Ředitel České televize Jan Souček konečně začal u svých podřízených důsledně vymáhat platnost Kodexu ČT a Desatera pro práci novinářů ČT na sociálních sítích, které upravují kromě jiného chování/projevy zaměstnanců a spolupracovníků Kavčích hor na veřejnosti a v online prostoru. Podle všeho tak končí dosavadní "cochcárna" na sítích, zejména novinářů ČT, která mnohdy kazila reputaci veřejnoprávní stanice.
Nový přístup managementu ČT ukazuje nedávný případ režiséra-aktivisty z kontroverzního ekologického pořadu ČT Nedej se, na který narazil Borovan.cz. Režisér a scenárista Martin Marek dle svého webu připravoval pro ČT ekologický pořad Nedej se plus, publicistické Občanské noviny a ekologické dokumenty Nedej se od roku 2016. Jeho sociální sítě však než novináře ČT připomínají spíše předpojatého ekologického či levicového radikála (viz zde), včetně řady manipulativních a nepravdivých tvrzení (viz. malý screen, Aliance se ve skutečnosti tzv. reprodukčními právy nezabývá, pozn. aut.). Zajímalo nás, zda je Markovo působení na sítích v souladu s Kodexem ČT a Desaterem.
"Působení režiséra Martina Marka na sociálních sítích se odvíjí v duchu, který je v zásadním rozporu s redakčními pravidly cyklu občanské a ekologické publicistiky Nedej se, které se snaží udržovat a uplatňovat dramaturgie a redakce tohoto pořadu působící v rámci Centra publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby České televize. Působení pana Martina Marka na sociálních sítích, jmenovitě na síti X, svojí zjevnou předpojatostí skutečně ohrožuje důvěryhodnost, objektivitu a společenskou garanci novinářských standardů České televize. Toto čitelné ohrožení se stalo jedním z důvodů, pro který byla s panem Martinem Markem přerušena spolupráce na vytváření nových dílů cyklu Nedej se. Posledním dílem, který vzešel z jeho tvůrčí a režijní dílny, byl pořad s názvem Green Deal po česku, který měl premiéru 14. dubna 2024. Vzhledem k tomu, že pan Martin Marek aktuálně nevytváří audiovizuální obsah pro Českou televizi, nebudeme se k jeho jednotlivým postům na sítích vyjadřovat," uvedla tisková mluvčí ČT Vendula Krejčová.
Toto tvrzení mluvčí ČT ale režisér Marek ve svém vyjádření zpochybnil na svém profilu na sítí X: "Česká televize mě nevyhodila vůbec, naopak jsem v České televizi domluven na dalším natáčení," tvrdí Marek, který většinu z výše uvedené citace mluvčí ČT označil za nepravdu. Doplněno o další vyjádření ČT: Veřejnoprávní si však stojí na svém: "Česká televize si stojí za svým vyjádřením. Spolupráce s Martinem Markem byla přerušena na konci října, kdy proběhla schůzka s kreativním producentem a manažerem vývoje pořadů a podpory divize Obsah Radomírem Šofrem a kde byl Martin Marek o přerušení spolupráce informován," uvedla v následné reakci Krejčová.
Nevyváženost pořadu Nedej se kritizovala rovněž část Rady ČT. "Když jsme jako Rada ČT na neobjektivitu a aktivismus pořadu Nedej se opakovaně upozorňovali jeho předchůdce Petra Dvořáka, tak ten odpovídal, že pořad Nedej se může být nevyvážený, neboť zákonem postulovanou vyváženost vysílání České televize je prý třeba chápat v rámci celku vysílání České televize," uvedl na svém FB profilu radní Pavel Matocha.
Desatero, které do práce novinářů Kavek před lety zavedl tehdejší ředitel Divize zpravodajství a sport ČT Zdeněk Šámal, kupříkladu stanovuje, že "veškeré aktivity novinářů České televize na sociálních médiích jsou vždy veřejnými projevy. Platí pro ně proto pravidla týkající se veřejného projevu zaměstnanců České televize vyplývající z Kodexu České televize a dalších předpisů. Cokoli, co publikujeme, lajkujeme nebo sdílíme na sociálních sítích, nesmí ohrozit důvěru v naši vlastní nestrannost, ani v objektivitu, nezávislost a vyváženost vysílání České televize". "Cokoli, co publikujeme, včetně fotografií, nesmí ohrozit důstojnost novináře ani dobrou pověst České televize."
Další důležitá norma ČT, Kodex České televize, zase stanovuje, že "redaktoři České televize si musí při vystupování ve zpravodajských a aktuálně publicistických pořadech počínat tak, aby divák nemohl rozpoznat, jaký mají na věc, o níž informují, názor".
V současné době tým Jana Součka pracuje na tzv. Chartě pracovníka ČT, která by měla sjednotit normy a pravidla, upravující chování a projevy zaměstnanců a spolupracovníků Kavčích hor, do jednoho místa. "Česká televize jako instituce musí ze své podstaty ztělesňovat ty nejvyšší etické hodnoty, přičemž tak musí činit též prostřednictvím integrity, chování a jednání pracovníků ČT, tj. svých zaměstnanců a externích spolupracovníků (jak je definováno dále v dokumentu). Zásady naplňování veřejné služby stanovuje Kodex České televize, dokument schválený Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Standardy České televize, shrnutí a doplnění pravidel chování uvedených zejména v Kodexu ČT určuje dále tento dokument - Charta pracovníka ČT," uvádí se v pracovní verzi dokumentu, kterou má Borovan.cz k dispozici.
A dále: "Každý musí svou činnost vykonávat poctivě, odpovědně, nestranně, s dobrou vírou a při dodržování vysoké úrovně etických standardů. Při výkonu své práce se pracovník ČT musí řídit platnými právními předpisy, dodržovat Kodex ČT a interní předpisy České televize." "Novináři, pracovníci ČT na všech stupních řízení a další pracovníci ČT, kteří reprezentují ČT v určitých odborných, kulturních nebo společenských kruzích a/nebo jejichž vystoupení na veřejnosti se týká témat spadajících do jejich profese, jsou dále povinni dodržovat alespoň následující pravidla: chovat se a komunikovat tak, aby nemohla být ohrožena či zpochybněna nestrannost a nezávislost České televize."