Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
      
     
      
        

Státní fond poslal novým filmům přes 60 milionů, peníze dostaly projekty Chlupáčka, Slámy nebo Nellis

09:06, 11. 10. 2021
Film Aleš Borovan

Celkem 64 milionů korun rozdělil Statní fond kinematografie v aktuální výzvě na výrobu celovečerního hraného filmu. Peníze byly rozdělený mezi sedm připravovaných snímků, do výzvy se přihlásilo 33 projektů.

Aktuální rozhodnutí poněkud budí obavy, zda rada fondu při rozdělování peněz daňových poplatníků neupřednostňovala před filmovou kvalitou dnes tolik módní progresivní ideologie. To by signalizovalo defekt při rozhodování radních. "Všech sedm podpořených projektů obsahuje vedle kvalit ryze filmových také aktuální a společensky podstatná témata. Od sexuálního obtěžování přes nucené sterilizace romských žen, vnímání rozpadu manželství rodičů z pozice dítěte, dramatické dopady znečištění životního prostředí, nebezpečí číhající v kyberprostoru na dospívající až po stárnutí nahlížené z pozice vdovy," uvedla předsedkyně rady Helena Bendová.

Nejvyšší podporu 15 milionů korun získal film Highlight scenáristy a režiséra Ondřeje Provazníka (Staříci, Dáma a král). "Provazníkův druhý celovečerní film sleduje příběh bývalé pěvkyně dívčího sboru, která se po patnácti letech života v zahraničí vrací zpět do Česka. Stejně jako několik jejích bývalých kolegyň je předvolaná k výpovědi k soudu jako oběť a svědkyně v případu sexuálního obtěžování. Obviněným je jejich bývalý sbormistr." Producentem je Jiří Konečný (endorfilm) a koprodukovat jej bude také Slovensko a Kanada.

Další oceněné projekty:

 • dobový Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka (foto; debut Bez doteku), scénář Miro Šifra. Podpora 14 milionů. Produkce Barletta, česko-slovenská koprodukce
 • třetí film režisérky a scenáristky Beaty Parkanové (Dotyky, Slovo) Světýlka, podpora 10 milionů korun. Produkce Love.Frame, česko-slovenská koprodukce
 • Sucho, nový film scenáristy a režiséra Bohdana Slámy (Štěstí, Venkovský učitel, Bába z ledu, Krajina ve stínu), podpora 10 milionů. Produkce Negativ, česko-německo-slovenská koprodukce
 • Pramen, nový projekt režiséra a scenáristy Ivana Ostrochovského (Služebníci, scénář k filmu Cenzorka). Podpora 7 milionů. Produkce Negativ, koprodukce slovenská a rumunská strana
 • nový film režisérky a scenáristky Alice Nellis (Sedmero krkavců, Výlet, seriál Pustina, scénář k filmu Zátopek) Buko. Podpora 5 milionů. Snímek produkuje Dorian Film
 • Anna is missing, celovečerní debut režiséra Pavla Soukupa (režisér krátkometrážního úspěšného seriálu #martyisdead), podpora 3 miliony korun. Film produkuje Bionaut

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

 • BrainZone: manažerská, kreativní, PR & marketingová agentura, která se specializuje na hudební průmysl, v roce 2020 dosáhla obratu 6,2 milionu korun. V meziročním srovnání to je pokles o 25 milionů. Firma skončila v prodělku 9,6 milionu, o rok dříve vygenerovala zisk 6,4 milionu korun.

 • POS Media Czech Republic: indoor mediální agentura v roce 2020 utržila 126 milionů korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 58 milionů. Čistý zisk meziročně vzrostl z 8,5 milionu na 12 milionů korun. Firma patří do konsolidačního celku nizozemské POS Media, ve které by měl držet rozhodující podíl zakladatel a generální ředitel společnosti Richard van het Bolscher.

 • Firma na zážitky: zážitková společnost ze skupiny Media Bohemia v roce 2020 utržila přes 47 milionů korun. O rok dříve to bylo 68 milionů. Ztráta ve výši 6 milionů v roce 2019 se loni překlopila v účetní zisk ve výši 5 milionů korun.

 • Norah Jones: americká zpěvačka a písničkářka, kombinující jazz a pop, dnes vydává album s vánočními motivy, které nese název I Dream Of Christmas. Deska, na které spolupracoval producent Leon Michels, obsahuje písně jako White Christmas, Blue Christmas, Winter Wonderland, Christmas Time Is Here nebo také předělávku písně Christmas Don’t Be Late známé od filmových Chipmunků.

 • Publicis Groupe: PR agentura MSL získala nového klienta - platformu pro rozvoz jídla Dáme jídlo. Zajišťovat pro něj bude podporu v oblasti spotřebitelské i korporátní komunikace. Spolupráce byla zahájena na začátku října 2021. MSL nahrazuje předchozí agenturu Dáme jídlo PR Partners.

 • KKCG: fond Springtide Ventures ze skupiny Karla Komárka ml. investoval do izraelské společnosti Cognni, zaměřené na využívání umělé inteligence ve středních a velkých  firmách. Fond do firmy investoval 3 miliony dolarů formou SAFE (Simple Agreement for Future Equity). V roce 2022 by fond měl držet zhruba pětiprocentní podíl v Cognni. "Tuto investici považujeme za velmi perspektivní. Produkty, jež Cognni vyvíjí, jsou zaměřené na řízení a ochranu firemních dokumentů. To je něco, bez čeho se firmy v budoucnu neobejdou," uvedl Karel Tušek, technologický ředitel Springtide.

 • Hit dne


  Teaser pro nový seriál House of Dragon.

Recenze

Myši patří do nebe

Film Aleš Borovan

Dlouhé roky připravovaný projekt podle stejnojmenné knihy Ivy Procházkové vyústil v povedený a nevšední animák, kterého bychom si měli vážit a opečovávat jako vzácnou květinku. V první řadě se jedná o výrazný a nadprůměrný projekt i v rámci té lepší části české animované tvorby (Jiří Trnka, Jiří Barta, Aurel Klimt, Břetislav Pojar atd.). Tradice v podobě tuzemské animace jako výkladní skříně české kinematografie, ať již to bereme z hlediska úrovně řemesla (nesmíme zapomenout i na podmanivou hudbu tohoto filmu) nebo sdělovaných myšlenek, tedy zaplaťpánbu nekončí.

Za druhé, Myši patří do nebe je skutečně chytře a promyšleně vystavěný rodinný snímek, na který dospělí mohou bez obav zajít se svými dětmi tak cca do dvanácti třinácti let. Tvůrci v čele s režisérskou dvojicí Jan Bubeníček - Denisa Grimmová v příběhu myšky Šupito a lišáka Bělobřicha citlivě a vyváženě namixovali směs dětské rozpustilé zábavy, fantazie a dospěláckých vážných témat, byť možná více gagů a hlášek by neškodilo a byť zejména v závěru si člověk řekne, zda některé vrstvy vyprávění malé děti vůbec pochopí.

A za třetí se jedná o krásný, ušlechtilý, lidský a emocionálně naléhavý snímek, žánrově asi nejblíž zábavnému dobrodružství, který v lidech probouzí to dobré a který by mohl zabodovat i za hranicemi České republiky (přesněji vzato jsou "Myši" česko-francouzsko-polsko-slovenský projekt). Témata, jak moc je důležité přátelství, být s tím, koho máme rádi (přátelé, maminka, tatínek), jak je důležité překonat vlastní strachy a umět se obětovat za své blízké, jsou nadčasová a všeobecně platná. Myši patří do nebe takto jako jeden z mála tuzemských filmů dokáží oslovit i rozmanité mezinárodní publikum.

Tři hlavní klady, kvůli kterým byste film neměli minout a vydat se s celou rodinou do kina.