Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Prezident Pavel chce do Ústavního soudu kandidátku napojenou na jeho sponzory a Deník N

Nedávné nominace prezidenta Petra Pavla (PP; foto) do Ústavního soudu posouvají Česko směrem k balkánským poměrům a Kunderově zemi zapomnění. Kontroverzi vzbudil již dříve nominant Robert Fremr, kterému je vytýkáno členství ve zločinecké KSČ a rozhodování ve zpolitizovaném soudním procesu před rokem 1989. Podle informací Borovan.cz vážné otazníky vzbuzuje i další Pavlova nominantka.

Jedná se o Kateřinu Ronovskou, která vede katedru občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Zároveň již několik let působí v dozorčí radě Nadace Independent Press (viz zde), která vlastní majoritní podíl 56,6 procenta v levicovém Deníku N. Ronovská je zmíněna již v zakládací listině nadace z roku 2020.

Nadaci přitom zakládala skupina vlivných miliardářů, oligarchů a podnikatelů jako například Jaroslav Horák, Martin Hájek, Libor Malý, Martin Vohánka, Libor Winkler, Ondřej Fryc nebo Silke Horáková. Část z nich přitom významným způsobem, tedy milionovými částkami, sponzorovala Pavlovu prezidentskou kampaň (Na Hrad byl PP zvolen letos v lednu), mimo jiné Winkler, Vohánka, Hájek nebo Fryc.

Tedy v kostce: vlivní byznysmeni a podnikatelé významným způsobem financují kampaň za zvolení Petra Pavla (rovněž ex-KSČ) prezidentem České republiky, jsou de facto spolutvůrci nového prezidenta. A Petr Pavel po zvolení na Hrad následně navrhne na superdůležitou pozici soudce Ústavního soudu člověka z okruhu těch samých sponzorů. Přesněji řečeno z vehiklu, který zastřešuje jednu z jejich investic. Obecně - za jedno z hlavních nebezpečí pro demokratický systém je považováno sepětí byznysové, politické a soudní/zákonodárné moci. Pavlova aktuální akce s Ronovskou zároveň dokládá vzrůstající sílu a vliv neformálního podnikatelsko-lobbisticko-mediálního komplexu, stojícího za prezidentem Pavlem.

Mimochodem, případné zvolení Ronovské, nyní působící ve vlastnických strukturách Deníku N (viz zde), do Ústavního soudu bude závažným problémem i pro deklaratorní nezávislost tohoto média. Vazbu mezi vytvářením vlastnické struktury Deníku N a financováním Pavlovy kandidatury navíc dokládá informace z webu Deníku N: "(Zakladatelé Deníku N, pozn. aut.) ...od samého začátku plánovali, že se v případě úspěšného rozjezdu a fungování Deníku N svých podílů vzdají ve prospěch nadace, tak aby byla dlouhodobě zajištěna maximální nezávislost média. Svůj plán urychlili ve chvíli, kdy se někteří z nich rozhodli podpořit v prezidentské kampani Petra Pavla."

Není to jediná vazba mezi Deníkem N a současným prezidentem. V redakční radě Deníku N byl v roce 2019 nějaký čas členem (tehdy generál) Petr Pavel osobně. Podle webu Deníku N je "redakční rada je poradním orgánem spoluodpovědným za dlouhodobé směřování mediálního obsahu Deníku N, má právo navrhovat šéfredaktora, popřípadě může navrhnout jeho odvolání, schvaluje Etický kodex a dbá na jeho respektování."

Borovan.cz pochopitelně poslal dotazy ohledně Ronovské a možné kontroverze v souvislosti s Pavlovými donory prezidentově mluvčí Markétě Řehákové. Odpovědi do vydání článku nedorazily, zato přišel email, který dokládá mírně řečeno chaos v Odboru komunikace pana prezidenta: "Dobrý den vážený pane Koutníku (míněn podle všeho kolega Ondřej Koutník ze Seznam Zpráv), děkuji za váš email a dotaz pro prezidenta republiky. Na odpovědi pracujeme."

Pavlovy nominace na nové ústavní soudce/soudkyně z konce června ještě musí schválit senátoři. Na případné (ne)schválení mají lhůtu dva měsíce. Podle našich info by se nominace Ronovské měla v Senátu projednávat v následujících dnech.