reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Skupina Pilulka loni narostla o 100 milionů, expandovala do Maďarska a Rakouska

Navzdory loňskému poklesu českého e-commerce trhu o 12 procent (viz odkaz pod textem) se některým hráčům dařilo navyšovat tržby. Technologicko - e-commerce skupina Pilulka Lékárny hlásí za rok 2022 nárůst vlastního obratu o 100 milionů korun.

Vlastní tržby skupiny Pilulka přesáhly podle předběžných neauditovaných výsledků za loňský rok 2,5 miliardy korun. Franšízové lékárny Pilulka, které nespadají do statutárních výkazů skupiny, pak přidaly bezmála jednu miliardu. Celkem tedy v Pilulce zákazníci v roce 2022 utratili 3,5 miliardy korun bez DPH.

Proti roku 2021 skupina Pilulka zaznamenala celkový nárůst vlastních tržeb o 4 procenta. A to navzdory výpadku covid sortimentu, který meziročně klesl o 170 milionů a prodeji 7 kamenných lékáren. I přes růstová čísla akcie Pilulky za poslední rok zaznamenaly výrazný pád - z 1800 korun na současných 750 korun za kus. K silným vlastníkům skupiny patří bratři Martin a Petr Kasovi.

V minulém roce Pilulka obsloužila bezmála 750 tisíc unikátních zákazníků, kteří udělali přes 1,4 milionu objednávek. Mezi objednávky se nepočítají rezervace v lékárnách. Na číslech se projevila loňská expanze za hranice Česka. Skupina Pilulka se v posledním kvartále rozrostla o maďarský a rakouský trh. Nové trhy doplnily Rumunsko a Slovensko, kde Pilulka rovněž působí.

Před zahájením vánoční sezóny skupina otevřela největší lékárnu v České republice. Lékárna je umístěná v Olomouci na ploše 3600 m² nabízí přes 400 tisíc kusů léků a produktů pro zdravý životní styl. Pilulka dále rozšířila perimetr vlastní expresní dopravy v České republice. Díky tomu může být nákup z Pilulka.cz doručen ještě ten samý den až polovině obyvatel Česka.

V roce 2023 se skupina bude soustředit na "zvyšování ziskovosti, omezení dosud ztrátových aktivit, utilizaci investic a zvyšování provozní efektivity. Z pohledu tržeb plánuje růst na úrovni inflace."