Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Albatros kupuje e-shopy, zaměřené na vracení knih do oběhu nebo cizojazyčnou literaturu

10:35, 3. 5. 2023

Nejsilnější knižní nakladatel v Česku Albatros Media (AM) pokračuje v akvizičním programu. Ke konci dubna dokončil jednání a podepsal smlouvy o nákupu podílů ve společnosti Yabyrinth a Elibro, které doposud stoprocentně vlastnil Roman Frajt.

Albatros kupuje 90ti procentní v Yabyrinthu, který provozuje mimo jiné e-shopy Enbook.cz a Endisc.cz, a 30ti procentní v Elibru, poskytující služby Vykupujeme-online.cz, Online-antikvariat.cz a Audiovesmir.cz.

"Na současném českém knižním trhu jsou patrné tři hlavní nové trendy: posiluje formát audioknih, raketově stoupá zájem o vracení použitých knih do oběhu a roste popularita cizojazyčné literatury. Společnosti Yabyrinth a Elibro provozují ve všech těchto oblastech velmi úspěšné služby. Dnešní spojení tedy umožňuje Albatros Media rozšířit své působení a v těchto nadějných segmentech skokově posílit, a to nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Maďarsku, kde Yabyrinth působí" uvedl ředitel Albatrosu Václav Kadlec (foto).

Akviziční program Albatrosu je značně rozsáhlý a doposud spolkl stovky milionů korun. Loni v červenci AM koupila nakladatelství Garamond, což byla 13. akvizice v řadě. Skupina Albatros Media za poslední fiskální rok (skončil v červnu 2022) utržila 1,254 miliardy korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 109 milionů. Čistý zisk se meziročně zvedl ze 70 milionů na více než 76 milionů korun.