Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Distribuce tisku Mediaprint & Kapa upadla do milionové ztráty

10:41, 2. 4. 2013

Další známka úpadku tiskového trhu. Distribuce tisku Mediaprint & Kapa Pressegrosso, která byla pro vydavatele - akcionáře doposud zdrojem milionových zisků, začala generovat minusová čísla. V roce 2011 firma skončila ve ztrátě 6,6 milionů korun, ještě před pěti lety zisk dosáhl 32 milionů korun.

Akcionáři společnosti jsou velké vydavatelské domy jako Bauer Media Praha, PK 62, Burda Media 2000, Mladá fronta, Business Media CZ nebo Motor-Presse Bohemia, pro které distribuuje jejich tituly. Firma zajišťuje distribuci i dalším desítkám vydavatelů.

Mediaprint & Kapa má stále na kontě slušný kumulativní zisk za posledních šest let ve výši 75 milionů korun, nepříznivý je však vývoj čísel. Pád výkonnosti společnosti začal po roce 2008, odkdy začal klesat jak objem výnosů, tak hospodářský výsledek. Zatímco v roce 2008 výnosy činily 1,85 miliardy korun, přes dvěma roky to bylo pouze 1,01 miliardy.

Je velmi pravděpodobné, že nepříznivý vývoj pokračoval i v loňském roce. Kupříkladu jeden z akcionářů Bauer Media Praha vypověděl Mediaprintu na podzim 2012 smlouvu na distribuci dvanácti svých titulů, které získal akvizicí vydavatelství Stratosféra a Hearst-Stratosféra.

Výrazně klesající čísla postihla i konkurenční První novinovou společnost (akcionáři Mafra, Ringier Axel Springer, Bauer Media, HKM Beteiligungs atd.), ta se však za rok 2011 udržela v plusu 110 milionů korun.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

  • Lady Gaga: americká zpěvačka vydává na labelu Universal Music šesté album Chromatica. To bude k dispozici v různých fyzických formátech včetně vinylů, a to v různých barvách. Zpěvačka Lady Gaga, držitelka Oscara, Zlatého glóbu a Grammy doposud prodala více než 35 milionů alb a připsala si již více než 32 miliard streamů.

  • nangu.TV: firma, nabízející v Česku a v zahraničí IPTV a OTT řešení, ve fiskálním roce 2018/2019 (skončil v březnu), utržila 204 milionů korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 88 milionů korun. Z celkové sumy na prodej zboží (set top boxy, hardware) připadlo 122 milionu (o rok dříve 39 milionů). Čistý zisk společnosti vzrostl ze 3 milionů na 11,1 milionu korun.

  • Daniel Křetínský: antimonopolní úřad povolil spojení soutěžitelů spočívající v možnosti Křetínského společnosti Czech Print Center - Development nabýt přímou kontrolu nad tiskárnami Europrint (podnik z impéria magnáta v exilu Františka Savova). Obě firmy podnikají na trhu polygrafické výroby časopisů, knih a ostatních tiskovin.

  • 3Bobule: třetí snímek z vinařské série režiséra Martina Koppa proběhne i přes současný stav 25. června tohoto roku. Původně měl přijít film z vinařského prostředí do kin 12. března, ale přesně v tu dobu vypukla pandemie koronaviru a všech 180 kinosálů, kde byl snímek připraven k promítání, se zavřelo. Produkce Tomáš Vican, distribuce Bioscop.

  • Rockaway Capital: investiční skupina Jakuba Havrlanta hledá nového kandidáta/kandidátku na pozici PR manažera a tiskového mluvčího. Ten/ta nahradí dosavadní mluvčí Michaelu Papežovou, která se od léta přesouvá do externí pozice.

  • TV Nova: stejně jako dlouhodobé seriály si i cooking show MasterChef Česko dá letní pauzu. Vysílání kuchařské show se přeruší po epizodě, kterou televize uvede 10. června. Pořad se na obrazovky vrátí opět na konci léta.

Recenze

Volání divočiny

Další film, který připomíná nepříjemný a do určité míry zhoubný trend v posledních letech v audiovizuálním průmyslu: totiž nutnost posuzovat dílo ve dvou rovinách. Nejen uměleckou, kreativní stránku (tak jak tomu bylo donedávna), ale i jak moc/málo zcestná ideologie politické korektnosti zasáhla do výsledné podoby.

Zatímco další filmová adaptace klasického díla Jacka Londona nabízí především zdařilé orgie digitálních zvířat (nejen tažné psy, ale i vlky, medvědy atd.), které pobaví i dojmou, další slušný výkon s grácií stárnoucího Harrisona Forda a překrásné záběry aljašské divočiny (kamera Spielbergův Janusz Kamiński - například Indiana Jones a Království křišťálové lebky nebo Most špionů), ideologie filmu zle zaškodila.

Nejde o to, že z indiána je indiánka a z pošťáka Perraulta černoch, to jsou v podstatě jen úsměvné drobnosti. Pokud ale máte nutkání filmovým divákům zatajit, že v Londonově knize zálesáka Johna Thorntona (pána hlavního psího hrdiny Bucka) zabijí indiáni a ústředními zlouny se stane trojice zelenáčů, kteří ale v knižní předloze utonou, rozpadne se vám řada logických návazností, posloupností a velká část příběhové kostry.

Znalci knihy trpí, na druhou stranu nepoučení diváci, zejména kluci a holky, se parádně baví u nesmrtelného dobrodružství Bucka, který se z rozmazleného domácího psíka stane v prostředí zlaté horečky hrdé a svobodné zvíře a vůdcem smečky divokých vlků. Jako rodinný film jednoznačně doporučeno, zapomeňte ale na knihu.