Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Seznam.cz do rádií nasazuje syntetickou moderátorku, vytvořila ji umělá inteligence

Technologicko-mediální firma Seznam.cz (majitel Ivo Lukačovič) udělala další krok ve využívání umělé inteligence. Dnes poprvé zařadila do živého vysílání Rádia Expres FM syntetický, ve spolupráci s umělou inteligencí vytvořený hlas moderátorky (AI obrázek).

Syntetickému hlasu s názvem Hacsiko (seznamácká slabost pro japonské brandy) propůjčila svůj hlas skutečná moderátorka Bára Hacsi, kterou posluchači znají z moderování Ranního klubu Expres FM. Jde o první verzi stále ještě testovací moderátorky. Hacsiko bude nasazována hlavně v nočním vysílání, bude mluvit jako běžný moderátor, komentovat dění ve světě i odehrané písně. Vše bude podle zástupců Seznamu pod manuální, lidskou kontrolou. Každé vystoupení syntetické moderátorky posluchači poznají díky jinglům a oznámení před a po konci vysílání, které upozorňuje na fakt, že vstupy zpracovala umělá inteligence.

Dramaturgii vysílání syntetického hlasu lze nastavit plně automaticky, v rádiu Expres FM však příprava bloků probíhá pod dohledem člověka. Při prototypování možností hlasu Hacsiko testuje tým i automatické generování textů, v první fázi systém GPT-4 od společnosti Open AI. Moderátorské vstupy Hacsiko jsou definovány sadou příkazů, mezi které patří například cílová skupina, zájmy posluchačů, délka vstupu či jazykový styl. Technologie umožňuje rovněž definovat, jaké osobnostní rysy má projev syntetické moderátorky mít. AI při přípravě projevu syntetické moderátorky bude vycházet z obsahu Seznamu (Seznam Zprávy, Proženy.cz atd.). Vygenerované scénáře následně kontroluje dramaturg rádia, který finální vstupy zadá do generátoru syntetického hlasu. Vytvořený audio výstup opět zkontroluje, až poté smí moderátorka Hacsiko do vysílání.

Na projektu syntetického hlasu začal tým Seznam Zpráv pracovat letos v březnu. Tato technologie bude v Seznamu využívána u mechanických, opakujících se činností. Své místo bude mít v regionalizaci obsahu, zpočátku podle krajů České republiky (přizpůsobení dikce, místním reáliím). "Nechceme AI v obsahu využívat, aby nahradila kreativitu lidí. AI v obsahu ale rozšiřuje naše kapacity, začneme efektivně vytvářet nadstavby, v případě rádií třeba regionální nebo zájmové klony vysílání," vysvětluje Jakub Unger, ředitel divize Zpravodajství a rádií Seznam.cz. Do roka by Seznam chtěl nasadit 5 až 10 takových syntetických hlasů v rádiovém provozu.

"AI technologie nám umožní nahrazovat nekreativní složky vysílání, a to především tam, kde alespoň prozatím není třeba tolik složitých rozhodnutí nebo procesů. A zároveň nám může pomoci v moderní personalizaci rádiových stanic v mobilních a online verzích, což je směr, na který se chceme hodně soustředit," uvedl Pierre Beneš, manažer rozvoje rádií Seznamu.

Podle zástupců firmy by AI v Seznamu neměla nahrazovat živé lidi, spíše by měla zlevnit byznysovou a segmentovou expanzi. Naskýtá se rovněž otázka, zda Lukačovičův podnik zvažuje nasazení syntetických moderátorů i do své televize Seznam.cz TV. "Rádio je pro nás testovací médium. AI má obrovský komerční potenciál. Za rok takto můžeme vydávat násobky našich současných obsahů," naznačuje Unger.