Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
        
      
   
      

Stará zpráva Borovan.cz: České Radiokomunikace prodány za miliardy

Jeden z největších telekomunikačních hráčů, telco operátor a poskytovatel ICT řešení České Radiokomunikace (ČRa), má nového majitele. O chystané transakci psal Borovan.cz jako jeden z prvních na trhu.

Novým vlastníkem vysílacího hegemona ČRa se čerstvě staly fondy Cordiant Digital Infrastructure, které jsou kotované na londýnské burze. Objem transakce se počítá na vyšší miliardy korun. Radiokomunikace doposud ovládaly investiční fondy ve správě Macquarie Asset Management, které telco firmu ovládly na konci roku 2010 za sumu 574 milionů eur (v tehdejším přepočtu 14,4 miliardy korun).

Zatím není jasné, jaký dopad bude mít aktuální změna na složení TOP managementu ČRa, který řídí ředitel Vít Vážan. Deal je čerstvý, obě strany se budou muset teprve "oťukat". Cordiant Digital Infrastructure Trust investuje především do základní infrastruktury digitální ekonomiky - datových center, sítí optických kabelů a mobilních vysílačů ve Velké Británii, Evropě a Severní Americe. Investičním správcem fondů Cordiant Digital Infrastructure Trust je společnost Cordiant Capital, která se zaměřuje především na sektor digitální infrastruktury. Cordiant investuje do globální infrastruktury, nemovitostí, a formou omezených partnerských fondl a řízených účtů také do otevřených soukromého úvěrového a kapitálového financování v oblasti infrastruktury.

České Radiokomunikace jsou poskytovatelem telekomunikační, mediální a technologické infrastruktury a souvisejících služeb v Česku. Společnost provozuje síť 660 telekomunikačních vysílačů, z toho 86 využívaných pro šíření televizního a 97 pro šíření rozhlasového signálu, a 3730 kilometrů optických kabelů. Firma vlastní či provozuje tři vysílací multiplexy 21, 22 a 23. Kromě podpory celoplošného vysílání a konektivity nabízejí Radiokomunikace rovněž cloudové služby a služby datových center.

ČRa za finanční rok 2019/2020 utržily 2,004 miliardy korun. V meziročním srovnání to je o 79 milionů více. EBITDA (jeden z nejdůležitějších ukazatelů vzhledem k vysokým odpisům v telekomunikační branži) se meziročně zvýšil 1,08 miliardy na 1,14 miliardy.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Symbio Digital: digitální agentura Roberta Haase a Libora Šimona postavila nový web pro investiční skupinu PPF. Na zakázce pracovala od podzimu 2020, zajistila kompletní proces od návrhu struktury přes UI až po vývoj.

  • FTV Prima: druhý díl seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia vidělo na hlavním kanále Prima v sobotu 15. května 1,009 milionu diváků (share 24,78 procenta) v cílovce 15+. O týden dříve to bylo 1,115 milionu.

  • Nestlé Česko a Slovensko: novou finanční ředitelkou Nestlé pro český a slovenský trh je Lenka Škopová. V Nestlé pracuje více než 12 let a v posledních pěti letech vedla oddělení pro finanční kontrolu.

  • IMT Smile: slovenská skupina vydává novou desku Srdce Rozum Boulevard. Ta vyšla fyzicky i digitálně 13. května a o dva týdny později se objeví i na vinylu. Label Universal Music.

  • Knihobot: online antikvariát rozjíždí vyhledávač knížek UlovKnihu.cz. Ten sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. Umožňuje tedy vyhledávat v široké antikvární nabídce. "Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce. Napomáhá tomu i přístup největších vyhledávačů zboží. Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně," uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot.cz.

  • O2 Czech Republic: vzhledem k pandemické situaci představenstvo mobilního operátora (majoritní vlastník PPF) svolává valnou hromadu k rozhodování per rollam s termínem hlasování od 28. května do 14. června 2021. Veškeré podklady pro akcionáře budou uveřejněny na internetových stránkách společnosti a v Obchodním věstníku.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.