reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Majitelé stahují ze Supraphonu 26 milionů

13:36, 26. 11. 2012
Hudba Aleš Borovan

Jedna z největších gramofonových firem, Supraphon, poněkud "zchudne". Majitelé firmy, podnikatelé Miloš Petana a Zdeněk Kozák, se z ní rozhodli vyvést 26,1 milionu korun. Základní kapitál společnosti se tak sníží na 43,5 milionu korun. "Společnost nepotřebuje pro svoji činnost základní kapitál v dosavadní výši," píše se v dokumentech Supraphonu, které má borovan.cz k dispozici. "Naše plány to neovlivní, s tím se počítalo," uvedla ředitelka firmy Iva Milerová (na fotce).

Peníze budou vlastníkům vyplaceny do dvou let od zápisu snížení do obchodního rejstříku. Je to druhý převod větší částky v krátkém čase. V lednu 2011 vlastníci sáhli do společnosti pro 17,4 milionu korun.

Supraphon je vedle Universal Music jedním z mála velkých hudebních vydavatelství, které na českém trhu ještě vydává nové desky. Do jeho stáje kupříkladu patří Karel Gott, Lucie Bílá, Václav Neckář, Čechomor, Umakart nebo Tata/Bojs. Kromě toho spravuje velmi ceněný katalog klasické hudby a československé populární hudby druhé poloviny 20. století. Vedle standardních nosičů prodává i digitální hudbu ve svém obchodě Supraphonline.cz.

Podle naposledy zveřejněných čísel Supraphon v roce 2011 dosáhl tržeb ve výši 139,2 milionu korun (pokles o 13,3 procenta) a zisku 14,7 milionu korun (nárůst o 2,9 milionu). Podíl firmy na trhu se loni pohyboval ve výši skoro 22 procent.