Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Kellnerův projekt Zonky se má čile k světu, letos chce překročit 11 miliard

14:40, 8. 2. 2019

Online/mobilní peer2peer půjčovací platforma Zonky (majitelé Petr Kellner a Jiří Šmejc) přidává na miliardovém tempu rozpůjčovaných peněz a letos by konečně chtěla vykročit do zahraničí.

Objem peněz, které doposud přes Zonky protekly, se momentálně pohybuje okolo 5,7 miliardy korun, hranice 6 miliard by měla padnout na konci února. "Někdy v září, říjnu se dostaneme přes 10 miliard korun, na konci roku 2019 by to mělo být přes 11 miliard korun," počítá CEO Pavel Novák (na fotce vpravo, vlevo šéfka PR Michaela Brodecká).

Počet investorů na konci roku 2018 se blížil 25 tisícům, počet příjemců peněz přesáhl 37 tisíc. Celkový počet zákazníků (investoři plus příjemci) podle Nováka letos překročí 100 tisíc. Tým Zonky nyní čítá přes 170 lidí a v Česku by z důvodů úspory nákladů neměl překročit 200 zaměstnanců. Průměrný objem půjčky je 146 tisíc korun. Firma podle svých údajů dosáhla 4 procentního podílu na trhu v nově vydaných hotovostních úvěrech. Cílem je 10ti procentní podíl. "V podstatě již konkurujeme bankám," uvedl Novák.

V letošním roce chce tým Zonky poprvé zprostředkovat půjčku v zahraničí. V této chvíli studuje německý a španělský trh. Do rozjezdu Zonky poslal mateřský Home Credit investici v řádu vyšších stovek milionů. Firma v roce 2017 prodělala 272 milionů, loni by to mělo být 240 milionů a letos ztráta dosáhne 200 milionů korun. Poprvé do měsíčního provozního zisku by se Zonky měla dostat (nekonsolidovaný výsledek jen v Česku) někdy v roce 2020.

Pro Kellnerův a Šmejcův Home Credit je Zonky kromě vlastního core byznysu i zajímavou pokusnou a inspirační "laboratoří". Z peer2peer platformy podle Nováka převzal kupříkladu systém počítání scoringu nebo cloudové technologie.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Česká televize: nový seriál Zkáza Dejvického divadla začne vysílat od pondělí 4. března, 21:05. Režie Miroslav Krobot, 6 epizod.

 • Seznam.cz: majitel a miliardář Ivo Lukačovič opouští pozici předsedy představenstva Seznam.cz a nadále nebude ani jeho členem. Na pozici předsedy představenstva se budou střídat tři stávající místopředsedové. Změna v čele statutárního orgánu proběhne vždy jednou za čtyři měsíce. Prvním předsedou představenstva se v novém uspořádání stává Pavel Zima, v červnu tohoto roku ho ve funkci vystřídá Tomáš Kapalín.

 • TV Nova: nasadí nový řachací seriál Kameňák od pátku 22. února, prime time. V hlavních rolích Václav Vydra, Pavel Kikinčuk, Veronika Žilková, Martin Dejdar, Alice Bendová a Oldřich Navrátil.

Hit dne

Trailer filmu Teroristka.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Alita: Bojový Anděl

Přes 16 let trvalo převést japonský cyberpunkový manga komiks spisovatele Yukito Kishira Alita: Bojový Anděl (mimochodem nedávno vyšel i v češtině) od prvotního nápadu na plátna kin. Velikán světové kinematografie James Cameron (Avatar, Titanic), který si vzal na bedra scénář a produkci, dlouhá léta dával vždy přednost jinému projektu.

Studio 20th Century Fox dala konečnou zelenou projektu až v průběhu roku 2016, poté co poněkud seškrtalo rozpočet a na režisérskou židli angažovalo Roberta Rodrigueze. Výsledek by se dal označit jako povedená, pokorná a citlivě provedená filmová adaptace, která zachovává ducha, atmosféru knižní předlohy a pokud se v něčem od originálu odchyluje, pak se jedná v drtivé většině o zdařilé obohacení původního příběhu.

Odklad podle všeho prospěl i vizuální stránce filmu. Inteligentní a kreativní užití pokročilých digitálních technologií a triků (Cameron je původně vyvíjel pro dokumentární film) při ztvárňování dystopického světa roku 2563 po blíže neupřesněné katastrofě patří k hlavním tahákům filmu. Tvůrčí dvojici Cameron - Rodriguez se podařilo zkombinovat panteon nejednoduchých a barvitých postav (jak hlavních hrdinů, tak i záporáků) budoucího světa se záplavou bravurně vymyšlených a nasnímaných akčních scén. A to včetně překvapivého konce (pro ty, kdo nečetli komiks) jedné z hlavních postav. Svižný, moderní a srdcařsky udělaný filmový přepis kultovní mangy, který neurazí znalce a potěší nové fandy.