Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nova bude koprodukovat „bratry Mašíny“, projekt financují i soukromé osoby

07:05, 4. 7. 2013

Jednomu z nejočekávanějších filmů příštího roku, Zatím dobrý režiséra Tomáše Mašína (foto, 3 sezóny v pekle), se začínají rýsovat kofinancující partneři.

Na snímku se bude podílet společnost CET 21 (televize Nova), která si podrží vysílací práva. Distribuční filmová práva získala již dříve sesterská firma Bontonfilm (obě společnosti bermudská skupina CME). Producenti Zatím dobrý ze společnosti Film United jednali rovněž s Českou televizí, k dohodě však nedošlo.

Obě strany přitom důvody vysvětlují odlišně. Podle zástupců ČT se tvůrci údajně soustředili jen na "akční stránku příběhu" a opomenuli historický kontext. "To je absolutní blbost. Česká televize nám sdělila, že nebude dělat žádná kontroverzní témata. CME se naopak kontroverze nebála a ocenila, že se nejedná pouze o adrenalinový příběh," uvedl producent Rick McCallum (mimo jiné Star Wars). Zatím dobrý vypráví příběh protikomunistické odbojové skupiny bratrů Mašínů a jejího útěku na Západ.

Celkový rozpočet filmu se pohybuje okolo 90 milionů korun. Na financování se kromě Fondu kinematografie podílí například lotyšská strana. Podle Mašína do projektu vkládá peníze i skupina soukromých osob. "Nejedná se o žádné miliardáře, spíše střední třída typu právníci, podnikatelé. Jsou to vlastenci, kteří jsou rádi, že takový film v Česku vzniká," řekl Mašín.

Natáčení by mělo odstartovat na podzim v Lotyšsku, druhá část výroby proběhne v březnu až květnu 2014. V tuto chvíli je dokončen casting na většinu hlavních postav, včetně Ctirada a Josefa Mašínů. Majora StB Boháče zahraje švédský herec Krister Henriksson. Premiéra by měla proběhnout v roce 2014, přesné datum zatím není stanoveno.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Rychlovky

  • Lady Gaga: americká zpěvačka vydává na labelu Universal Music šesté album Chromatica. To bude k dispozici v různých fyzických formátech včetně vinylů, a to v různých barvách. Zpěvačka Lady Gaga, držitelka Oscara, Zlatého glóbu a Grammy doposud prodala více než 35 milionů alb a připsala si již více než 32 miliard streamů.

  • nangu.TV: firma, nabízející v Česku a v zahraničí IPTV a OTT řešení, ve fiskálním roce 2018/2019 (skončil v březnu), utržila 204 milionů korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 88 milionů korun. Z celkové sumy na prodej zboží (set top boxy, hardware) připadlo 122 milionu (o rok dříve 39 milionů). Čistý zisk společnosti vzrostl ze 3 milionů na 11,1 milionu korun.

  • Daniel Křetínský: antimonopolní úřad povolil spojení soutěžitelů spočívající v možnosti Křetínského společnosti Czech Print Center - Development nabýt přímou kontrolu nad tiskárnami Europrint (podnik z impéria magnáta v exilu Františka Savova). Obě firmy podnikají na trhu polygrafické výroby časopisů, knih a ostatních tiskovin.

  • 3Bobule: třetí snímek z vinařské série režiséra Martina Koppa proběhne i přes současný stav 25. června tohoto roku. Původně měl přijít film z vinařského prostředí do kin 12. března, ale přesně v tu dobu vypukla pandemie koronaviru a všech 180 kinosálů, kde byl snímek připraven k promítání, se zavřelo. Produkce Tomáš Vican, distribuce Bioscop.

  • Rockaway Capital: investiční skupina Jakuba Havrlanta hledá nového kandidáta/kandidátku na pozici PR manažera a tiskového mluvčího. Ten/ta nahradí dosavadní mluvčí Michaelu Papežovou, která se od léta přesouvá do externí pozice.

  • TV Nova: stejně jako dlouhodobé seriály si i cooking show MasterChef Česko dá letní pauzu. Vysílání kuchařské show se přeruší po epizodě, kterou televize uvede 10. června. Pořad se na obrazovky vrátí opět na konci léta.

Recenze

Volání divočiny

Další film, který připomíná nepříjemný a do určité míry zhoubný trend v posledních letech v audiovizuálním průmyslu: totiž nutnost posuzovat dílo ve dvou rovinách. Nejen uměleckou, kreativní stránku (tak jak tomu bylo donedávna), ale i jak moc/málo zcestná ideologie politické korektnosti zasáhla do výsledné podoby.

Zatímco další filmová adaptace klasického díla Jacka Londona nabízí především zdařilé orgie digitálních zvířat (nejen tažné psy, ale i vlky, medvědy atd.), které pobaví i dojmou, další slušný výkon s grácií stárnoucího Harrisona Forda a překrásné záběry aljašské divočiny (kamera Spielbergův Janusz Kamiński - například Indiana Jones a Království křišťálové lebky nebo Most špionů), ideologie filmu zle zaškodila.

Nejde o to, že z indiána je indiánka a z pošťáka Perraulta černoch, to jsou v podstatě jen úsměvné drobnosti. Pokud ale máte nutkání filmovým divákům zatajit, že v Londonově knize zálesáka Johna Thorntona (pána hlavního psího hrdiny Bucka) zabijí indiáni a ústředními zlouny se stane trojice zelenáčů, kteří ale v knižní předloze utonou, rozpadne se vám řada logických návazností, posloupností a velká část příběhové kostry.

Znalci knihy trpí, na druhou stranu nepoučení diváci, zejména kluci a holky, se parádně baví u nesmrtelného dobrodružství Bucka, který se z rozmazleného domácího psíka stane v prostředí zlaté horečky hrdé a svobodné zvíře a vůdcem smečky divokých vlků. Jako rodinný film jednoznačně doporučeno, zapomeňte ale na knihu.