Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
       
     
      
    

Státní fond poslal novým filmům přes 60 milionů, peníze dostaly projekty Chlupáčka, Slámy nebo Nellis

09:06, 11. 10. 2021
Film Aleš Borovan

Celkem 64 milionů korun rozdělil Statní fond kinematografie v aktuální výzvě na výrobu celovečerního hraného filmu. Peníze byly rozdělený mezi sedm připravovaných snímků, do výzvy se přihlásilo 33 projektů.

Aktuální rozhodnutí poněkud budí obavy, zda rada fondu při rozdělování peněz daňových poplatníků neupřednostňovala před filmovou kvalitou dnes tolik módní progresivní ideologie. To by signalizovalo defekt při rozhodování radních. "Všech sedm podpořených projektů obsahuje vedle kvalit ryze filmových také aktuální a společensky podstatná témata. Od sexuálního obtěžování přes nucené sterilizace romských žen, vnímání rozpadu manželství rodičů z pozice dítěte, dramatické dopady znečištění životního prostředí, nebezpečí číhající v kyberprostoru na dospívající až po stárnutí nahlížené z pozice vdovy," uvedla předsedkyně rady Helena Bendová.

Nejvyšší podporu 15 milionů korun získal film Highlight scenáristy a režiséra Ondřeje Provazníka (Staříci, Dáma a král). "Provazníkův druhý celovečerní film sleduje příběh bývalé pěvkyně dívčího sboru, která se po patnácti letech života v zahraničí vrací zpět do Česka. Stejně jako několik jejích bývalých kolegyň je předvolaná k výpovědi k soudu jako oběť a svědkyně v případu sexuálního obtěžování. Obviněným je jejich bývalý sbormistr." Producentem je Jiří Konečný (endorfilm) a koprodukovat jej bude také Slovensko a Kanada.

Další oceněné projekty:

 • dobový Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka (foto; debut Bez doteku), scénář Miro Šifra. Podpora 14 milionů. Produkce Barletta, česko-slovenská koprodukce
 • třetí film režisérky a scenáristky Beaty Parkanové (Dotyky, Slovo) Světýlka, podpora 10 milionů korun. Produkce Love.Frame, česko-slovenská koprodukce
 • Sucho, nový film scenáristy a režiséra Bohdana Slámy (Štěstí, Venkovský učitel, Bába z ledu, Krajina ve stínu), podpora 10 milionů. Produkce Negativ, česko-německo-slovenská koprodukce
 • Pramen, nový projekt režiséra a scenáristy Ivana Ostrochovského (Služebníci, scénář k filmu Cenzorka). Podpora 7 milionů. Produkce Negativ, koprodukce slovenská a rumunská strana
 • nový film režisérky a scenáristky Alice Nellis (Sedmero krkavců, Výlet, seriál Pustina, scénář k filmu Zátopek) Buko. Podpora 5 milionů. Snímek produkuje Dorian Film
 • Anna is missing, celovečerní debut režiséra Pavla Soukupa (režisér krátkometrážního úspěšného seriálu #martyisdead), podpora 3 miliony korun. Film produkuje Bionaut

Odběr newsletteru:

Vaší pozornosti doporučujeme:

Covid filmovému distributorovi Cinemart umazal stovky milionů, firma odmítá některé koprodukce

Podíly ve stamilionové filmové produkci plus distribuci mají nového majitele

Výroba filmů a seriálů v České republice se loni propadla o 1,7 miliardy

Režisérka Alice Nellis začala točit nový celovečerní film

Prvok, Šampón, Tečka a Karel: příklad úspěšného a ziskového filmového byznysu v Česku

Skupina innogy pošle miliony do výroby filmů Poslední závod nebo Po čem muži touží 2

Filmové ceny Český lev bude poprvé moderovat Havelka

Návštěvnost gottovského dokumentu Karel dosáhla 400 tisíc diváků

Producent Erben a režisér Havlík v Thajsku dotočili chystanou filmovou novinku

Produkce Film Kolektiv začala v Praze točit detektivní sci-fi film

Návštěvnost komedie Přání Ježíškovi překonala 100 tisíc diváků

Tržby nových Krotitelů duchů při vstupu na globální kinotrh dosáhly 60 milionů dolarů

Romantická komedie s Krajčem utržila během premiérového týdne skoro 8 milionů

Hrubé tržby Eternals za prodej kinolístků překročily čtvrt miliardy dolarů

Producenti filmu Vánoční příběh odsunují premiéru v kinech

Hrubé kinotržby gottovského dokumentu Karel překročily 50 milionů

Tržby marvelovky Eternals překonaly 160 milionů dolarů

Do kin v Česku a na Slovensku zamíří pokračování komedie Šťastný nový rok

Tržby blockbusteru Duna v Česku překročily 30 milionů korun

Kinotržby bondovky Není čas zemřít překročily 600 milionů dolarů

Sci-fi blockbuster Duna do kin přilákal téměř 90 tisíc diváků

Tržby Duny z prodeje kinolístků překročily 200 milionů dolarů

Hynek Čermák si zahraje hlavní roli v připravované komedii Hádkovi

Venom 2 při vstupu na český kinotrh utržil 25 milionů

Herec Igor Chmela bude režírovat svůj filmový debut

Na dokument o Karlovi Gottovi přišlo do kin přes 100 tisíc diváků

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

 • Dentsu Czech Republic: podíl ve výši 90 procent v agentuře Isobar Czech Republic se přesune uvnitř komunikační skupiny z Adexpres.com na další firmu dentsu McGarrybowen Czech Republic. Má se jednat o účetní operaci. Zbylých 10 procent má Dentsu Czech Republic.

 • TV Nova: reality show Survivor Česko & Slovensko při svém televizním startu v úterý 18. ledna podle televize zaujala 30,81 procenta lidí u televizních obrazovek v CS 15 až 54. Nejvyšší podíl na sledovanosti byl mezi mladšími ženami - 53,81 procenta v CS Ž15 až 34.

 • Tomáš Kočko & Orchestr: seskupení z tuzemské world music scény vydalo poslední den 2021 novinkové album Ona. Slavnostní "postřižiny" nového CD proběhnou 5. dubna v brněnském Sono Centru. Natáčelo se částečně v domácích studiích hostujících interpretek a interpretů (Lucia Šoralová, Alena Antalová, Gosza Tutko a Cimbaliband), a také ve studiu dvorního zvukaře Broňka Šmida.

 • Digital People: společnost, která zastřešuje čtyři módní brandy a e-shopy Zoot, Different, Urban Store a Bibloo působící na 11 trzích Evropy, získala ke konci roku 2021 nového strategického partnera. Akciový podíl ve společnosti Digital People ve výši 50,01 procenta koupila od Natlandu společnost Across e-commerce, která se stane majoritním vlastníkem a získává tím také pravomoci exekutivně řídit celou skupinu. Majitelem Across e-commerce je slovenská skupina Across (Július Strapek).

 • Microsoft: obří softwarová korporace kupuje velkého herního vydavatele Activision Blizzard (tituly Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty nebo Candy Crush). Objem transakce je 68,7 miliardy dolarů (cena akcie 95 dolarů za kus). Po uzavření transakce (předpoklad rok 2023) by se Microsoft měl stát třetí největší herní společností na svět za Tencent a Sony. Activision Blizzard zaměstnává okolo 10 tisíc lidí po celém světě.

 • Vodafone: ve videotéce Vodafone TV diváci v roce 2021 v kategorii české filmy nejvíce sledovali (podle pořadí) 1. Anděl Páně 2. 2. S čerty nejsou žerty. 3. Čertoviny. 4. Ženy v běhu. 5. Tři oříšky pro Popelku. V kategorii české seriály to byly 1. První republika 1. a 2. série. 2. Vyšehrad. 3. Mlsné medvědí příběhy. 4. Pat a Mat. 5. Krtek a Panda. Služba Vodafone TV odstartovala v Česku v březnu 2020 a podle firmy má aktuálně statisíce zákazníků.

 • Hit dne


  Cynic: Diamond Light Body

Recenze

Guru

Televize Aleš Borovan

Kdo ještě před několika měsíci pochyboval, zda si TV Nova náhodou objemnými investicemi do velkého počtu premiérových internet-only seriálů na Voyo.cz náhodou neukousla příliš velké sousto, ten minimálně od novinkové série Guru musí začít uznale kývat hlavou (pokud to neudělal již u loňského titulu Případ Roubal).

Guru rozhodně není bakelitovou a lacině vypadající vycpávkou pro Voyo mezi americké blockbustery. Je to vydařená, plnokrevná minisérie s dobrou production value (výkonná produkce zkušená Dramedy Productions), navíc na nesnadné téma manipulace a zneužívání druhých (zde především psychických raněných či labilních žen). Guru, který vznikl na motivy nechvalně proslulého samozvaného Gurua Járy alias Óm Nadsamce a jeho polosekty, je výborně napsaný (Jan Coufal), scénář se vyhnul laciné bulvarizaci a povrchní oplzlosti.

Skvěle a přitom citlivě pracuje s atmosférou, některé pasáže, zejména obávaného "odháčkování", mohou některým slabším jedincům dost zacloumat emocemi. Je třeba smeknout, že stejně jako v Roubalovi, tak i v Guruovi dostávají velký prostor spíše neokoukané tváře, nejedná se o umělce provařené milionem seriálů. Angažovaní herci a herečky se odměnili povětšinou výbornými výkony (zejména Anna Fialová), ve kterých se snoubí civilní a soustředěné herectví. A dvě plus: herec Vojtěch Kotek má konečně ve své filmografii pořádného zlouna (každý větší herec by ho měl mít) a velmi solidní rukavice hozená konkurenční Primě. Jestli se dvě největší komerční stanice v Česku začnou přeplivávat v ranku quality TV, tuzemský divák na tom jedině vydělá.