Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Satelitním platformám vadí státní podpora přechodu na terestrický vysílací standard DVB-T2

13:07, 17. 12. 2018

Provozovatelé satelitního vysílání viní stát z podpory terestrické konkurence, která podle nich v rámci přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 získá z eráru stovky milionů korun.

Podle satelitářů (na fotce zleva Patrik Brom z Digi CZ a Jaromír Glisník z M7 Group) nové DVB-T2 multiplexy, které získají prostředky z veřejných zdrojů, budou mít větší kapacitu a vznikne zde i prostor pro placené služby. Ty pak budou konkurovat vlastnímu satelitnímu vysílání. Česká asociace satelitních operátorů (ČASO) vyčíslila objem veřejné podpory pro poskytovatele zemského vysílání na stavbu DVB-T2 multiplexů na 1 miliardu korun.

Dalších 350 milionů by podle ČASO měla spolknout příslušná informační kampaň. Hodnotu frekvencí pro terestrické vysílání pak satelitní asociace vyčíslila na 11 miliard korun. Tuto cifru ministerstvo průmyslu a obchodu označilo již dříve za "naprosto lživou, neboť z důvodu veřejného zájmu byly kmitočty pro zemské televizní vysílání udělovány bezplatně." Argumenty satelitářů odmítl i hegemon vysílacího trhu, společnost České Radiokomunikace (multiplexy 1 - provoz,2 a 3).

Přechod na vysílací standard DVB-T2 již započal, v současnosti jsou v provozu přechodové sítě Českých Radiokomunikací a Digital Broadcasting. Vypínání současných multiplexů DVB-T by mělo začít na podzim 2019. Satelitní asociace v souvislosti s celým přechodem podala stížnost u Evropské komise a správní žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu.

Změna vysílací technologie na DVB-T2 vyžaduje výměnu některých televizorů a set-top-boxů u těch diváků, kteří přijímají signál terestricky. Celkové výdaje domácností v souvislosti s přechodem se odhadují na miliardy korun. Zemské televizní vysílání přijímá téměř 60 procent občanů Česka. TV příjem ze satelitu získává více než 25 procent procent obyvatel.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Vltava Labe Media: novými členy dozorčí rady vydavatelství se stali hoši z Penty - Marián Slivovič (investiční ředitel, aktivity skupiny v bankovním sektoru, masoprůmyslu, Prima banka) a Peter Andits (investiční manažer Penty).

 • Info.cz: konzervativní zpravodajský server, ve kterém má podíl miliardář Daniel Křetínský, spouští nový podcast s názvem Insider. Ten se zaměřuje na zákulisí businessu, politiky a médií. Pořad uvádí šéfredaktor Info.cz Michal Půr spolu s vydavatelem Tomášem Jirsou.

 • Publicis Groupe: komunikační skupina s aktivy i v Česku koupila datovou firmu Epsilon. Objem akvizice je 4,4 miliardy dolarů. Epsilon se specializuje na využití klientských dat pomocí vlastních platforem. Zaměstnává přibližně 9 tisíc lidí včetně 3700 datových specialistů a 2 tisíc technologických expertů.

Hit dne

Avengers: Endgame, další trailer.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Teroristka

Sympatický film, který by si však možná zasloužil delší a pečlivější práci dramaturga. Zatímco téma vyhoření vztahu, stárnutí a touha po změně u předchozího snímku Teorie tygra bylo padesátníkovi Radkovi Bajgarovi (v obou případech scénář a režie) evidentně blízké, díky čemuž film vyznívá lehce, energicky a uvěřitelně, u tragikomedie Teroristka musel hlavní autor více fabulovat a více balancovat na křídlech fantazie.

Ne všechny Bajgarovy nápady se podařilo ukočírovat nebo dotáhnout do konce. Jsou to povětšinou drobnosti, které však znalého diváku trochu dráždí: členové mysliveckého spolku pálí v obydlené zóně a mimo hon, jako by se nechumelilo, jindy další myslivec pohřbívá v pohodě mrtvého psa do země hned vedle řeky, elektrika do hlučící hospody vede externě tlustým kabelem přes jakýsi plot, takže není problém jej přeseknout, kriminálník, který se bojí vězení, ale ochotně spolupracuje s amatérem na přípravy vraždy atd. atd. Téma malého regionálního zla/šikany a vzpoury proti němu je jako tanec na platu s vejci - je to jemná hodinářská práce, kde hodně záleží na detailech.

Všechny tyto rezervy však zhusta přebíjí dva fantastické herecké výkony v hlavních rolích - Iva Janžurová coby učitelka, která celý život hlásala slušnost, aby v důchodu poznala, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, a Martin Hofmann balancující na hraně mezi buransky mazaným lokálním šíbrem a bezcitným sociopatem. Zejména Janžurová v sobě umně dokáže skloubit tragiku i komiku osamělého outsidera na sebevražedné misi. Možná jen ten závěr sklouzává zbytečně do rozverné frašky, která trochu překrývá Bajgarův vážný apel na slušné lidi: braňte se. Bylo by škoda, kdyby zapadl.