Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Miliardář Pražák kupuje dva menší telekomunikační operátory

Tajná byznysová jednání na telekomunikačním trhu, o kterých Borovan.cz informoval v uplynulých měsících, jsou zdá se v závěru. Miliardář Karel Pražák (foto), jehož skupina ovládá kabelového operátora Nej.cz, si přikupuje dva další telekomunikační hráče.

Podle oznámení antimonopolního úřadu Nej.cz čerstvě zažádal o povolení spojení s operátory itself a Telly CE. Rozšířil by tak svoji pozici na trhu kabelového připojení a služeb IPTV o desítky tisíc uživatelů. "K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít zejména v oblasti poskytování služeb maloobchodního přístupu k internetu, televizního vysílání a hlasových služeb, v oblasti výstavby a provozování telekomunikační infrastruktury, poskytování velkoobchodního přístupu k internetu a v oblasti provozování datových center. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Brněnská společnost itself podnikatele Jana Dašovského provozuje vlastní optickou páteřní síť po celém Česku s délkou více než 2200 kilometrů. Má několik datacenter - v Brně, Ostravě a v Ivančicích. Její síť Selfnet zajišťuje internetové připojení a televizní kabelové vysílání pro více než 45 tisíc domácností ve 48 městech a obcích na jižní Moravě. Itself vlastní 100 procent ve Freebone (optická síť, nabídka internetu a televizního vysílání na Břeclavsku) a 14 procent v pardubické firmě 4Net.TV solutions (nabídka IPTV řešení).

Telly CE zase stojí za IPTV projektem Interaktivni.TV. Ve startovací nabídce má 57 stanic, z toho 39 stanic v HD. Tržby firmy, kterou doposud vlastní Jakub Jurásek, v roce 2018 přesáhly 54 milionů korun.

V roce 2019 Pražákův operátor Nej.cz utržil 673 milionů korun, v meziročním srovnání o 12 milionů více. Z celkové sumy na internetové služby připadlo 371 milionů (o rok dříve 353 milionů), na televizi 222 milionů korun (217 milionů). Díky akvizicím menších kabelových operátorů a konsolidaci jejich sítí do jednoho celku kabelový operátor Nej.cz získal a částečně i vybudoval přístupovou síť ve více než 100 lokalitách po celé České republice.

Karel Pražák dlouhé roky dělal pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera (majitel O2CETINTelenor CEE), byl označován za jeho blízkého spolupracovníka. I z tohoto důvodů se spekuluje o možných aktuálních vazbách mezi Kellnerovou PPF a Kaprain. To ale Pražák oficiálně odmítá.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

 • Český rozhlas: navýší s účinností od 1. ledna 2021 zaměstnancům mzdy v rozmezí od 1 do 6 procent podle výše základního platu. Platí to pro zaměstnance se základní mzdou do 50 tisíc korun. Ředitel René Zavoral vyplatí všem zaměstnancům také mimořádnou plošnou odměnu. Na valorizaci mezd ČRo vyčlenil 13 milionů korun. V roce 2021 by měla výše průměrné měsíční mzdy ve veřejnoprávním rozhlasu překročit 43 tisíc korun.

 • O2 Czech Republic: operátor se stal partnerem nové kulturní platformy Naživo, která chce podpořit umělce v době koronavirové pandemie a propojit živou kulturu s diváky u obrazovek. O2 TV tak od prosince nabídne divákům TV stanici Televize Naživo.

 • NutritionPro: start-up, který vyvinul aplikaci pro sestavení a rozvoz jídla, odpovídající individuálním preferencím strávníka, získal na další rozvoj 7 milionů korun od SFG Holding. Ten se se dlouhodobě věnuje odbornému poradenství a financování jednotlivců, firem i startupů.

 • KKCG: Aricoma Group, která je součástí skupiny Karla Komárka ml., kupuje 100 procent švédské
  technologické společnosti Seavus (IT poradenství, softwarový vývoj, implementaci softwarových produktů pro správu a řízení infrastruktury atd.). Aricoma touto akvizicí proniká na další trhy v Evropě a posiluje také pozici v USA. Zároveň se stává mezinárodním hráčem na poli informačních technologií s konsolidovaným obratem 8 miliard korun, se ziskem před zdaněním, úroky, amortizací a odpisy (EBITDA) přes 600 milionů korun a s více než 2800 zaměstnanci.

 • Antimonopolní úřad: prezident České republiky Miloš Zeman jmenoval 1. prosince 2020 novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Mlsnu. Dosavadní předseda ÚOHS Petr Rafaj na svou funkci rezignoval.

 • Asociace pro elektronickou komerci: odhaduje, že obraty e-shopů za předvánoční období by mohly dosáhnout 65 miliard korun. To představuje meziroční růst o více než 25 procent.

 • Hit dne

  Karel Gott & SOČR - Jdi za štěstím

Recenze

Krajina ve stínu

Bohužel, tentokráte si režisér a scenárista Bohdan Sláma (Čtyři slunce, Venkovský učitel, Štěstí atd.), bezpochyby jeden z nejpřemýšlivějších filmových tvůrců dejme tomu střední generace, ukousl příliš velké sousto. Slámu je třeba pochválit za výběr tématu - tragické události, ke kterým skutečně došlo na Vitorazsku na a po konci války.

Když ovšem není k dispozici zdařilý scénář (Ivan Arsenjev) a Sláma s ním již nic kloudného nevyčaroval, tak se tato volba ukazuje jako dvojnásobná chyba. Rozpaky vzbuzuje již základní stavba filmu - oč nahodileji, povrchněji a zkratkovitěji se tvůrci věnují rokům, které tragédii v malé vesnici na jihu Čech předcházely, o to větší prostor dostane samotná masová vražda. Divák tak ale zákonitě nechápe motivy a jednání jednotlivých postav, mimochodem ne příliš zdařile načrtnutých. A už vůbec ne tak niterný proces, během kterého se z přátelského souseda stane vražedná bestie.

Místo aby Sláma věnoval pozornost postupnému budování atmosféry a zachycení plíživého zla, v první polovině snímku divákovi předvádí nesourodý pelmel výjevů, ve kterém je obtížné se vyznat. Herci tak toho nemají moc co hrát. Mimochodem, pokud je součástí výchozí situace skuhrání vitorazských sedláků, jak špatně se jim v První republice žije, pak by Sláma neměl vybírat tak blahobytně, ba skoro obézně vyhlížející herecké typy, kterým evidentně scházejí vrásky upracovaného a unaveného venkovana.

V porovnání s Krajinou ve stínu tak opět geniálně vyniká podobný film, monumentální Jasného epos Všichni dobří rodáci, který se věnuje podobnému tématu - jak se malý venkovský člověk dokáže vyrovnat s náporem velkých dějin a událostí. A bohužel, Veber Stanislava Majera není novým Františkem, přestože by na to Majer měl. Jen mu nikdo takovou roli nenapsal. I po Slámově filmu tak poválečné Vitorazsko zůstává stále zahaleno stínem neznáma.