Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Jedinečný příběh krasobruslaře Ondreje Nepely ožije v celovečerním filmu

12:00, 26. 8. 2022
Film Aleš Borovan

Příští rok začne natáčení celovečerního filmu Nepela: Cesta za svobodou o jednom z nejúspěšnějších sportovců bývalého Československa, krasobruslaři Ondrejovi Nepelovi (na fotce druhý zleva).

První klapka by měla padnout v listopadu 2023. Snímek podle distributora Bontonfilm zachytí "kritických 24 hodin během světového šampionátu v Bratislavě v roce 1973". Nepelu ztvární mladý slovenský herec Adam Kubala (na fotce vpravo), jeho trenérku Hildu Múdru pak Jana Nagyová. Na přípravách filmu se podílí i syn Hildy Múdré.

"Když jsem byl malý kluk, vyprávěla mi babička s maminkou při sledování krasobruslení o nejlepším krasobruslaři všech dob, kterého platonicky milovaly. Ondrej je legenda, který z Československa vystoupal až ke hvězdám. Film o Nepelovi nosím v hlavě už několik let. Důvodem, proč jsem se rozhodl natočit film o dnes již téměř zapomenutém krasobruslaři, je jeho nadčasový životní příběh. Je to boj za osobní svobodu a možnost seberealizace," uvedl producent a režisér filmu Jakub Červenka, jenž má za sebou režii snímku Hovory s TGM.

Film natočí uznávaný kameraman Martin Štrba (Šarlatán, Milada, Masaryk atd.). Film vzniká v koprodukci společností Bedna Films (Jakub Červenka, Petr Kratochvíl), Bontonfilm Studios a Novinski. Snímek podpořil Státní fond kinematografie a program Creative Europe MEDIA.

Krasobruslař Ondrej Nepela získal pět titulů mistra Evropy, třikrát vyhrál světový šampionát a stal po Jiřím Raškovi teprve druhým Čechoslovákem, jenž získal olympijské zlato. Nepela byl idolem dívčích srdcích, málokdo ale tehdy věděl, že on sám měl blíže k mužům. Svou velmi úspěšnou závodní kariéru ukončil už ve 22 letech, zemřel pak v pouhých 38 letech a stal se jednou z prvních obětí AIDS mezi slavnými sportovci.

Sdílejte článek: