Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Režisér David Ondříček bude točit Zátopka

12:46, 23. 4. 2013

Vlna inspirací českou historií v kinematografii nekončí. Nejnovějším filmovým projektem, který sáhne po historické postavě, se stane Zátopek režiséra Davida Ondříčka (Šeptej, Samotáři, Grandhotel, Ve stínu). Snímek o slavném běžci Emilovi Zátopkovi bude produkovat Ondříčkova firma Lucky Man Films, rozpočet se bude pohybovat mezi 70 až 80 miliony korun.

Zajímavý je i další zúčastněný tvůrce: scénárista a spisovatel Jan Novák, který se mimo jiné blýsknul zdařilým historickým románem o bratrech Mašínech Zatím dobrý. V podmínkách české herecké komunity bude velmi obtížné hledání představitele hlavní role: měl by nejen umět hrát, ale disponovat i výbornou fyzickou kondicí.

Zátopek by se měl objevit na plátnech kin do zahájení XXXI. letní olympiády v Rio de Janieru v srpnu 2016. Podle informací Borovan.cz nyní probíhají jednání o účasti České televize na projektu. Ve hře je i mezinárodní koprodukce.

Novou historickou vlnu českého filmu a TV snímků odstartovala v lednu minisérie Hořící keř televize HBO na motivy sebeupálení Jan Palacha. V roce 2014 by se měl do kin dostat další historický projekt Zatím dobrý, právě na motivy Novákovy knihy. Snímek natáčí režisér Tomáš Mašín. Produkční firma Nogup agency chystá projekt Lída Baarová. Letos na podzim by se na obrazovkách rovněž měl objevit seriál ČT České století o klíčových okamžicích českých dějin (režie Robert Sedláček).

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Vltava Labe Media: novými členy dozorčí rady vydavatelství se stali hoši z Penty - Marián Slivovič (investiční ředitel, aktivity skupiny v bankovním sektoru, masoprůmyslu, Prima banka) a Peter Andits (investiční manažer Penty).

 • Info.cz: konzervativní zpravodajský server, ve kterém má podíl miliardář Daniel Křetínský, spouští nový podcast s názvem Insider. Ten se zaměřuje na zákulisí businessu, politiky a médií. Pořad uvádí šéfredaktor Info.cz Michal Půr spolu s vydavatelem Tomášem Jirsou.

 • Publicis Groupe: komunikační skupina s aktivy i v Česku koupila datovou firmu Epsilon. Objem akvizice je 4,4 miliardy dolarů. Epsilon se specializuje na využití klientských dat pomocí vlastních platforem. Zaměstnává přibližně 9 tisíc lidí včetně 3700 datových specialistů a 2 tisíc technologických expertů.

Hit dne

Avengers: Endgame, další trailer.

 • Na turné

  Mandrage
  24. 1.30. 3.
 • Castingy

  Televize Barrandov shání zájemce o účast na natáčení pořadu Soudce Alexandr. Věk 20 až 70 let. Termín 22. a 23. září.

Recenze

Teroristka

Sympatický film, který by si však možná zasloužil delší a pečlivější práci dramaturga. Zatímco téma vyhoření vztahu, stárnutí a touha po změně u předchozího snímku Teorie tygra bylo padesátníkovi Radkovi Bajgarovi (v obou případech scénář a režie) evidentně blízké, díky čemuž film vyznívá lehce, energicky a uvěřitelně, u tragikomedie Teroristka musel hlavní autor více fabulovat a více balancovat na křídlech fantazie.

Ne všechny Bajgarovy nápady se podařilo ukočírovat nebo dotáhnout do konce. Jsou to povětšinou drobnosti, které však znalého diváku trochu dráždí: členové mysliveckého spolku pálí v obydlené zóně a mimo hon, jako by se nechumelilo, jindy další myslivec pohřbívá v pohodě mrtvého psa do země hned vedle řeky, elektrika do hlučící hospody vede externě tlustým kabelem přes jakýsi plot, takže není problém jej přeseknout, kriminálník, který se bojí vězení, ale ochotně spolupracuje s amatérem na přípravy vraždy atd. atd. Téma malého regionálního zla/šikany a vzpoury proti němu je jako tanec na platu s vejci - je to jemná hodinářská práce, kde hodně záleží na detailech.

Všechny tyto rezervy však zhusta přebíjí dva fantastické herecké výkony v hlavních rolích - Iva Janžurová coby učitelka, která celý život hlásala slušnost, aby v důchodu poznala, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, a Martin Hofmann balancující na hraně mezi buransky mazaným lokálním šíbrem a bezcitným sociopatem. Zejména Janžurová v sobě umně dokáže skloubit tragiku i komiku osamělého outsidera na sebevražedné misi. Možná jen ten závěr sklouzává zbytečně do rozverné frašky, která trochu překrývá Bajgarův vážný apel na slušné lidi: braňte se. Bylo by škoda, kdyby zapadl.