Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Mediální dům Mafra loni prodělal přes 850 milionů

Pandemie čínského koronaviru tvrdě dopadla na hospodaření jednoho z největších vydavatelství v Česku, společnosti Mafra (svěřenský fond Andreje Babiše).Ta vydává deníky MF Dnes, Lidové noviny, Metro, weby Idnes.cz, Lidovky.cz, časopisy Žena a život, Tina, Cosmopolitan atd., vlastní skupinu televizí Óčko a Rádio Impuls.

Mafra v roce 2020 prodělala v čistém 868 milionů korun. O rok dříve skončila v net profitu přes 15 milionů. Na výsledku se z velké části podepsala nutnost tvorby opravných položek k dlouhodobým aktivům (printové tituly a výrobní technologie) ve výši 791 milionů korun.

Tržby v daném období dosáhly 2,561 miliardy korun. V meziročním srovnání to představuje pokles o 482 milionů korun. "Utlumení české ekonomiky mělo největší dopad na inzertní příjmy, kde nastal pokles ve všech mediatypech. Obdobný vývoj zaznamenal také prodej časopisů a novin, kde došlo k poklesu ve volném prodeji i k rušení předplatného ze strany velkých předplatitelů." Naopak měl růst záběr online aktivit Mafry (videoformáty atd.).

Na pád byznysových čísel management mediálního domu pod vedením Štěpána Košíka reagoval nákladovými úsporami (škrty v obslužných procesech, v personálních nákladech atd.), na příjmové straně pak rozvojem placeného obsahu. Jen ve mzdových nákladech se loni škrtlo 67 milion korun. Na konci roku 2020 ve firmě pracovalo přes 1100 zaměstnanců.

Sdílejte článek: