Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Satelitním platformám vadí státní podpora přechodu na terestrický vysílací standard DVB-T2

13:07, 17. 12. 2018

Provozovatelé satelitního vysílání viní stát z podpory terestrické konkurence, která podle nich v rámci přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 získá z eráru stovky milionů korun.

Podle satelitářů (na fotce zleva Patrik Brom z Digi CZ a Jaromír Glisník z M7 Group) nové DVB-T2 multiplexy, které získají prostředky z veřejných zdrojů, budou mít větší kapacitu a vznikne zde i prostor pro placené služby. Ty pak budou konkurovat vlastnímu satelitnímu vysílání. Česká asociace satelitních operátorů (ČASO) vyčíslila objem veřejné podpory pro poskytovatele zemského vysílání na stavbu DVB-T2 multiplexů na 1 miliardu korun.

Dalších 350 milionů by podle ČASO měla spolknout příslušná informační kampaň. Hodnotu frekvencí pro terestrické vysílání pak satelitní asociace vyčíslila na 11 miliard korun. Tuto cifru ministerstvo průmyslu a obchodu označilo již dříve za "naprosto lživou, neboť z důvodu veřejného zájmu byly kmitočty pro zemské televizní vysílání udělovány bezplatně." Argumenty satelitářů odmítl i hegemon vysílacího trhu, společnost České Radiokomunikace (multiplexy 1 - provoz,2 a 3).

Přechod na vysílací standard DVB-T2 již započal, v současnosti jsou v provozu přechodové sítě Českých Radiokomunikací a Digital Broadcasting. Vypínání současných multiplexů DVB-T by mělo začít na podzim 2019. Satelitní asociace v souvislosti s celým přechodem podala stížnost u Evropské komise a správní žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Změna vysílací technologie na DVB-T2 vyžaduje výměnu některých televizorů a set-top-boxů u těch diváků, kteří přijímají signál terestricky. Celkové výdaje domácností v souvislosti s přechodem se odhadují na miliardy korun. Zemské televizní vysílání přijímá téměř 60 procent občanů Česka. TV příjem ze satelitu získává více než 25 procent procent obyvatel.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Česká televize: nový seriál Zkáza Dejvického divadla začne vysílat od pondělí 4. března, 21:05. Režie Miroslav Krobot, 6 epizod.

 • Seznam.cz: majitel a miliardář Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva Seznam.cz a nadále nebude ani jeho členem. Na pozici předsedy představenstva se budou střídat tři stávající místopředsedové. Změna v čele statutárního orgánu proběhne vždy jednou za čtyři měsíce. Prvním předsedou představenstva se v novém uspořádání stává Pavel Zima, v červnu tohoto roku ho ve funkci vystřídá Tomáš Kapalín.

 • TV Nova: nasadí nový řachací seriál Kameňák od pátku 22. února, prime time. V hlavních rolích Václav Vydra, Pavel Kikinčuk, Veronika Žilková, Martin Dejdar, Alice Bendová a Oldřich Navrátil.

Hit dne

Trailer filmu Teroristka.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Alita: Bojový Anděl

Přes 16 let trvalo převést japonský cyberpunkový manga komiks spisovatele Yukito Kishira Alita: Bojový Anděl (mimochodem nedávno vyšel i v češtině) od prvotního nápadu na plátna kin. Velikán světové kinematografie James Cameron (Avatar, Titanic), který si vzal na bedra scénář a produkci, dlouhá léta dával vždy přednost jinému projektu.

Studio 20th Century Fox dala konečnou zelenou projektu až v průběhu roku 2016, poté co poněkud seškrtalo rozpočet a na režisérskou židli angažovalo Roberta Rodrigueze. Výsledek by se dal označit jako povedená, pokorná a citlivě provedená filmová adaptace, která zachovává ducha, atmosféru knižní předlohy a pokud se v něčem od originálu odchyluje, pak se jedná v drtivé většině o zdařilé obohacení původního příběhu.

Odklad podle všeho prospěl i vizuální stránce filmu. Inteligentní a kreativní užití pokročilých digitálních technologií a triků (Cameron je původně vyvíjel pro dokumentární film) při ztvárňování dystopického světa roku 2563 po blíže neupřesněné katastrofě patří k hlavním tahákům filmu. Tvůrčí dvojici Cameron - Rodriguez se podařilo zkombinovat panteon nejednoduchých a barvitých postav (jak hlavních hrdinů, tak i záporáků) budoucího světa se záplavou bravurně vymyšlených a nasnímaných akčních scén. A to včetně překvapivého konce (pro ty, kdo nečetli komiks) jedné z hlavních postav. Svižný, moderní a srdcařsky udělaný filmový přepis kultovní mangy, který neurazí znalce a potěší nové fandy.