Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
    
       
    
    

„Lidová“ televize Šlágr TV vzbudila hněv Českých Radiokomunikací, které žádají desítky milionů

18:04, 6. 12. 2020

Prodělečná televize pro lidové masy Šlágr TV, přezdívaná jako "MTV pro důchodce", se dostala do nezáviděníhodné situace. České Radiokomunikace prostřednictví dceřinky Czech Digital Group (CDG) po ní žádají uhrazení údajných rozsáhlých dluhů.

Jedná se o platby za vysílání stanice v multiplexu CDG 3 (nyní MUX 23 v DVB-T2), které podle telekomunikační firmy nebyly uhrazeny. Na návrh CDG proto Krajský soud v Českých Budějovicích nedávno Šlágr TV poslal do insolvenčního řízení. Celkem si Radiokomunikace vůči licenční společnosti Šlágr TV podle insolvenčního rejstříku nárokují více než 40 milionů korun (stav k 19. listopadu) včetně úroků z prodlení a smluvní pokuty. V souvislosti s pohledávkami ČRa přestaly Šlágr TV šířit v síti 3/23. Lidová televize nyní vysílá v konkurenčním multiplexu 24 (Digital Broadcasting).

Zástupci Šlágru dle vlastních vyjádření pohledávky CDG/ČRa neuznávají a insolvenční návrh považují za "šikanózní". "Dlužník v současné chvíli stojí před finalizací největšího obchodu v celé historii společnosti. Zjištění úpadku dlužníka a prohlášení konkurzu na jeho majetek by tento obchod se strategickým partnerem zcela jistě znemožnilo a způsobil by dlužníkovi obrovské škody. Vzhledem k neadekvátnosti insolvenčního návrhu bude dlužník nucen přikročit k vymáhání náhrady škody po všech subjektech, které se na jejím případném vzniku budou podílet," stojí v prohlášení Šlágr TV.

Zakladatel Šlágru Karel Peterka (foto) již dříve mluvil o tom, že náklady na vysílání stanice se pohybují v milionech korun, zatímco reklamní výnosy ve stovkách tisících. Licenční firma Šlágr TV v roce 2019 prodělala přes 8 milionů, tržby dosáhly 60 milionů. Peterkovo hledání strategických investorů jsme popsali v dřívějších textech (viz odkazy pod článkem).

Šlágr TV vlastní licenci na stejnojmenný program a Šlágr 2. Cílí na starší publikum a zaměřuje se na rázovitý segment lidové, dechové, hospodské a zábavové hudby (duo Eva a VašekDuo AramisDuo JamahaPiňaKoládaPepino Band atd.). Důležitou složku byznysu je prodej CD interpretů, kteří ve vysílání Šlágr TV vystupují a které vydává Česká Muzika.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • FTV Prima: sledovanost hlavního kanálu Prima v letošním květnu dosáhla v hlavním vysílacím čase share 15,93 procenta v CS 15+, v celodni pak v totožné CS 13,41 procenta. Kromě seriálů zaujala na obrazovkách diváky i show Máme rádi Česko, jejíž rekordní díl sledovalo 7. května 868 tisíc diváků (share 21,52 procenta, CS 15+). Web iPrima v květnu navštívilo 5,14 milionu reálných uživatelů.

  • Český rozhlas: meziroční prodej DAB+ přístrojů v Česku vzrostl téměř o 140 procent. Na trhu také stoupl podíl přístrojů vybavených DAB+ technologií na 22 procent. Vyplývá to ze zprávy agentury GfK, která asociaci WorldDAB pravidelně zasílá "tvrdá" prodejní data z evropského trhu. "Český rozhlas se dlouhodobě věnuje rozvoji digitálního vysílání a loni udělal další významný krok tím, že rozšířil pokrytí v technologii DAB+ na 95 procenta populace Česka. Současně s tím spustil i masivní kampaň na podporu digitálního rozhlasového vysílání, která zasáhla miliony lidí," uvedl ředitel ČRo René Zavoral.

  • Pink Panther Agency: manažerská a produkční agentura Radka Havlíčka, která kromě jiného řídí byznys kapely Kabát, dostala úder během covidové pandemie. Její tržby v roce 2020 klesly ze 135 milionů na 5 milionů korun. Čistá ztráta dosáhla 7 milionů korun.

  • Podcast roku: v kategorii Veřejnoprávní podcast zvítězil pořad Vinohradská 12 (zároveň absolutní vítěz) z dílny Českého rozhlasu, sekci Autorský podcast ovládl pořad Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové. O výsledku těchto dvou kategorií rozhodli posluchači na webu Podcast roku. Odborní porotci pak ještě vybrali vítěze dalších 7 kategorií: Byznys - Forbes Česko, Zpravodajství - Prostor X, Cestování - Travel Bible podcast, Zábava a lifestyle - Brocast, Sport - Angličan, Osobní rozvoj - Brain We Are CZ, Objev roku - Přepište dějiny.

  • TV Nova: během letních měsíců bude vysílat další díly seriálu Kameňák, které byly doposud k dispozici na Voyo, reprízy Policie Modrava, Kriminálka Anděl, Comeback nebo Okresní přebor, a blockbustery ze světa Marvel (Avengers: Age of Ultron, Captain America: Občanská válka, Avengers: Infinity War, Ant-Man a Wasp a Avengers: Endgame).

  • Jelen: popová kapela plánuje velký koncert 8. prosince 2021 ve velké hale O2 universum. Ta má kapacitu cca 4,5 tisíce posluchačů.

  • Hit dne


    Tři sestry: Já jsem Aleš

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.