Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Filmový fond: loni se v Česku točilo téměř 80 filmů a seriálů s pobídkami

14:16, 17. 2. 2020

V roce 2019 se v České republice vyrábělo téměř 80 filmů a televizních seriálů, které získaly příspěvek z programu tzv. filmových pobídek. Uvedli do zástupci Státního fondu kinematografie.

Mezi největší projekty natáčené loni v Česku patřily velké seriály jako druhá série Carnival Row (foto) pro Amazon a epická fantasy The Wheel of Time pro Amazon a Sony. Natáčení obou seriálů bude pokračovat i v letošním roce.

Pro Netflix se zde natáčel rodinný film A Boy Called Christmas, fantasy seriál The Letter for the King nebo sci-fi drama Tribes of Europa. Další velkou investicí byl mysteriózní thriller Shadowplay, druhá série válečného dramatu Das Boot nebo druhá řada seriálu Miracle Workers se Stevem Buscemim a Danielem Radcliffem.

Česko producentům (včetně největších hollywoodských studií) nabízí vratky 20 procent z uznatelných nákladů a 10 procent ze speciálních nákladů jako například honoráře zahraničních hvězd. Loni každoroční alokace 800 milionů korun nestačila pokrýt zájem producentů. Premiér Andrej Babiš proto z eráru filmařům v listopadu 2019 přihodil dalších 500 milionů.

Státní fond kinematografie v roce 2019 vyplatil pobídky 71 projektům, a to v celkové sumě 1,2 miliardy korun. Jednalo se o projekty, které se v tuzemských ateliérech a exteriérech natáčely v předchozích letech, například první série Carnival Row s hollywoodskou star Orlandem Bloomem. Tento projekt je i dosavadním rekordmanem, když v Česku utratil téměř 1,7 miliardy korun uznatelných nákladů. Filmový fond projektu poskytl vratku ve výši 296 milionů korun.

"V roce 2019 fond přijal 117 žádostí o registraci nových projektů, které by se zde měly natáčet. Jde nejen o zakázkovou výrobu pro zahraniční produkce, ale také o koprodukční projekty. Pro srovnání, v roce 2018 to bylo 112 projektů a v roce 2017 bylo projektů 76," uvedla vedoucí oddělení pobídek fondu Pavla Mrázková.

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Režisér Zachariáš dostal na filmový debut 9,5 milionu od fondu

Kellnerova PPF je připravena spolufinancovat jeden celovečerní hraný film

Filmová a reklamní produkce navýšila tržby téměř o 900 milionů

Filmovému hráči klesly tržby téměř o 90 milionů

Finišují jednání o prodeji tradičního filmového podniku

Premiéra Ondříčkova filmu Zátopek se odkládá na rok 2021

Filmový festival v Karlových Varech se letos neuskuteční

Zájem o online filmovou půjčovnu Aerovod.cz roste o stovky procent

Hrubé tržby dokumentu V síti za prodej kinovstupenek překročily 50 milionům

Globální kinotrh vykazuje obří ztráty, trochu prodával Bloodshot s Vinem Dieselem

Karlovarský filmový festival podepsal deal s novým partnerem

Filmový festival Febiofest se ruší kvůli koronaviru

Klusákův a Chalupové filmový dokument V síti utržil téměř 50 milionů

Nová pixarovka Frčíme začala v kinech se slabými tržbami ve výši 68 milionů dolarů

Marhoulův velkofilm Nabarvené ptáče si odnesl devět Českých lvů

V síti se stal nejnavštěvovanějším dokumentem v novodobé historii českého kinotrhu

Horor Neviditelný odstartoval na globálním trhu s 50 miliony dolarů

Návštěvnost komedie Příliš osobní známost se blíží 300 tisícům diváků

Ježek Sonic na globálním kinotrhu utržil přes 200 milionů dolarů

Režisérka Sedláčková dokončila dokument o Antonínovi Kratochvílovi

Zahrádkova komedie Chlap na střídačku odstartovala s 13 miliony hrubých tržeb

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

  • TV Nova: sedmý díl imitační show Tvoje tvář má známý hlas v sobotu 17. října dosáhl 30,52 procenta share v cílovce v 15 - 54, v širší cílové skupině 4+ jej sledovalo 1,106 milionu diváků. Nejvíce diváků k televizním obrazovkám v 42. týdnu 2020 přilákaly Televizní noviny (38,41 procenta diváků v CS 15 - 54), seriály Ulice (31,33 procenta share v cílové skupině 15-54) a Ordinace v růžové zahradě 2 (18,17 procenta diváků v CS 15 - 54).

  • Škwor: rock metalová čtveřice vydává 6. listopadu na labelu Supraphon nové, v pořadí desáté album Tváře smutnejch hrdinů. Finální mix měl na starosti Amak Golden.

  • DoDo: start-up, který se specializuje na městskou logistiku, hlásí rychlý růst divize DoDo Fresh, orientovanou na rozvoz potravin. Rozvoz pro e-shopy jako Tesco či Košík.cz od ledna vyrostl o 49 procent a před vánoční sezónou start-up dále navyšuje kapacity. DoDo nyní na rozvoz potravin přebírá 200 nových vozů. O doručování v segmentu Fresh se celkově stará přes 800 kurýrů (Česko, Slovensko a Maďarsko).

  • Air Bank: banka ze skupiny PPF hlásí dosažení hranice 850 tisíc klientů. Cca 62 tisíc z nich si účet založilo přes mobilní aplikaci. Podle zástupců banky aplikaci My Air nyní používá už téměř 7 z 10 klientů banky a každý měsíc se do ní přihlásí 450 tisíc z nich.

  • FTV Prima: druhá komerční televize během vládou vyhlášeného nouzového stavu přerušuje natáčení Show Jana Krause a nasazujeme reprízy pořadu.

  • Vodafone: nově umožňuje divákům ve Vodafone TV sledovat vybrané filmy v rozlišení 4K. Mezi snímky je například film Jana Svěráka Akumulátor 1, Terminator: Genisys nebo oba díly bijáku Kill Bill.

  • Hit dne

    Karel Gott & SOČR - Jdi za štěstím

Recenze

Krajina ve stínu

Bohužel, tentokráte si režisér a scenárista Bohdan Sláma (Čtyři slunce, Venkovský učitel, Štěstí atd.), bezpochyby jeden z nejpřemýšlivějších filmových tvůrců dejme tomu střední generace, ukousl příliš velké sousto. Slámu je třeba pochválit za výběr tématu - tragické události, ke kterým skutečně došlo na Vitorazsku na a po konci války.

Když ovšem není k dispozici zdařilý scénář (Ivan Arsenjev) a Sláma s ním již nic kloudného nevyčaroval, tak se tato volba ukazuje jako dvojnásobná chyba. Rozpaky vzbuzuje již základní stavba filmu - oč nahodileji, povrchněji a zkratkovitěji se tvůrci věnují rokům, které tragédii v malé vesnici na jihu Čech předcházely, o to větší prostor dostane samotná masová vražda. Divák tak ale zákonitě nechápe motivy a jednání jednotlivých postav, mimochodem ne příliš zdařile načrtnutých. A už vůbec ne tak niterný proces, během kterého se z přátelského souseda stane vražedná bestie.

Místo aby Sláma věnoval pozornost postupnému budování atmosféry a zachycení plíživého zla, v první polovině snímku divákovi předvádí nesourodý pelmel výjevů, ve kterém je obtížné se vyznat. Herci tak toho nemají moc co hrát. Mimochodem, pokud je součástí výchozí situace skuhrání vitorazských sedláků, jak špatně se jim v První republice žije, pak by Sláma neměl vybírat tak blahobytně, ba skoro obézně vyhlížející herecké typy, kterým evidentně scházejí vrásky upracovaného a unaveného venkovana.

V porovnání s Krajinou ve stínu tak opět geniálně vyniká podobný film, monumentální Jasného epos Všichni dobří rodáci, který se věnuje podobnému tématu - jak se malý venkovský člověk dokáže vyrovnat s náporem velkých dějin a událostí. A bohužel, Veber Stanislava Majera není novým Františkem, přestože by na to Majer měl. Jen mu nikdo takovou roli nenapsal. I po Slámově filmu tak poválečné Vitorazsko zůstává stále zahaleno stínem neznáma.