reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Filmový fond po roční přestávce znovu otevírá příjem pobídkových projektů

13:31, 3. 1. 2024
Televize Film Aleš Borovan

Takřka přesně po roce Státní fond kinematografie otevírá příjem žádostí o registraci pobídkových projektů, to znamená natáčení filmů či televizních seriálů v českých exteriérech a ateliérech. Ten byl zastaven v důsledků vyčerpání přidělených peněz loni 4. ledna.

Příjem žádostí se otevírá dnes. Stalo se tak díky malé turbonovele zákona 496/2012 o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, kterou politici přijali loni na podzim. Její podstatou je zavedení do pobídkového procesu institutu přerušení řízení o evidenci pobídkového projektu, který umožní nezastavovat při nadměrné poptávce po disponibilních prostředcích, určených na pobídky, příjem žádostí o registraci.

Fond řízení o žádosti přeruší do doby, kdy získá disponibilní prostředky, které k plnému krytí předpokládané výše filmové pobídky postačí. V reálu se tak podle všeho protáhne období, po které budou filmové pobídky vypláceny příslušným producentům a sníží se tak tlak na cash flow filmového fondu.

To na druhé straně teoreticky otevírá nebezpečí přívalu velkého množství vysokorozpočtových projektů a vzniku několikamiliardových závazků na vyplácení filmových pobídek ze strany fondu/České republiky. Tomu by měly podle představ politiků zabránit dva faktory. Jednak reálná kapacita českých ateliérů, štábů a filmové infrastruktury v Česku. A jednak již existující horní hranice na objem filmové pobídky pro jeden projekt, a to je 150 milionů korun. To se aktuálně týká projektů Foundation nebo The Wheel of Time (foto), které se nyní v tuzemsku točí.

Zde velký rozhovor s šéfem barrandovských ateliérů Petrem Tichým o byznysu studia, natáčených projektech nebo o plánovaných investicích:

Vláda na tzv. filmové vratky (producenti a filmová studia zpět dostávají 10 až 20 procent vynaložených nákladů) každoročně posílá z peněz daňových poplatníků dotaci 800 milionů korun. Kabinet Petra Fialy pro roky 2023 a 2024 v důsledku lobbingu profesních organizací přidal vždy navíc 590 milionů. Tím pádem se plánovaná částka dostala na 1,4 miliardy. V letošním roce se v souvislosti s konsolidačním balíčkem škrtne 200 milionů, tím pádem na podporu kinematografie bude částka 1,2 miliardy.