Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Režisér Zachariáš dostal na filmový debut 9,5 milionu od fondu

17:29, 14. 2. 2020

Finanční podporu Státního fondu kinematografie na výrobu celovečerního filmu aktuálně získalo deset produkcí. Z toho ve čtyřech případech peníze směřují do filmového debutu.

Nejvyšší podporu 11 milionů korun dostal film Arvéd debutujícího režiséra Vojtěcha Maška (produkce Cinémotif Films). Psychologicko-mystický thriller je inspirován osudy skutečné postavy Jiřího Arvéda Smíchovského, který byl konfidentem nacistického a komunistického režimu a vyznavačem okultních věd. Celkový rozpočet projektu je přes 30 milionů korun.

Druhou nejvyšší podporu 9,5 milionu korun obdrželo rodinné drama Konec světa režiséra Ivana Zachariáše (foto; produkce Luminar Film). Rovněž se jedná o režisérův celovečerní debut, zasazený do období Pražského jara roku 1968. Rozpočet filmu je 41 milionů korun. Celkem fond v této výzvě rozdělil 64 milionů korun.

Zde přehled všech podpor podle přiklepnuté sumy (sloupce: produkce, název projektu, režisér, rozpočet, dotace; čísla v milionech korun):

 • Cinémotif Films     Arvéd     Vojtěch Mašek     31     11
 • Luminar Film     Konec světa     Ivan Zachariáš     41     9,5
 • Heaven´s Gate     Amerikánka     Viktor Tauš      40     8
 • Infinity Prague      1919      Tomáš Hoffman     55      8
 • Luxor     Dlouhý, Široký a Bystrozraký     Jiří Strach      64     6
 • moloko film     Tři týdny pod mořem      Martin Kuba     20     5,5
 • Snake Catcher     Krvavá nevěsta     Andy Fehu      16     5,5
 • Bionaut     Úpal     Štěpán Vodrážka     16      4,5
 • Cineart TV Prague     Služka     Mariana Čengel Solčanská     40     4
 • Větrné mlýny     Nikola Šuhaj     Vladimír Morávek      18      2

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

 • Media Club: primácké mediazastupitelství, které zastupuje nejen kanály Primy, ale i televize Óčko a TV Barrandov, dosáhlo v červnu celodenní share 34,28 procenta v CS 15+, 33,79 procenta ve strategické cílové skupině 15 a 69 let a v prime time share 35,27 procenta v CS 15+.

 • Stratex Communication: reklamní a marketingová agentura v roce 2019 utržila 56 milionů korun. V meziročním srovnání to je o 3 miliony méně. Čistý zisk klesl z 2,4 milionu na 2 miliony korun.

 • Činoherní klub: pražské divadlo v roce 2019 získalo výnosy ve výši téměř 35 milionů korun. Z toho na provozní dotace připadlo více než 22 milionů. Profit divadla za loňský rok dosáhl 250 tisíc.

 • Škoda Auto: Bernhard Maier k 31. červenci 2020, po téměř pěti letech v čele společnosti, opouští pozici předsedy představenstva. Jeho nástupce bude zvolen při prvním zasedání představenstva v srpnu 2020.

 • Vodafone: kmitočty, na kterých funguje starší mobilní síť 3G, mobilní operátor uvolní pro modernější 4G LTE a 5G. Celoplošné vypnutí 3G je naplánováno na březen 2021. "Díky uvolnění frekvencí dokážeme zvyšovat rychlost i kvalitu naší sítě. Je to zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G. Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná," uvedl Milan Zíka, viceprezident pro technologie českého Vodafone.

 • The Ship: konzultační společnost CGL (vládní a parlamentní lobbing), First Partners (majoritní vlastník je poradenská společnost Clay & Wurmfeld Petra Hlínky a Pavla Peška), Petr Pařízek, Rostislav Starý a Jaroslav Duroň startují novou agenturu The Ship. Ta klientům nabídne propojení komunikace s veřejností a spolupráci s politickou reprezentací. Agenturu společně povedou Daniel Klíma, ředitel CGL, a Petr Pařízek, vedoucí týmu korporátní komunikace v PR.Konektor.

Recenze

Bourák

Tohle je mimořádně smutné - nový film Bourák renomovaných tvůrců Ondřeje Trojana (režie) a Petra Jarchovského (scénář) aspiruje na pozici nejvíce nesmyslného a nejzbytečnějšího českého snímku posledních let. Hned vedle ultra obávaného titulu Poslední plavky (2008).

Těžko říci, kdo se na výsledném fiasku Bouráka podílel více, zda Trojanova režie či Jarchovského scénář. Zatímco Trojan má na kontě výborné filmy jako Želary, Občanský průkaz a s přimhouřením očí snad i Toman, Jarchovský je nevyzpytatelný, podepsán je pod řadou zdařilých (Občanský průkaz), ucházejících (Pupendo, Musíme si pomáhat), ale i totálně nepovedených věcí (U mě dobrý, Nevinnost, Líbánky). Spíše to bude tak fifty fifty.

Ve filmu o jakémsi zastydlém vyznavači rock`n`rollu a rockabilly nefunguje téměř nic. Režie upachtěná, bez nápadu, invence, jak od nějakého žáka základní školy, příběh (pokud se dá o něčem takovém hovořit) plochý, plytký, nudný, postavy podivné, nezajímavé a jednající nelogicky, dialogy tahají za uši svojí umělostí a plakátovitostí, vtipné momenty skoro žádné. Hudba zapomenutelná, nevýrazná, což je u rocknrollového filmu, který by měl sršet energií, dvojnásob tristní.

Skutečně to musí být frustrující pocit, mít k ruce tak talentované herce jako je Ivan Trojan, Kristýna Boková anebo Jiří Macháček, a nabídnout jim tak podivnou splácaninu. Bourák uštědřil již tak dost pochroumané značce český film další ránu - ve světě nikoho nezajímá a v Česku odpuzuje čím dál více lidí. A to, že na Bouráka finančně přispěl filmový fond, jen podtrhuje celou tu bídu.