Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Česká televize začne od ledna vysílat seriály Místo zločinu Ostrava nebo Poldové a nemluvně

aktualizováno
11:10, 3. 12. 2019

Jedním z hlavních lákadel programu České televize v lednu a únoru 2020 se dle očekávání stanou prémiové seriály a minisérie. Kavčí hory vyšlo na obrazovky hned pět převážně kriminalistických sérií.

Jak jsme psali již dříve, od ledna 2020 se na obrazovce objeví seriály Poldové a nemluvně (foto) nebo Místo zločinu Ostrava. Zde přinášíme výčet všech chystaných sériových titulů ČT pro začátek roku 2020:

 • Poldové a nemluvně. Režie Jan Bártek, Radek Bajgar. Producent Petr Erben. Kreativní producent Tomáš Baldýnský. Hrají Svatopluk Skopal, Taťána Medvecká, Marek Němec, Radek Holub. 13 epizod
 • Zrádci. Režie Viktor Tauš, Matěj Chlupáček. Producent Viktor Tauš. Kreativní producent Jan Lekeš. Hrají Lenka Krobotová, Václav Neužil, David Novotný, Igor Bareš.
 • Vysoká hra. Režie Jiří Svoboda. Produkce Ondřej Lácha. Kreativní producent Jan Maxa. Hrají Richard Krajčo, Ondřej Vetchý, Martin Finger.
 • Místo zločinu Ostrava. Režie Dan Wlodarczyk, Jan Hřebejk, Jiří Chlumský. Produkce Martin Froyda. Kreativní producent Jan Lekeš. Hrají Stanislav Majer, Karel Dobrý, Pavel Kříž. 13 epizod
 • Stockholmský syndrom. Režie Dan Svátek. Kreativní producentka Kateřina Ondřejková. 2 epizody.

Management ČT do vysílání na počátku roku 2020 rovněž nasadí nový dokumentární cyklus Sestřičky (režie Bára Kopecká), novou talkshow Kabinet Dr. Honzáka (vedoucí projektu Šárka Maixnerová) nebo dvaadvacetidílný cyklus Příběhy českého jazzu (ČT art).

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

 • FTV Prima: hlasování diváků rozhodlo, že druhá komerční televize bude od neděle 4. října v prime time vysílat čtvrtou řadu detektivního seriálu Polda. Ten porazil další nabízený seriál Einstein.

 • 2K/Hangar 13: dnes na trh uvedli herní titul Mafia: Definitive Edition, od základu kompletně vytvořený remake původní Mafie. Remake zahrnuje rozšířený scénář, další custceny a zcela nové herní sekvence a funkce.

 • Nadace Dobrý Anděl: o marketing a PR nadace se začala starat Zuzana Vítková (ex-PR.Konektor, ex-Toulcův dvůr). Po téměř šestiletém působení v nadaci tak střídá Markétu Křížovou.

 • Zásilkovna: služba pro zasílání zásilek mezi fyzickými osobami Mezi námi překonala hranici 2 milionů přepravených zásilek. Službu Zásilkovna spustila na konci dubna 2019. První milion přepravených zásilek byl překonán po roce fungování v květnu letošního roku.

 • FTV Prima: druhá komerční televize poprvé zkouší princip tzv. kinoautomatu Radúze Činčery. Diváci si budou moci hlasováním zvolit, zda v od neděle 4. října večer uvidí buď seriálovou novinku Einstein, nebo novou, čtvrtou řadu seriálu Polda.

 • Brutal Assault: největší metalový festival ve střední Evropě hlásí potvrzení 90 procent kapel z letošního odsunutého ročníku pro příští rok. Další BA by se měl konat 10. až 14. srpna 2021. Fandové se mohou těšit na kapely Mayhem, Bloodbath, Alcest, Arcturus, Cradle of Filth, Dark Funeral, Front Line Assembly, Katatonia, Mercyful Fate nebo Venom.

Recenze

Krajina ve stínu

Bohužel, tentokráte si režisér a scenárista Bohdan Sláma (Čtyři slunce, Venkovský učitel, Štěstí atd.), bezpochyby jeden z nejpřemýšlivějších filmových tvůrců dejme tomu střední generace, ukousl příliš velké sousto. Slámu je třeba pochválit za výběr tématu - tragické události, ke kterým skutečně došlo na Vitorazsku na a po konci války.

Když ovšem není k dispozici zdařilý scénář (Ivan Arsenjev) a Sláma s ním již nic kloudného nevyčaroval, tak se tato volba ukazuje jako dvojnásobná chyba. Rozpaky vzbuzuje již základní stavba filmu - oč nahodileji, povrchněji a zkratkovitěji se tvůrci věnují rokům, které tragédii v malé vesnici na jihu Čech předcházely, o to větší prostor dostane samotná masová vražda. Divák tak ale zákonitě nechápe motivy a jednání jednotlivých postav, mimochodem ne příliš zdařile načrtnutých. A už vůbec ne tak niterný proces, během kterého se z přátelského souseda stane vražedná bestie.

Místo aby Sláma věnoval pozornost postupnému budování atmosféry a zachycení plíživého zla, v první polovině snímku divákovi předvádí nesourodý pelmel výjevů, ve kterém je obtížné se vyznat. Herci tak toho nemají moc co hrát. Mimochodem, pokud je součástí výchozí situace skuhrání vitorazských sedláků, jak špatně se jim v První republice žije, pak by Sláma neměl vybírat tak blahobytně, ba skoro obézně vyhlížející herecké typy, kterým evidentně scházejí vrásky upracovaného a unaveného venkovana.

V porovnání s Krajinou ve stínu tak opět geniálně vyniká podobný film, monumentální Jasného epos Všichni dobří rodáci, který se věnuje podobnému tématu - jak se malý venkovský člověk dokáže vyrovnat s náporem velkých dějin a událostí. A bohužel, Veber Stanislava Majera není novým Františkem, přestože by na to Majer měl. Jen mu nikdo takovou roli nenapsal. I po Slámově filmu tak poválečné Vitorazsko zůstává stále zahaleno stínem neznáma.