Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Kellnerův projekt Zonky se má čile k světu, letos chce překročit 11 miliard

14:40, 8. 2. 2019

Online/mobilní peer2peer půjčovací platforma Zonky (majitelé Petr Kellner a Jiří Šmejc) přidává na miliardovém tempu rozpůjčovaných peněz a letos by konečně chtěla vykročit do zahraničí.

Objem peněz, které doposud přes Zonky protekly, se momentálně pohybuje okolo 5,7 miliardy korun, hranice 6 miliard by měla padnout na konci února. "Někdy v září, říjnu se dostaneme přes 10 miliard korun, na konci roku 2019 by to mělo být přes 11 miliard korun," počítá CEO Pavel Novák (na fotce vpravo, vlevo šéfka PR Michaela Brodecká).

Počet investorů na konci roku 2018 se blížil 25 tisícům, počet příjemců peněz přesáhl 37 tisíc. Celkový počet zákazníků (investoři plus příjemci) podle Nováka letos překročí 100 tisíc. Tým Zonky nyní čítá přes 170 lidí a v Česku by z důvodů úspory nákladů neměl překročit 200 zaměstnanců. Průměrný objem půjčky je 146 tisíc korun. Firma podle svých údajů dosáhla 4 procentního podílu na trhu v nově vydaných hotovostních úvěrech. Cílem je 10ti procentní podíl. "V podstatě již konkurujeme bankám," uvedl Novák.

V letošním roce chce tým Zonky poprvé zprostředkovat půjčku v zahraničí. V této chvíli studuje německý a španělský trh. Do rozjezdu Zonky poslal mateřský Home Credit investici v řádu vyšších stovek milionů. Firma v roce 2017 prodělala 272 milionů, loni by to mělo být 240 milionů a letos ztráta dosáhne 200 milionů korun. Poprvé do měsíčního provozního zisku by se Zonky měla dostat (nekonsolidovaný výsledek jen v Česku) někdy v roce 2020.

Pro Kellnerův a Šmejcův Home Credit je Zonky kromě vlastního core byznysu i zajímavou pokusnou a inspirační "laboratoří". Z peer2peer platformy podle Nováka převzal kupříkladu systém počítání scoringu nebo cloudové technologie.

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Vltava Labe Media: novými členy dozorčí rady vydavatelství se stali hoši z Penty - Marián Slivovič (investiční ředitel, aktivity skupiny v bankovním sektoru, masoprůmyslu, Prima banka) a Peter Andits (investiční manažer Penty).

 • Info.cz: konzervativní zpravodajský server, ve kterém má podíl miliardář Daniel Křetínský, spouští nový podcast s názvem Insider. Ten se zaměřuje na zákulisí businessu, politiky a médií. Pořad uvádí šéfredaktor Info.cz Michal Půr spolu s vydavatelem Tomášem Jirsou.

 • Publicis Groupe: komunikační skupina s aktivy i v Česku koupila datovou firmu Epsilon. Objem akvizice je 4,4 miliardy dolarů. Epsilon se specializuje na využití klientských dat pomocí vlastních platforem. Zaměstnává přibližně 9 tisíc lidí včetně 3700 datových specialistů a 2 tisíc technologických expertů.

Hit dne

Avengers: Endgame, další trailer.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Teroristka

Sympatický film, který by si však možná zasloužil delší a pečlivější práci dramaturga. Zatímco téma vyhoření vztahu, stárnutí a touha po změně u předchozího snímku Teorie tygra bylo padesátníkovi Radkovi Bajgarovi (v obou případech scénář a režie) evidentně blízké, díky čemuž film vyznívá lehce, energicky a uvěřitelně, u tragikomedie Teroristka musel hlavní autor více fabulovat a více balancovat na křídlech fantazie.

Ne všechny Bajgarovy nápady se podařilo ukočírovat nebo dotáhnout do konce. Jsou to povětšinou drobnosti, které však znalého diváku trochu dráždí: členové mysliveckého spolku pálí v obydlené zóně a mimo hon, jako by se nechumelilo, jindy další myslivec pohřbívá v pohodě mrtvého psa do země hned vedle řeky, elektrika do hlučící hospody vede externě tlustým kabelem přes jakýsi plot, takže není problém jej přeseknout, kriminálník, který se bojí vězení, ale ochotně spolupracuje s amatérem na přípravy vraždy atd. atd. Téma malého regionálního zla/šikany a vzpoury proti němu je jako tanec na platu s vejci - je to jemná hodinářská práce, kde hodně záleží na detailech.

Všechny tyto rezervy však zhusta přebíjí dva fantastické herecké výkony v hlavních rolích - Iva Janžurová coby učitelka, která celý život hlásala slušnost, aby v důchodu poznala, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, a Martin Hofmann balancující na hraně mezi buransky mazaným lokálním šíbrem a bezcitným sociopatem. Zejména Janžurová v sobě umně dokáže skloubit tragiku i komiku osamělého outsidera na sebevražedné misi. Možná jen ten závěr sklouzává zbytečně do rozverné frašky, která trochu překrývá Bajgarův vážný apel na slušné lidi: braňte se. Bylo by škoda, kdyby zapadl.