Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
     
      
     
   

Tržby největšího e-shopu Alza.cz překročily 37 miliard

12:10, 17. 2. 2021

Největší český e-shop Alza.cz, který ovládá skupina investorů pod vedením miliardáře Aleše Zavorala, pokračuje díky vyššímu zájmu o online nakupování a teritoriální expanzi na rychlé růstové dráze.

Tržby e-commerce firmy v roce 2020 dosáhly 37,3 miliardy korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 8 miliard (v procentech o 28 procent). Rekordním obratovým dnem se stal 14. prosinec 2020 s 313 miliony korun. Růst zaznamenal i ukazatel čistého zisku, který v předchozím období dosáhl miliardu korun (číslo za 2020 Alza nechtěla komentovat). Meziroční růst v Česku loni dosáhl 24 procent, v Maďarsku 27 procent a na Slovensku 36 procent. Firma loni vyřídila 15,8 milionu objednávek (meziročně plus 28 procent), přepravila 17 milionů balíků (plus 46 procent).

Alza v loňském roce zaznamenala celkem 15 produktových segmentů, ve kterých dosáhla obratu jedné miliardy a více. Kromě jiného v audio video, beauty a drogerie (poprvé přes miliardu), hračky (poprvé), sport, televize, hobby a zahrada (poprvé) nebo nositelná elektronika (poprvé). Segment bílé elektro překročilo 2 miliardový obrat a 3 miliardy kategorie mobily, notebooky, malé domácí spotřebiče a IT příslušenství. Největší absolutní nárůsty obratu zaznamenaly bílé elektro, notebooky, hobby a zahrada a malé domácí spotřebiče.

V letošním roce se Alza hodlá věnovat několika strategickým projektům, které by se měly stát motorem dalšího růstu - rozvoji market place, sítě AlzaBoxů a pokračování expanze do dalších zemí EU. V market place Zavoralův e-shop loni nabral přes 200 nových partnerů, nárůst obratu zde dosáhl 220 procent. V nabídce Alzy se tak objevily alkohol, hudební nástroje, móda nebo vinyly. Síť AlzaBoxů nyní čítá cca 800 jednotek v Česku a na Slovensku. Cílem je nárůst počtu boxů až na 3000 a na 300 tisíc schránek v polovině roku 2022.

Klíčová bude pro Alzu územní expanze. "Bez expanze Alza dlouhodobě nepřežije. Expanzi řídí nejlepší z nás," uvedl místopředseda představenstva Tomáš Havryluk. Podle něj bude Alza do pěti let přítomna minimálně v deseti zemích EU. V současné době Alza prodává kromě Česka rovněž na Slovensku, v Maďarsku (plánuje se zde otevření logistického centra), Rakousku, Německu a ve Velké Británii.

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

E-shop PPF a Křetínského Czc.cz narostl téměř o miliardu

Velký investiční fond cílící na e-commerce a technologické firmy konečně v Česku zasekl udičku

Tržby e-shopu Kytary.cz převýšily 700 milionů

APEK a Shoptet: prodeje na českých e-shopech loni rostly o desítky miliard

Retailová skupina Pilulka navýšila tržby na více než 3 miliardy, na internetu vyrostla o polovinu

Ambiciózní e-commerce služba spadla do rekordní, desetimilionové ztráty

Vedle Zásilkovny manželům Kijonkovým slušně vydělává i další e-commerce byznys

Velké e-shopy jako Mall.cz nebo Alza.cz zažily nejlepší Black Friday, utržily miliardy korun

Firma miliardáře Komárka získala zakázku s dopadem na e-commerce segment

Babišův a Janovův e-shop s podprsenkami a kalhotkami expanduje na Ukrajinu

Alza.cz se letos zaměří na několik zajímavých oblastí se silným růstovým potenciálem

Zavoralův e-shop Alza.cz meziročně navýšil tržby o 4,4 miliardy

Alza.cz otevřela obří logistické centrum a showroom u Prahy, nabídne přes 20 tisíc produktů k odběru

E-shop Alza.cz na Slovensku otevřel největší prodejnu

Aukční portál Aukro povede Sadílek (ex-Alza.cz)

Největší e-shop Alza.cz spojuje dvě tržiště, jejich obrat roste o stovky procent

Bývalý ředitel Dáme jídlo rozjíždí online platformu pro prodej cyklistických kol

V čele Shoptetu střídá zakladatele Uďana Samuel Huba

Módní e-shop Trenyrkarna.cz prodal trenky a kalhotky za více než 100 milionů

Na trh vstupuje nový online supermarket s potravinami Tomato.cz, Rohlíku chce konkurovat hlavně cenou

Obrat e-shopu Rohlik.cz atakuje 8 miliard korun

E-shop s očními čočkami VaseCocky.cz/Lentiamo navýšil tržby na 690 milionů

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Alarm (dříve A2larm): krajně levicový zpravodajský a publicistický web mění vydavatele. Nově přejde pod hlavičku čerstvě vzniklého zapsaného ústavu Deník Alarm. Ředitelem ústavu je šéfredaktor Alarmu Jan Bělíček, web bude vycházet na nové doméně. A2larm doposud vydávala obecně prospěšná společnost A2, která získává peníze (miliony korun) od mocenského establishmentu, konkrétně od ministerstva kultury. To příliš nešlo dohromady s levicovou kritikou systému ze strany A2larmu. Web dle vlastního tvrzení získává finance hlavně od dárců, další sumy přicházejí od miliardářské neziskovky NFNZ (stojí za ní skupina vlivných miliardářů a multimilionářů).

  • Pilulka Lab: akcelerátor Pilulka Lékárny a StartupYard završil první akvizici, kterou je Carebot, projekt, který pomáhá lékařům k lepším diagnózám nejen z rentgenových snímků za pomoci umělé inteligence.

  • Zátopek: film Davida Ondříčka se v těchto dnech představuje odborné veřejnosti ve Spojených státech. V rámci propagační cesty před  vyhlášením tzv. short listu snímků, které se budou ucházet o nominaci na Cenu Akademie Oscar, životopisný snímek uvádějí v Los Angeles a New Yorku scenárista, režisér a producent Ondříček a producent Kryštof Mucha. V Los Angeles se v minulých dnech uskutečnily čtyři projekce, kterých se zúčastnili jak členové americké Akademie filmového umění a věd, tak novináři z důležitých filmových médií.

  • Český rozhlas: pro město Brno a okolí byly spuštěny dva nové vysílače. Ty od středy 1. prosince zajišťují místním obyvatelům poslech stanic Český rozhlas Radiožurnál a Český rozhlas Dvojka. Vysílač pro stanici Radiožurnál byl spuštěn na kmitočtu 89,5 MHz s výkonem 50 Wattů ERP, pro stanici ČRo Dvojka na kmitočtu 100,2 MHz s výkonem 50 Wattů ERP. U obou vysílačů je použita vertikální polarizace.

  • Eco-investment: mateřský vehikl miliardáře Milana Fil´a loni skončil v účetní ztrátě přes 125 milionů korun. O rok dříve minus dosáhl 132 milionů. Pod Eco-investment spadá kupříkladu pražské muzikálové divadlo Hybernia.

  • TV Nova: stanice do Televizních nasazuje novou moderátorskou dvojici Veroniku Petruchovou a Martina Čermáka. Doplní stávající dvojice Lucii Borhyovou a Reye Korantenga a Kristinu Kloubkovou s Martinem Pouvou. Petruchová na Novu nastoupila v roce 2015 jako redaktorka ve zpravodajství, pak se věnovala natáčení reportáží ze světa showbyznysu a slavných. Postupně začala i moderovat, nejprve ranní Televizní noviny, poté další formáty. Čermák je v TV Nova už deset let, doposud moderoval Sportovní noviny a od roku 2018 je i vedoucím vydání.

  • Hit dne


    Cynic: Diamond Light Body

Recenze

Eternals

Film Aleš Borovan

V globální kinematografii začíná evidentně platit nové pravidlo: Čím více film obsahuje levicové progresivistické ideologie (nejrůznější kvóty pro hlavní postavy, woke výstřelky atd.), tím je film hloupější a nudnější. Divák by měl vědět, že nová parta superhrdinů Marvelu Eternals je progresivismem napěchovaná až na půdu hodně vysokého mrakodrapu.

Stačí si jen vzít hlavní hrdiny - takže tu máme pět žen, pět mužů, ta úzkostlivá přesnost je až dojemně úsměvná a strojově těžkopádná. Z celkového počtu jedna Asiatka, jeden Asiat, jeden Pákistánec, minimálně jeden homosexuál, jedna superhrdinka, která je hluchoněmá atd. Jsme opravdu jen kousek od okamžiku, kdy velká studia do boje pošlou jako superhrdinu/-nku legendární lesbickou, jednonohou černošku.

Je jen logické, že uprostřed hromobití ideologie a plnění nejrůznějších nároků angažovaného umění nebyl moc čas na filmařinu. Od slabého, povrchně nahozeného příběhu, přes nevěrohodné zvraty až po jednoduchou, zkratkovitou stavbu a prokreslení postav. Jaký to propad od skvělého Logana: Wolverina (2017), který nastavil vysokou laťku kvality, jak se dá postavou superhrdiny pracovat. Je skutečně úsměvná představa, že by kdokoliv z nových superhrdinů Eternals sám utáhl svůj sólo film. Možná s výjimkou Ikarise (Richard Madden). Je dost pravděpodobné, že to studio napadlo, ale pokud to bude podobná slabota, tak diváci v kině usnou. Ach kdeže časy Avengers a X-Menů jsou!

Celá nová superhrdinská parta je pro Marvel kvalitativní krok vzad a jediné, co je na této situaci skutečně zajímavé, jak a zda si Walt Disney s propadem kvality u jednoho ze svých hlavních byznysových koňů poradí.