Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
        
      
   
      

Hudební trh v roce 2019 narostl na více než miliardu korun

18:22, 11. 5. 2020
Hudba Aleš Borovan

Celkový hudební trh v Česku, zahrnující prodej fyzických nosičů, digitální hudby a práv, v roce 2019 rostl čtvrtý rok v řadě za sebou. Objem trhu se poprvé přehoupl přes miliardu korun.

Příjmy hudebního průmyslu loni meziročně vzrostly téměř o 16 procent na 1,061 miliardy korun (růst v absolutních číslech 144 milionů). Vyplývá to z čísel české pobočky Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). "Růst táhnou streamingové služby, které zaznamenaly v roce 2019 růst o 34 procent." Streaming tak meziročně vyrostl z 280 milionů na 376 milionů korun.

Z celkového čísla na prodeje vinylů a CD připadlo 212 milionů (o rok dříve 197 milionů), na digitální hudbu 410 milionů (305 milionů), na provozovací práva 419 milionů (405 milionů) a na synchronizační práva 20 milionů korun (10 milionů).

Prodeje CD meziročně narostly o 13 procent, vinyly o 3 procenta. Online příjmy hudebních firem loni tvořily 66 procent přímého prodeje nahrávek, fyzické nosiče tedy již jen 34 procent. Pořadí největších gramofirem je již skoro klasické: Universal Music, Warner Music, Sony Music a Supraphon. První dvě pozice v žebříčku nejprodávanějších nahrávek roku 2019 obsadil Karel Gott (foto) - Největší hity 1964 - 2019 a 300 písní z let 1962 - 2019.

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Umělecký producent 100procentně ovládl hudební akci

Rekord: Češi utratili za lístky do kina přes 2,6 miliardy

Velká hudební firma majetkově vycouvala z letního festivalu

Hudební firma BrainZone zakladá divizi pro export kapel do zahraničí

Hudební vydavatelství Supraphon udrželo tržby nad 120 miliony

Nejúspěšnějšími autory populární hudby za rok 2018 Janda a Špalek

IFPI: Globální trh s hudbou loni narostl na 22 miliard dolarů, hlavně díky streamingu

Tržby Nohavicova hudebního klubu se loni propadly o 70 procent

Robert Křesťan a Druhá tráva utržili za prodej nové desky přes web půl milionu

Obrat gramofirmy Universal Music překročil 300 milionů

Písničkář Pokáč a jeho tým plánují vyprodat pražskou O2 Arénu

Poprockoví Chinaski stěhují velké halové turné pod širé nebe

Alternativci Tata Bojs vydávají novou desku Jedna nula

Funkpopaři Monkey Business na trh posílají nové album

Jaromír Nohavica po třech letech vydává nové studiové album

Výrobce gramofonů SEV Litovel po předloňském propadu navýšil tržby o 23 milionů

Xindl X se stal nejúspěšnějším autorem populární hudby za rok 2019

Byznys Tomáš Kluse klesl na 19 milionů, milionový zisk se zdvojnásobil

Kabát přesouvá letošní obří turné po zimních stadionech

Manažerská a produkční firma Kabátu zvedla tržby nad 100 milionů

Gramofirma Supraphon vydá první desku 4Tenorů

Tata Bojs letos vydají novou desku, pokřtí jí v O2 Universum

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Symbio Digital: digitální agentura Roberta Haase a Libora Šimona postavila nový web pro investiční skupinu PPF. Na zakázce pracovala od podzimu 2020, zajistila kompletní proces od návrhu struktury přes UI až po vývoj.

  • FTV Prima: druhý díl seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia vidělo na hlavním kanále Prima v sobotu 15. května 1,009 milionu diváků (share 24,78 procenta) v cílovce 15+. O týden dříve to bylo 1,115 milionu.

  • Nestlé Česko a Slovensko: novou finanční ředitelkou Nestlé pro český a slovenský trh je Lenka Škopová. V Nestlé pracuje více než 12 let a v posledních pěti letech vedla oddělení pro finanční kontrolu.

  • IMT Smile: slovenská skupina vydává novou desku Srdce Rozum Boulevard. Ta vyšla fyzicky i digitálně 13. května a o dva týdny později se objeví i na vinylu. Label Universal Music.

  • Knihobot: online antikvariát rozjíždí vyhledávač knížek UlovKnihu.cz. Ten sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. Umožňuje tedy vyhledávat v široké antikvární nabídce. "Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce. Napomáhá tomu i přístup největších vyhledávačů zboží. Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně," uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot.cz.

  • O2 Czech Republic: vzhledem k pandemické situaci představenstvo mobilního operátora (majoritní vlastník PPF) svolává valnou hromadu k rozhodování per rollam s termínem hlasování od 28. května do 14. června 2021. Veškeré podklady pro akcionáře budou uveřejněny na internetových stránkách společnosti a v Obchodním věstníku.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.