reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Rada ČT: Kodex České televize porušily pořady 168 hodin nebo Reportéři ČT

14:22, 20. 12. 2022
Televize Aleš Borovan

Na jednu stranu tepají skutečné nebo domnělé neřády světa, na druhou stranu nejsou schopni dodržet jednu ze základních norem pro svou práci, konkrétně Kodex České televize (viz zde). Podle údajů Rady České televize za poslední dva roky znatelně vzrostl počet projednávaných stížností na možné porušování kodexu nebo zákona o ČT, které se týkaly zpravodajských či publicistických pořadů Kavčích hor.

Vyšší počet stížností i případů, kdy rada konstatovala porušení kodexu, může signalizovat vzrůstající neprofesionalitu části novinářů Kavek. Podle údajů rady, veřejnoprávní radní v roce 2020 projednávali 8 stížností na možné porušení Kodexu ČT, v roce 2021 bylo projednáno 18 stížností a letos celkem 25 stížností. Ohledně možného porušení zákona o ČT projednávala Rada ČT předloni 12 stížností, v roce 2021 celkem 24 stížností a v roce 2022 to bylo 14 stížností.

Výše uvedené stížnosti podle zástupců Rady ČT představují méně než jednu desetinu ze všech stížností a podnětů, které jsou Radě ČT každý rok adresovány.

V roce 2020 radní nekonstatovali porušení Kodexu ČT ani v jednom případě. "V roce 2021 bylo porušení Kodexu ČT konstatováno Radou ČT ve třech případech - týkalo se pořadů Události (dvakrát) a Reportéři ČT (jednou). V roce 2022 bylo porušení Kodexu ČT konstatováno Radou ČT v pěti případech - týkalo se pořadů Reportéři ČT, 168 hodin (screen s moderátorkou Norou Fridrichovou), Máte slovo, Události a Newsroom ČT24," uvedla na dotaz Borovan.cz Rada ČT.

K tomu je dobré doplnit i kontext: podle zprávy o řešení agendy stížností a podnětů za období prosinec 2020 až březen 2022, kterou Rada ČT letos v březnu schválila, k 31. prosinci 2020 čítala nevyřízená agenda všech stížností a podnětů více než dva tisíce položek. Ty byly následně postupně řešeny. V letošním roce došlo na adresu Rady ČT ze strany koncesionářů atd. několik desítek podání měsíčně. Zhruba polovina podle zprávy spadá do působnosti Diváckého centra ČT či ombudsmana Kavek, čtvrtina je postoupena přímo řediteli ČT. Zbytek řeší Rada ČT.