Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
       
     
      
    

Filmový fond poslal desítky milionů do výroby nových filmů Prušinovského, Altrichtera nebo Pavláskové

17:51, 22. 9. 2020
Film Aleš Borovan

Filmový fond rozděloval z peněz daňových poplatníků nevratné dotace pro výrobu chystaných celovečerních filmů. Celkem se v této výzvě rozdělilo 64 milionů korun.

Nejvyšší nevratnou dotaci získaly chystané projekty režiséra Tomasze Mielnika (12,5 milionu korun), režiséra a scenáristy Štěpána Altrichtera (10 milionů) a režiséra Jana Prušinovského (na fotce vpravo; 10 milionů korun). Zde výčet všech podpořených projektů (název, režie, dotace v milionech korun):

 • Vyvolený. Tomasz Mielnik. 12,5 milionu. "Snímek sleduje osudy papeže Řehoře I. Velikého, který je dáván za vzor výkonu funkce papeže."
 • Vzteklá krása. Štěpán Altrichter. 10 milionů. "Příběh pětice žen různého věku a povah z jedné rodiny během sedmi pouťových dní na malém českém městě."
 • Grand Prix. Jan Prušinovský. 10 milionů. "Bizarní roadmovie o dvou bratrancích, kriminálníkovi a servírce, kteří jedou společně karavanem na závod F1 do Španělska."
 • Běžná selhání. Cristina Grosan. 10 milionů. "Příběh obyčejného dne tří žen ve velkoměstě, který je narušen sérií podivných výbuchů."
 • Manželé Stodolovi. Petr Hátle. 7,5 milionu. Film o českých masových vrazích, který bude mít problém vysvětlit, proč vůbec vzniká a proč na jeho výrobu mají přispívat i příbuzní obětí.
 • Obrazy lásky. Tomasz Wiński. 5 milionů. "Snímek řeší otázky upřímnosti, nevěry, monogamie a lidské intimity."
 • Vánoční příběh. Irena Pavlásková. 5 milionů. Komedie
 • Princ Mamánek. Jan Budař. 4 miliony. Dlouholetý projekt populárního českého herce

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Velký filmový podnik se dostal do zástavy zahraniční finanční agentury

Důležitá manažerská posila pro stomilionový projekt, který chce změnit filmovou a televizní distribuci

Filmová a TV produkce zvedla rekordní tržby nad 400 milionů

Filmové ateliéry Barrandov Studio dokončují investici za 150 milionů

Miliardář Hájek kupuje Vachlerův filmový portál Kinobox.cz

Filmový byznys zvedl čistý zisk na rekordních 90 milionů korun

Čerstvá akvizice ve filmovém byznysu

V Praze se začal točit celovečerní film Arvéd o význačné postavě českého okultismu

Bartoškova produkční firma Karlovarského festivalu udržela obrat na téměř 190 milionech

Film Agnieszky Holland Šarlatán má pět nominací v Cenách české filmové kritiky

Režisér Havlík natočil na Islandu nový film Minuta věčnosti s Langmajerem a Babišovou

Režisérka Parkanová točí druhý celovečerní film s Fingerem, Polívkou a Mikulkovou

Hobzik po 27 natáčecích dnech dotočil komedii Ubal a zmiz

Režisér Petr Kolečko dotočil svůj druhý celovečerní film

Produkce Flamesite dokončuje natáčení gangsterské komedie Ubal a zmiz

Babišova vláda posílá filmařům desítky milionů, peníze dostanou jen vybrané produkce a distributoři

Tým režiséra Bebjaka se připravuje na natáčení nového celovečerního filmu

Audiovizuální průmysl bojuje o desítky milionů z ministerské pomoci

Filmovou cenu Oscar zkusí získat životopisné drama Šarlatán

Kinotržby komedie Bábovky překročily 23 milionů korun

Komedie Bábovky Rudolfa Havlíka prodala kinolístky za téměř 20 milionů

Globální kinotržby akční sci-fi Tenet překročily 300 milionů dolarů

Režisér Bebjak dokončuje celovečerní film Zpráva z druhé světové války

Šlajerova produkce Bionaut utržila přes 80 milionů

U Pardubic se začal točit celovečerní slovensko-český film Služka s Geislerovou a Dobrým

Celovečerní film Vyšehrad se konečně začal točit, do kin míří v roce 2021

Padla poslední klapka nového celovečerního filmu F. A. Brabce

Bavič Michal Suchánek se vrhl na filmovou režii, točí komedii Večírek

Režisér Haluza dotočil filmový debut Deníček moderního fotra

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

 • Dentsu Czech Republic: podíl ve výši 90 procent v agentuře Isobar Czech Republic se přesune uvnitř komunikační skupiny z Adexpres.com na další firmu dentsu McGarrybowen Czech Republic. Má se jednat o účetní operaci. Zbylých 10 procent má Dentsu Czech Republic.

 • TV Nova: reality show Survivor Česko & Slovensko při svém televizním startu v úterý 18. ledna podle televize zaujala 30,81 procenta lidí u televizních obrazovek v CS 15 až 54. Nejvyšší podíl na sledovanosti byl mezi mladšími ženami - 53,81 procenta v CS Ž15 až 34.

 • Tomáš Kočko & Orchestr: seskupení z tuzemské world music scény vydalo poslední den 2021 novinkové album Ona. Slavnostní "postřižiny" nového CD proběhnou 5. dubna v brněnském Sono Centru. Natáčelo se částečně v domácích studiích hostujících interpretek a interpretů (Lucia Šoralová, Alena Antalová, Gosza Tutko a Cimbaliband), a také ve studiu dvorního zvukaře Broňka Šmida.

 • Digital People: společnost, která zastřešuje čtyři módní brandy a e-shopy Zoot, Different, Urban Store a Bibloo působící na 11 trzích Evropy, získala ke konci roku 2021 nového strategického partnera. Akciový podíl ve společnosti Digital People ve výši 50,01 procenta koupila od Natlandu společnost Across e-commerce, která se stane majoritním vlastníkem a získává tím také pravomoci exekutivně řídit celou skupinu. Majitelem Across e-commerce je slovenská skupina Across (Július Strapek).

 • Microsoft: obří softwarová korporace kupuje velkého herního vydavatele Activision Blizzard (tituly Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty nebo Candy Crush). Objem transakce je 68,7 miliardy dolarů (cena akcie 95 dolarů za kus). Po uzavření transakce (předpoklad rok 2023) by se Microsoft měl stát třetí největší herní společností na svět za Tencent a Sony. Activision Blizzard zaměstnává okolo 10 tisíc lidí po celém světě.

 • Vodafone: ve videotéce Vodafone TV diváci v roce 2021 v kategorii české filmy nejvíce sledovali (podle pořadí) 1. Anděl Páně 2. 2. S čerty nejsou žerty. 3. Čertoviny. 4. Ženy v běhu. 5. Tři oříšky pro Popelku. V kategorii české seriály to byly 1. První republika 1. a 2. série. 2. Vyšehrad. 3. Mlsné medvědí příběhy. 4. Pat a Mat. 5. Krtek a Panda. Služba Vodafone TV odstartovala v Česku v březnu 2020 a podle firmy má aktuálně statisíce zákazníků.

 • Hit dne


  Cynic: Diamond Light Body

Recenze

Guru

Televize Aleš Borovan

Kdo ještě před několika měsíci pochyboval, zda si TV Nova náhodou objemnými investicemi do velkého počtu premiérových internet-only seriálů na Voyo.cz náhodou neukousla příliš velké sousto, ten minimálně od novinkové série Guru musí začít uznale kývat hlavou (pokud to neudělal již u loňského titulu Případ Roubal).

Guru rozhodně není bakelitovou a lacině vypadající vycpávkou pro Voyo mezi americké blockbustery. Je to vydařená, plnokrevná minisérie s dobrou production value (výkonná produkce zkušená Dramedy Productions), navíc na nesnadné téma manipulace a zneužívání druhých (zde především psychických raněných či labilních žen). Guru, který vznikl na motivy nechvalně proslulého samozvaného Gurua Járy alias Óm Nadsamce a jeho polosekty, je výborně napsaný (Jan Coufal), scénář se vyhnul laciné bulvarizaci a povrchní oplzlosti.

Skvěle a přitom citlivě pracuje s atmosférou, některé pasáže, zejména obávaného "odháčkování", mohou některým slabším jedincům dost zacloumat emocemi. Je třeba smeknout, že stejně jako v Roubalovi, tak i v Guruovi dostávají velký prostor spíše neokoukané tváře, nejedná se o umělce provařené milionem seriálů. Angažovaní herci a herečky se odměnili povětšinou výbornými výkony (zejména Anna Fialová), ve kterých se snoubí civilní a soustředěné herectví. A dvě plus: herec Vojtěch Kotek má konečně ve své filmografii pořádného zlouna (každý větší herec by ho měl mít) a velmi solidní rukavice hozená konkurenční Primě. Jestli se dvě největší komerční stanice v Česku začnou přeplivávat v ranku quality TV, tuzemský divák na tom jedině vydělá.