Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
     
     
        
    

Výroba filmů a seriálů v České republice se loni propadla o 1,7 miliardy

12:37, 24. 8. 2021

Pandemie čínského koronaviru v roce 2020 razantně srazila objem výroby filmů, seriálových projektů a reklam v českých ateliérech a exteriérech. V roce 2019 přitom produkce dosáhla rekordních hodnot - obrat českých produkčních společností sdružených v Asociaci producentů v audiovizi (APA) tehdy dosáhl 9,4 miliardy korun.

V roce 2020 obrat klesl na 7,7 miliardy, tedy meziročně o 1,7 miliardy korun. Z celkového čísla na zahraniční zakázky připadlo 5,7 miliardy (meziročně minus 9 procent). Některé projekty byly nahrazeny novými, které streamovací platformy nyní vyvíjejí ve zrychleném tempu, velká část projektů z jara 2019 se postupně k výrobě a natáčení do Česka navracela.

Historicky největším projektem s útratou 2 miliardy korun a 163 natáčecími dny byla epická sci-fi série Wheel Of Time s hvězdnou herečkou Rosamundou Pike, která se v tuzemsku točila pro Amazon od podzimu 2019. Netflix v Česku letos dotočil nejdražší projekt ve své historii The Gray Man. Do Česka se vrátila i druhá sezona noir fantasy Carnival Row (foto) s Orlando Bloomem v hlavní roli, která se natáčela pro Amazon Studios a Legendary Television. Útrata filmařů byla rozpočtována na 1,4 miliardy korun, po přičtení již vyúčtovaných nákladů první řady jde o celkovou částku téměř 3,1 miliardy. Dalším velkým projektem, který v Česku utratil 438 milionů, je desetidílná fantasy série Miracle Workers, s Danielem Radcliffem a Stevem Buscemim.

"Reklamní produkce v roce 2020 klesla na svoje minimum od roku 2002. I přes rozšíření členské základny dosáhla pouze na 1,055 miliardy korun, což je meziroční pokles o 44 procent. Lokální trh zůstal bez výrazného propadu, pokles zaznamenala především kvůli pandemii oblast výroby reklamních spotů pro zahraniční zadavatele. Zásadně ubylo projektů z Anglie, a to i díky brexitu."

Obraty nezávislých produkcí v oblasti české filmové a televizní tvorby v roce 2020 zaznamenaly propad oproti roku 2019, a to o 26 procent na 919 milionů korun. V roce 2020 byla kina vzhledem k pandemii uzavřena v období od 13. března do 10. května a následně v období od 12. října do 31. prosince, respektive do 24. května 2021. Do kinosálů přišlo v roce 2020 pouhých 6,38 mil. diváků. To je zhruba o dvě třetiny méně než v roce 2019 a nejméně od roku 1993. Meziroční pokles čistých tržeb provozovatelů tuzemských kin přesáhl 65 procent.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Foxconn CZ: firma, která v Pardubicích vyrábí datová centra, komunikační a telekomunikační produkty, v roce 2020 dosáhla obratu 107 miliard korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 19 miliard. "Firma těžila z poptávky po infrastruktuře, zaměřené na podporu práce a učení z domova a na cloudové služby." Čistý zisk meziročně klesl z 658 milionů na 340 milionů korun. Společnost loni vyplatila dividendu přes 2,4 miliardy korun (o rok dříve 695 milionů).

  • A 11: vydavatelství rozšiřuje nabídku prémiových titulů o nový magazín E&B, se kterým vstupuje do segmentu estate, designu, developerských projektů a architektury. Magazín vyjde poprvé na začátku října a to ve formátu 330 x 230 mm a s rozsahem minimálně 80+4 strany. Distribuce bude probíhat ve volném prodeji i řízeně na top osobnosti z oboru. Šéfredaktorkou je Jana Chuchvalcová, která v A 11 řídí B2B tituly PROFI Makléř & Reality nebo PROFI Poradenství & Finance.

  • Empresa Media: v dozorčí radě vydavatelství nahradil Filipa Doubka (který odešel ke Karlovi Komárkovi ml.) Jitka Věková, jinak provozní ředitelka Médea Group.

  • Rada ČT: poslanecká sněmovna odvolala členku rady Hanu Lipovskou. Pro hlasovali poslanci z ODS, ČSSD, ANO, Pirátů, TOP09 a STAN. Důvodem má být údajné porušení zákona a kandidatura za Volný blok. Dá se očekávat, že se Lipovská odvolá a že má slušnou šanci na výhru. Mimochodem, před lety člen Rady ČT a ČSSD Erazim Kohák kandidoval do Senátu a nikomu to nevadilo.

  • FTV Prima: epizodu seriálu Slunečná ze čtvrtku 16. září vidělo 1,141 milionu diváků (podíl na sledovanosti 29,63 procenta) v cílové skupině 15+, v cílovce 15 až 69 dosáhl seriál podílu na sledovanosti 28,17 procenta.

  • Košík.cz: e-shop z rodiny Mall Group se dohodl na exkluzivní spolupráci se značkou kosmetiky Ryor. Nově tak nabízí více než stovku nejoblíbenějších produktů Ryoru.

  • Hit dne

    Eminem: Lose Yourself

Recenze

Cesta domů

Film Aleš Borovan

Filmová novinka režiséra, scenáristy a (dokonce) i kameramana Tomáše Vorla st. Cesta domů vykazuje stejně jako předchozí související film Cesta do lesa (2012) sestupnou tendenci v rámci celé volné trilogie.

Zatímco "jednička" Cesta z města (2000) byla sympatickým snímkem se silným tématem úniku z městské civilizaci a (především) díky Tomáši Hanákovi v hlavní roli a výtvarné stylizaci zachovávající alespoň částečně podmanivou a hravou sklepáckou poetiku, pro další volná pokračování jakoby Vorel marně hledal podobně silnou a pohromadě držící látku. Cesta do lesa a hlavně aktuální Cesta domů je spíše sledem tu více, tu méně zábavných scének, hala bala poslepovaným jednoduchoučkou kostrou autenticky bukolického žití na tom českém venkově. "Scénář jsem dal dohromady z příběhů a historek, které jsem tady (v okolí Rabštejna nad Střelou) slyšel nebo sám zažil," vysvětluje Vorel. Ano, to by odpovídalo.

Za takové situace je pak logické, že divák marně pátrá po motivaci a důvodech konání jednotlivých, nepříliš propracovaných postav. Proč Hanákova figura tak strašně, až sebezničujícím způsobem kalí? Nevíme. Stejně tak nevíme, proč revírník Ludva rovněž nebezpečně holduje alkoholu a proč se jednou zachová nepěkně ke své překrásné partnerce. Co zůstává, je pár vydařených momentů/skečů a autentická bio agitka, zaměřená proti hnojení, tradičním lidovým zvykům (pomlázka) a "špatným" potravinám (buchty, nutella, maso atd.), která je sice přesná, ale nepříliš nápaditá, takže vyznívá spíše jako nezáměrná karikatura. Výsostní autoři Vorlova formátu mívali na víc (Kouř, Kamenný most, Skřítek, Pražská 5).