst o 3,65 procentního bodu). Po necelém měsíční fungování dosáhl nový zpravodajský web CNNPrima.cz 1,112 milionu reálných uživatelů. Hlavní web iPrima.cz v květnu navštívilo celkem 3,986 milionu reálných uživatelů.

  • Etnetera Motion: obchodní tým agentury posiluje na pozici new business managera Arnošt Janeček. Dříve působil v Ipsosu a vedl obchodní tým technologické firmy VRGineers, kde se soustředil na nové obchodní příležitosti především v automotive průmyslu.

  • Httpool: agentura byla jmenována oficiálním zástupcem reklamního prodeje komunikační platformy Snapchat na 15 evropských trzích. Skupina zemí zahrnuje Rakousko, Švýcarsko, Finsko, Polsko, Rumunsko, Řecko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

  • Český telekomunikační úřad: dnes zahájil novou veřejnou konzultaci k upravenému návrhu podmínek připravovaného výběrového řízení na kmitočty v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz. Připomínky k návrhu bude možné v rámci veřejné konzultace uplatnit do jednoho měsíce od zahájení. "ČTÚ nově v pásmu 700 MHz vyhrazuje blok o velikosti 10 MHz pro nové zájemce o vstup na trh. Tím podporuje možnost vzniku nového celoplošného infrastrukturního hráče." Zahájení tendru úřad předpokládá ještě v průběhu letních měsíců 2020.

  • Benson Oak: investiční fond Gabriela Eichlera spolu s dalšími investory prodali 100procentní podíl ve společnosti Klikpojisteni.cz (online srovnávací portál Klik.cz a Klik.sk). Novým majitelem je firma Netrisk. Ta je většinově vlastněná společností TA Associates, předním globálním hráčem na poli růstového kapitálu. Menšinový podíl v Netrisku má technologický investiční fond MCI EuroVentures.

Recenze

Volání divočiny

Další film, který připomíná nepříjemný a do určité míry zhoubný trend v posledních letech v audiovizuálním průmyslu: totiž nutnost posuzovat dílo ve dvou rovinách. Nejen uměleckou, kreativní stránku (tak jak tomu bylo donedávna), ale i jak moc/málo zcestná ideologie politické korektnosti zasáhla do výsledné podoby.

Zatímco další filmová adaptace klasického díla Jacka Londona nabízí především zdařilé orgie digitálních zvířat (nejen tažné psy, ale i vlky, medvědy atd.), které pobaví i dojmou, další slušný výkon s grácií stárnoucího Harrisona Forda a překrásné záběry aljašské divočiny (kamera Spielbergův Janusz Kamiński - například Indiana Jones a Království křišťálové lebky nebo Most špionů), ideologie filmu zle zaškodila.

Nejde o to, že z indiána je indiánka a z pošťáka Perraulta černoch, to jsou v podstatě jen úsměvné drobnosti. Pokud ale máte nutkání filmovým divákům zatajit, že v Londonově knize zálesáka Johna Thorntona (pána hlavního psího hrdiny Bucka) zabijí indiáni a ústředními zlouny se stane trojice zelenáčů, kteří ale v knižní předloze utonou, rozpadne se vám řada logických návazností, posloupností a velká část příběhové kostry.

Znalci knihy trpí, na druhou stranu nepoučení diváci, zejména kluci a holky, se parádně baví u nesmrtelného dobrodružství Bucka, který se z rozmazleného domácího psíka stane v prostředí zlaté horečky hrdé a svobodné zvíře a vůdcem smečky divokých vlků. Jako rodinný film jednoznačně doporučeno, zapomeňte ale na knihu.