Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
   
    
       
     

„Lidová“ televize Šlágr TV vzbudila hněv Českých Radiokomunikací, které žádají desítky milionů

18:04, 6. 12. 2020

Prodělečná televize pro lidové masy Šlágr TV, přezdívaná jako "MTV pro důchodce", se dostala do nezáviděníhodné situace. České Radiokomunikace prostřednictví dceřinky Czech Digital Group (CDG) po ní žádají uhrazení údajných rozsáhlých dluhů.

Jedná se o platby za vysílání stanice v multiplexu CDG 3 (nyní MUX 23 v DVB-T2), které podle telekomunikační firmy nebyly uhrazeny. Na návrh CDG proto Krajský soud v Českých Budějovicích nedávno Šlágr TV poslal do insolvenčního řízení. Celkem si Radiokomunikace vůči licenční společnosti Šlágr TV podle insolvenčního rejstříku nárokují více než 40 milionů korun (stav k 19. listopadu) včetně úroků z prodlení a smluvní pokuty. V souvislosti s pohledávkami ČRa přestaly Šlágr TV šířit v síti 3/23. Lidová televize nyní vysílá v konkurenčním multiplexu 24 (Digital Broadcasting).

Zástupci Šlágru dle vlastních vyjádření pohledávky CDG/ČRa neuznávají a insolvenční návrh považují za "šikanózní". "Dlužník v současné chvíli stojí před finalizací největšího obchodu v celé historii společnosti. Zjištění úpadku dlužníka a prohlášení konkurzu na jeho majetek by tento obchod se strategickým partnerem zcela jistě znemožnilo a způsobil by dlužníkovi obrovské škody. Vzhledem k neadekvátnosti insolvenčního návrhu bude dlužník nucen přikročit k vymáhání náhrady škody po všech subjektech, které se na jejím případném vzniku budou podílet," stojí v prohlášení Šlágr TV.

Zakladatel Šlágru Karel Peterka (foto) již dříve mluvil o tom, že náklady na vysílání stanice se pohybují v milionech korun, zatímco reklamní výnosy ve stovkách tisících. Licenční firma Šlágr TV v roce 2019 prodělala přes 8 milionů, tržby dosáhly 60 milionů. Peterkovo hledání strategických investorů jsme popsali v dřívějších textech (viz odkazy pod článkem).

Šlágr TV vlastní licenci na stejnojmenný program a Šlágr 2. Cílí na starší publikum a zaměřuje se na rázovitý segment lidové, dechové, hospodské a zábavové hudby (duo Eva a VašekDuo AramisDuo JamahaPiňaKoládaPepino Band atd.). Důležitou složku byznysu je prodej CD interpretů, kteří ve vysílání Šlágr TV vystupují a které vydává Česká Muzika.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Forum 24: malé vydavatelství (oficiální majitel Pavel Šafr), které stojí za politicko-bulvárním portálem Forum24.cz, v roce 2020 získalo výnosy ve výši 9,7 milionu korun (prodej výrobků a služeb plus dar od miliardářského vehiklu NFNZ). O rok dříve to bylo 8 milionů korun.

  • RadioZET: jak jsme informovali již dříve, zpravodajské rádio Z radio se v rámci mediální skupiny Daniela Křetínského přesunulo z rádiového vehiklu Active Radio pod CMI News, která provozuje názorový a zpravodajský portál Info.cz.

  • Czech News Center: novým členem představenstva velkého mediálního domu (majitelé Daniel Křetínský a spol). se stal šéfredaktor Blesku Radek Lain.

  • AMI Digital: agentura nově spravuje sociální sítě značek Staropramen, Cool a Ostravar (Pivovary Staropramen). Na starosti má jak samotnou správu, tak přípravu online strategií, tvorbu kreativy a zajištění placené podpory. O tři nápojové značky z portfolia Molson Coors se stará tým pod vedením Kateřiny Marešové, strategy directorky AMI Digital.

  • Česká manažerská asociace: má nového PR manažera a kontaktní osobu pro média. Stal se jím Jan Vocel, který přichází se zkušenostmi z komunikační agentury Ewing a Asociace nestátních neziskových organizací v Česku.

  • MFF Karlovy Vary: organizátoři letošního ročníku filmové přehlídky posunuli termín na srpen. Chystaný 55. ročník by se tak měl podle představ produkčního týmu uskutečnit 20. až 28. srpna 2021. "Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace, tak aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě pro jeho hosty a návštěvníky," uvedl prezident MFF KV Jiří Bartoška.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Krajina ve stínu

Film Aleš Borovan

Bohužel, tentokráte si režisér a scenárista Bohdan Sláma (Čtyři slunce, Venkovský učitel, Štěstí atd.), bezpochyby jeden z nejpřemýšlivějších filmových tvůrců dejme tomu střední generace, ukousl příliš velké sousto. Slámu je třeba pochválit za výběr tématu - tragické události, ke kterým skutečně došlo na Vitorazsku na a po konci války.

Když ovšem není k dispozici zdařilý scénář (Ivan Arsenjev) a Sláma s ním již nic kloudného nevyčaroval, tak se tato volba ukazuje jako dvojnásobná chyba. Rozpaky vzbuzuje již základní stavba filmu - oč nahodileji, povrchněji a zkratkovitěji se tvůrci věnují rokům, které tragédii v malé vesnici na jihu Čech předcházely, o to větší prostor dostane samotná masová vražda. Divák tak ale zákonitě nechápe motivy a jednání jednotlivých postav, mimochodem ne příliš zdařile načrtnutých. A už vůbec ne tak niterný proces, během kterého se z přátelského souseda stane vražedná bestie.

Místo aby Sláma věnoval pozornost postupnému budování atmosféry a zachycení plíživého zla, v první polovině snímku divákovi předvádí nesourodý pelmel výjevů, ve kterém je obtížné se vyznat. Herci tak toho nemají moc co hrát. Mimochodem, pokud je součástí výchozí situace skuhrání vitorazských sedláků, jak špatně se jim v První republice žije, pak by Sláma neměl vybírat tak blahobytně, ba skoro obézně vyhlížející herecké typy, kterým evidentně scházejí vrásky upracovaného a unaveného venkovana.

V porovnání s Krajinou ve stínu tak opět geniálně vyniká podobný film, monumentální Jasného epos Všichni dobří rodáci, který se věnuje podobnému tématu - jak se malý venkovský člověk dokáže vyrovnat s náporem velkých dějin a událostí. A bohužel, Veber Stanislava Majera není novým Františkem, přestože by na to Majer měl. Jen mu nikdo takovou roli nenapsal. I po Slámově filmu tak poválečné Vitorazsko zůstává stále zahaleno stínem neznáma.