Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Kinotrh mírně navýšil tržby za prodej lístků, diváků přišlo o 220 tisíc méně

11:51, 24. 5. 2018

Rostoucí průměrná cena kinolístku "zachránila" meziroční pokles návštěvnosti českých kin, způsobený zejména pádem v měsíci duben 2018.

Zatímco v dubnu 2017 dorazilo do tuzemských kinosálů přes 1,54 milionu lidí (filmové tituly Mimi šéf, Rychle a zběsile 8, Šmoulové: Zapomenutá vesnice, Kráska a zvíře atd.), letos v dubnu to bylo jen 1,02 milionu. Provozovatelé kin tak loni v dubnu utržili o 48 milionů více než za letošní čtvrtý měsíc.

Celková návštěva za první čtyři měsíce 2018 dosáhla 5,11 milionu diváků, v meziročním srovnání za stejné období o 220 tisíc méně. Celkem kina za leden až duben 2018 utržila přes 717 milionů korun, o rok dříve to bylo 698 milionů. Průměrná cena vstupenky v roce 2017 činila 131,57 koruny, letos je to zatím 140,44 koruny.

Z dubnových premiér přilákal největší útraty diváků filmy Avengers: Infinity War (foto) s tržbami téměř 40 milionů korun (návštěvnost přes 240 tisíc lidí) a komedie Fakjů pane učiteli 3 s více než 15 miliony hrubých tržeb.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Deník N: v tuto chvíli čistě online medium, které ovládá skupina multimilionářů v čele se Silke Horákovou a Jaroslavem Horákem, od 7. ledna odstartuje tištěné vydání.

 • NetMonitor: od nového roku by měl začít měřit i data o mobilních aplikacích. Do pilotního výzkumu jsou zapojeny mediální domy Economia, Mafra a Czech News Center. První čísla by měla být dle plánu již za leden 2019.

 • Seznam.cz: firma Iva Lukačoviče spustil nástroj pro měření brandových video kampaní v Česku Brand lift/Sbrandlift. Inzerenti tak mohou sledovat vliv kampaní na Seznam.cz na jednotlivé atributy značky a vyhodnotit si celou kampaň v reklamní síti.

Hit dne

Michal Hrůza: Nad světem (Nezapomínej)

 • Na turné

  Lucie
  13. 11.30. 11.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Aquaman

Po rozpačitém prvním větším představení Aquamana v rozpačité Lize spravedlnosti (2017) přichází pořádná nálož v podobě samostatného filmu "vodního může". Aquaman je další ukázkou trendu, který bude v kinech bohužel asi stále častější - gejzír přeplácaných a křečovitě okázalých digitálních efektů naprosto zadupává do země jakýkoliv příběh a stavbu filmu.

Stejně jako Smrtelné stroje, Valerian a město tisíce planet nebo Jupiter vychází je i Aquaman dobrou pozvánkou do kin pro ty, kteří se chtějí jen pokochat nezkrotnou vizuální fantazií tvůrců, explozí barev, tvarů, fantaskních tvorů, rostlin, staveb atd., halabala na sebe naházených bez smyslu, omezení a promakanějšího záměru.

První půl hodinu je takový koncept ještě zábavný, pak však začíná toporně vyprávěný a selankovitý příběh čím dál více a více vadit. Zvláště, pokud představitel Aquamana Jason Momoa není bůhvíjaký herec (ale to asi nikdo nečekal, že) a pokud scenáristé David Leslie Johnson-McGoldrick a Will Beall opravdu hodně šetřili vtipnými hláškami.

Je to vlastně docela nepříjemný regres. Pokud poslední Avengers anebo Logan: Wolverine ukázali, že i komiksová adaptace může být "dospělé" umění, pak je Aquaman opět návrat mezi neškodnou dětskou zábavu. S hodně barvičkami, blýskavými cingrlártky, ale bez jakéhokoliv přesahu, snahy o nadčasovost nebo ambice vyprávět velký příběh.