Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Těžkotonážní buldozer Avatar 2 se valí ovládnout česká a světová kina

18:38, 16. 12. 2022
Film Aleš Borovan

Po cca dvouapůlletém byznysovém "hladovění", zaviněném covidovou pandemií, zavíráním kin a poté slabší nabídkou filmových studií, čekali de facto všichni kinaři a kinooperátoři na příchod velkofilmu Avatar: The Way of Water (foto) jako na spásu, která doposud spíše kulhající sezónu přetočí do plusových čísel. Nový film režiséra a producenta Jamese Camerona s výrobním rozpočtem přes 350 milionů dolarů na to má.

Avatar 2 přichází v těchto dnech do kin třináct let po jedničce a již podle prvních náznaků je evidentní, že globální publikum lační po dalších příbězích z extrasolární planety Pandora. Naznačilo již obnovené uvedení původního Avatara (2009) do kin na 47 trzích letos v září. Vylepšená verze dokázala v kinech po celém světě utržit hezkých 76 milionů dolarů, jednu dobu kralovala i českému žebříčku podle víkendových tržeb.

Od monumentální, více než tříhodinové ságy Avatar: The Way of Water (recenze viz odkaz pod textem) se dají očekávat miliardové tržby ve světových kinech, které by tak mohly zalepit alespoň část propadů v uplynulých dvou letech. Klíčové budou výsledky na dvou největších trzích - v Severní Americe a v Číně (získání čínské premiéry bylo jednou z Cameronových výher). Navzdory nejistotě v souvislosti s covidovými restrikcemi se na čínském trhu u Avatara 2 předpokládá silný start. Jen za první den promítání zde film utržil přes 15 milionů dolarů. První odhady mluví o tržbách za první víkend ve výši až 130 milionů dolarů. Celkem by v Číně mohl Cameronův trhák utržit přes 300 milionů dolarů, což by z něj udělalo nejvýdělečnější hollywoodský film na místním trhu.

Podobně slibná čísla vyhlížejí producenti i v Severní Americe (USA plus Kanada) - první den promítání ve zdejších kinech přinesl tržby 17 milionů dolarů, první víkend by do pokladen severoamerických kin měl přinést 150 milionů až 175 milionů dolarů. Mezinárodní trhy (bez Číny) hlásí prodeje kinolístků za první dva dny ve výši přes 50 milionů dolarů. Film se tak v prvních pár dnech může dostat až na půl miliardy dolarů globálních kinotržeb. Důležitá samozřejmě bude celková doba promítání v kinech. Druhému Avataru rovněž pomáhá respekt konkurenčních blockbusterů - filmoví distributoři uctivě vyčistili plán kinopremiér pro následující týdny, nikdo nechce být převálcován modrou lavinou.

Pro připomenutí: první Avatar (všechna uvedení) doposud prodal kinovstupenky za 2,923 miliardy dolarů, což jej řadí na první místo žebříčku nejvýdělečnějších blockbusterů. Z celkové sumy připadá 785 milionů na severoamerický trh, zbylých 2,138 miliardy na mezinárodní trhy.