Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Exkluzivně: novým šéfem První novinové společnosti se stane Chvátal

15:06, 26. 1. 2019

Největší tuzemský distributor tisku, První novinová společnost (PNS), bude mít nové vrcholové vedení. Podle informací Borovan.cz se novým předsedou představenstva PNS od 1. února stane zkušený manažer Petr Chvátal (foto), kterého čerstvě zvolila dozorčí rada firmy.

Chvátal přichází z vedení (CEO) velké přepravní společnosti PPL CZ (Deutsche Post International). PNS ovládají velké mediální domy Mafra (37,5 procenta), Czech News Center (27 procent) a Vltava Labe Media (35 procent). Podle našich insiderských informací Chvátal není "vyslancem" žádného akcionáře, naopak se na něm velká vydavatelství měla shodnout.

Chvátal na pozici vystřídá Petra Nováka, který bude ve firmě nadále zastávat pozici člena představenstva. Z představenstva odstupuje František Ureš, který z PNS odchází. Místopředsedou představenstva zůstává Jindřich Kadeřávek. Novák zůstává i nadále jednatelem a ředitelem doručovatelské společnosti Mediaservis, kterou PNS ovládá.

Podle naposledy zveřejněných údajů čistý zisk PNS za rok 2017 dosáhl 23 milionů korun. Po očištění od ztráty z prodeje budovy net profit přesáhl 48 milionů. O rok dříve to bylo 44 milionů. Zisk PNS před zdaněním, úroky, amortizací a odpisy (EBITDA) za rok 2017 dosáhl 54 milionů, v meziročním srovnání o 22 milionů méně. Tržby firmy v předloňském roce klesly o 96 milionů na 2,843 miliardy korun. Jedná se o devátý kontinuální pokles v řadě. Z celkové cifry na prodej deníků připadá 1,238 miliardy a prodej časopisů 1,516 miliardy korun.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Česká televize: nový seriál Zkáza Dejvického divadla začne vysílat od pondělí 4. března, 21:05. Režie Miroslav Krobot, 6 epizod.

 • Seznam.cz: majitel a miliardář Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva Seznam.cz a nadále nebude ani jeho členem. Na pozici předsedy představenstva se budou střídat tři stávající místopředsedové. Změna v čele statutárního orgánu proběhne vždy jednou za čtyři měsíce. Prvním předsedou představenstva se v novém uspořádání stává Pavel Zima, v červnu tohoto roku ho ve funkci vystřídá Tomáš Kapalín.

 • TV Nova: nasadí nový řachací seriál Kameňák od pátku 22. února, prime time. V hlavních rolích Václav Vydra, Pavel Kikinčuk, Veronika Žilková, Martin Dejdar, Alice Bendová a Oldřich Navrátil.

Hit dne

Trailer filmu Teroristka.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Alita: Bojový Anděl

Přes 16 let trvalo převést japonský cyberpunkový manga komiks spisovatele Yukito Kishira Alita: Bojový Anděl (mimochodem nedávno vyšel i v češtině) od prvotního nápadu na plátna kin. Velikán světové kinematografie James Cameron (Avatar, Titanic), který si vzal na bedra scénář a produkci, dlouhá léta dával vždy přednost jinému projektu.

Studio 20th Century Fox dala konečnou zelenou projektu až v průběhu roku 2016, poté co poněkud seškrtalo rozpočet a na režisérskou židli angažovalo Roberta Rodrigueze. Výsledek by se dal označit jako povedená, pokorná a citlivě provedená filmová adaptace, která zachovává ducha, atmosféru knižní předlohy a pokud se v něčem od originálu odchyluje, pak se jedná v drtivé většině o zdařilé obohacení původního příběhu.

Odklad podle všeho prospěl i vizuální stránce filmu. Inteligentní a kreativní užití pokročilých digitálních technologií a triků (Cameron je původně vyvíjel pro dokumentární film) při ztvárňování dystopického světa roku 2563 po blíže neupřesněné katastrofě patří k hlavním tahákům filmu. Tvůrčí dvojici Cameron - Rodriguez se podařilo zkombinovat panteon nejednoduchých a barvitých postav (jak hlavních hrdinů, tak i záporáků) budoucího světa se záplavou bravurně vymyšlených a nasnímaných akčních scén. A to včetně překvapivého konce (pro ty, kdo nečetli komiks) jedné z hlavních postav. Svižný, moderní a srdcařsky udělaný filmový přepis kultovní mangy, který neurazí znalce a potěší nové fandy.