Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Knižní buldozer Mornštajnová opět prodává desítky tisíc výtisků nového románu. I díky negativní kampani

16:58, 15. 5. 2023
Knihy Aleš Borovan

Silný autorský brand plus okopávací hejtovací kampaň méně úspěšných umělců a části levicových radikálů způsobily, že z knižní novinky úspěšné spisovatelky Aleny Mornštajnové (foto) Les v domě je opět knižní trhák.

Kniha vyšla letos 20. dubna. Podle informací vydávajícího nakladatelství Host se jen v dubnu, tedy za prvních 14 dní prodejů, knihy prodalo na 35 tisíc výtisků. Počáteční vytištěný náklad Lesu v domě je přitom 100 tisíc kusů.

Vedle renomovaného jména Mornštajnové k nové knize přitáhla pozornost i negativní kampaň progresivní levice. Výtvarnice s pseudonymem Toy Box aka Klára Tellnerová z ultralevicového prostředí (v porovnání s úspěchem Mornštajnové o několik levelů níže) plus někteří recenzenti tvrdí, že příběh/námět Lesu v domě vykrádá vlastní příběh Toy Box zneužívání v dětství. Toho se chytli další publicisté z řad levicových radikálů a spustili proti Mornštajnové hejty. Prodeje okamžité vylétly nahoru.

Snahu Tellnerové "zprivatizovat si" motiv zneužívání v dětství (u člověka ze světa ultralevice bizarní touha) Host odmítl: "O literaturu v celé této kauze už bohužel nejde... Kauza se přesunula do roviny morální. A Toy Box, která tuto nešťastnou optiku, v níž je její zkušenost zneužita chamtivou spisovatelkou, bohužel přijala. Má pocit, že dostala facku, bylo jí něco ukradeno a je tím traumatizovaná. Útočí na Alenu Mornštajnovou (a nakladatelství Host) a nakládá na ni důkazní břemeno, které se netýká textu, ale její inspirace a motivací, pro které píše. Odlišnost obou textů a právo umění používat cokoliv, pokud vznikne nové dílo, přitom nehraje roli," komentoval šéfredaktor Hostu Miroslav Balaštík.

Alena Mornštajnová je aktuálně jednou z nejprodávanějších spisovatelek v České republice. Podle statistik Hostu (Mornštajnové mateřské nakladatelství) se souhrnné prodeje Mornštajnové knížek přehouply přes 500 tisíc (!) prodaných kusů. Kromě bestselleru Hana, jehož se dosud prodalo cca 200 tisíc výtisků, se na tom významně podílí i kniha Listopád. Té nakladatelství Host v prvním nákladu vytisklo 110 tisíc kusů. Románu Tiché roky se prodalo přes 100 tisíc výtisků. Celkem spisovatelka napsala osm knih (včetně titulů pro děti).